גארי ברנט מרוצה: הסכנה להורדת הדירוג באקסטל הוסרה בשל השיפור במצב התזרימי

מידרוג הותירה את החוב של יזמית הנדל"ן הניו יורקית ■ הנימוק: החברה מחזיקה במלוא סכום פירעון הקרן של סדרת אג"ח א' מדצמבר 2018

ערן אזרן
נכס של אקסטל בני יורק
ONE 57 של אקסטל בניו יורקצילום: Via Bloomberg
ערן אזרן

הסכנה להורדת דירוג האשראי של אקסטל , שבבעלות גארי ברנט, הוסרה הבוקר (ה'). חברת דירוג האשראי מידרוג הוציאה מבחינה (Credit watch) את דירוג החוב של יזמית הנדל"ן הניו יורקית והותירה הדירוג ברמה של A3 עם אופק יציב.

החוב הוכנס לבחינה, לאחר שאקסטל החליטה במארס לבצע חלוקת דיווידנד של 75 מיליון דולר, מהלך שהביא להתפטרותם של שני דירקטורים. ההחלטה להוציא את החברה מרשימת המעקב התקבלה למרות שאקסטל הודיעה באוגוסט על חלוקת דיווידנד נוספת של 50 מיליון דולר.

במידרוג נימקו את הסרת בחינת הדירוג בכך שאקסטל מחזיקה במלוא סכום פירעון הקרן של סדרת אג"ח א' מדצמבר 2018 (50% מהסדרה), יחד עם חתימה על הסכם מימון חדש שחתמה עם הבנק JP Morgan. עם זאת, הבהירו במידרוג כי חלוקות דיווידנד נוספות, שאינן בתרחיש הבסיס לדירוג, עלולות להשפיע לשלילה על דירוגה של אקסטל.

אקסטל נדרשת לשלם למחזיקי האג"ח כ-610 מיליון שקל ב-2018 ו-585 מיליון שקל ב-2019. במהלך השנתיים האחרונות עלה מפלס החששות בקרב מחזיקי האג"ח, שמא האטה במכירות דירות היוקרה בניו יורק תקשה על החברה בפירעון חובותיה. על רקע החששות, תשואות האג"ח של אקסטל הגיעו בשנה האחרונה לתשואת "זבל" - ובמידרוג החליטו להפחית את דירוג החוב הראשוני של אקסטל ברמה אחת, מ-A2 ל-A3.

השיפור במצבה התזרימי של אקסטל תרם לירידה בתשואות האג"ח בבורסה. אג"ח אקסטל מסדרה ב' עלו בשלושת החודשים האחרונים בכ-15% והתשואה עליהן ירדה ל-10.1%.  אג"ח אקסטל מסדרה א' עלו בשלושת החודשים האחרונים בכ-8.5% והתשואה עליהן ירדה ל-7.5%. עם פרסום החלטת מידרוג, האג"ח ממשיכות להיסחר בעליות.

רובע מנהטן בניו יורק. צפוף בהרבה מכל עיר בישראל אבל מרגיש פחות
רובע מנהטןצילום: SPENCER PLATT/אי־אף־פי

כלכלני מידרוג ציינו כי ההחלטה להותיר את הדירוג ברמה של A2 נתמכה בהיקף ההון העצמי של אקסטל, שהסתכם בסוף יוני בכ-1.2 מיליארד דולר, וצפוי לגדול בכ-120 מיליון דולר לאחר שבעל השליטה יעביר לחברה נכס נוסף ברחוב 54, במנהטן.

"אקסטל נמצאת בשלבים לבניית מעל ל-2,000 יחידות דיור", הוסיפו במידרוג, יש לציין, כי שיעורי רווחיות הפרויקטים הצפויה הינה בולטת בהתייחס לחברות ההשוואה. כך למשל, בהתאם לדוחות הכספים של אקסטל, נכון ל-31 בדצמבר 2017, מיזמי  Central Park Tower ו-One Manhattan square המצויים במנהטן צפויים להניב רווח גולמי של כ-44% וכ-28% בהתאמה. מלבד המיזמים, "לחברה החזקות בפורטפוליו נכסים מניבים המצויים במיקום מרכזי המאפשרים לה גמישות ויכולת מימוש", נכתב.

מנגד, ציינו במידרוג כי דירוג החברה מושפע לשלילה מהחשיפה לסיכונים בענף הייזום בסקטור דיור היוקרה, שמשפיעה על קצב המכירות בפרויקטים. "לאור קצב המכירות התנודתי, החברה תלויה ביכולתה לפעול בסביבת מימון מורכבת יחסית ומיצרת תזרים מזומנים על ידי מימוש, מימון מחדש והכנסת שותפים לנכסי החברה. תחזית החברה שהוצגה למידרוג מציגה מספר מקורות תזרימיים הצפויים להוות מקור להתמודדות עם תנאי השוק. "נוסף על כך,  לחברה מספר פרויקטים מצומצם בהשוואה לרמת הדירוג באופן היוצר תלות בפרויקטי יזום מהותיים", נכתב בנוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ