זליכה: להמשיך ולהעלות את הריבית - הבועה בנדל"ן ממשיכה להתנפח

גרינפלד: בנק ישראל ניצל את היחלשות השקל מול סל המטבעות ב-0.9% מאז ההחלטה הקודמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9

"החלטתו של הנגיד להעלות את הריבית ברבע אחוז נגזרה מכך שהציפיות האינפלציוניות במשק נמצאות בתקרה 'המותרת' של כ-3% ואנו עדים להמשך עליות במחירי הדירות ובשכר הדירה, עד חשש להיווצרות בועת נדל"ן", כך אומר היום יורם גבאי, יו"ר פעילים ניהול תיקי השקעות.

גבאי צופה שהנגיד ימשיך ויעלה בהדרגה את ריבית בנק ישראל עד לשיעור של 4.25% בעוד כשנה, למרות ההשפעה השלילית הנובעת מכך, על שער החליפין (ייסוף מתמשך) ורווחיות הייצוא - וזאת במסגרת המאמץ להקטין את שיעור האינפלציה במשק בכלל ובתחום הנדל"ן בפרט.

"סביבת המקרו בהחלט תומכת בהעלאת ריבית, אבל ההתנהלות הטקטית של בנק ישראל תמוהה", אומר רפי גוזלן, אסטרטג המקרו הראשי של לידר שוקי הון, בתגובה להחלטה.  "אחרי שהבנק העלה את הריבית ב-0.5% לפני חודשיים, הבנק היה יכול להמשיך ולהעלות את הריבית גם בחודש שעבר כדי לשדר יציבות והמשכיות. דווקא כשאנחנו רואים התמתנות בציפיות האינפלציוניות וכשמדד אפריל הפתיע כלפי מטה, הבנק מחליט להעלות ריבית.

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות, מוסיף כי למרות ההפתעה כלפי מטה במדד אפריל, הריבית הריאלית במשק שלילית עד אפסית ואינה מתאימה למצבו של המשק כאשר האבטלה קרובה לשפל והצמיחה גבוהה. "בנק ישראל בחר לנצל את העובדה כי השקל נחלש מול סל המטבעות ב-0.9% מאז ההחלטה הקודמת ואת חלון הזדמנויות הנדיר שנפתח להשיג שתי מטרות בבת אחת: לקרב את הריבית לרמה המתאימה למצב הריאלי במשק ולהוריד את הציפיות האינפלציוניות לרמה המתאימה ליעד המחירים". ההחלטה, מעריך גרינפלד, עשויה להקנות לבנק מרווח נשימה של מספר חודשים עד לפעם הבאה בה יאלץ להעלותה שוב.

רפי גוזלןצילום: אייל טואג

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, מסכים כי בנק ישראל ניצל את המומנטום של הדולר בעולם על מנת להעלות את הריבית על השקל ולהילחם בהתפרצות האינפלציה. "הבנק למעשה מתעלם כרגע מהמשבר באירופה שעשוי להוביל לירידה באינפלציה בטווח הבינוני ולירידה במחירי הסחורות", מציין פגוט. להערכתו, בנק ישראל יבצע עד סוף השנה שתיים או שלוש העלאות נוספות, לרמה של 3.75%, בהתאם להתפתחות עם משבר החוב באירופה וקצב התקדמות האינפלציה בישראל.

מי שיפגע מההחלטה הם היצואנים, אשר יספגו עלייה במחירי האשראי במשק והתחזקות של השקל. "עם כל ההבנה לשיקולי בנק ישראל, העלאת הריבית משמעותה פגיעה ממוקדת ביצוא הישראלי. היצוא לא יודע לעבוד בשערים כאלו ויש להבין שירידה ביצוא במחצית השנייה של השנה תביא בהכרח לירידה בצמיחה ובתעסוקה".  כך אומר אברהם נובוגרוצקי, מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות, ויו"ר ועדת הכספים בהתאחדות התעשיינים, בתגובה להחלטת בנק ישראל להעלות את הריבית.

זליכה: מקווה שהבועה בנדל"ן תפסיק להתנפח

ירון זליכה, החשב הכללי לשעבר, אמר בכנס רו"ח באילת כי ההחלטה על העלאת הריבית  מגיעה מעט מאוחר מידיי. "הנזקים של הריבית הריאלית השלילית הם כבדים והגיע הזמן לעבור לריבית ריאלית חיובית" אמר זליכה. "צריך להמשיך ולהעלות את הריבית ולאחר שנעבור את רמת ה-4.5% לבדוק את המצב שוב. אני מקווה שהבועה בנדל"ן תפסיק להתנפח כי כרגע היא ממשיכה לעלות".

יובל בן זאב, מנהל מחלקת מחקר של כלל פיננסים ברוקרז', שהשתתף אף הוא בכנס באילת, אמר כי לפני העלאת הריבית "הדעות היו חלוקות במיוחד שציפיות האינפלציה המגולמות בשוק הן עדיין מעל 3%. כרגע נראה שמגמת האינפלציה נראית בירידה וזה מפתיע. מהסתכלות לשנה קדימה אנו מעריכים שהאינפלציה במשק תגיע ל-4.5%, באיזה חודש הוא יעלה את זה פחות משמעותי. האם העלייה הזאת תשבור את גב הגמל במחירי הדירות זאת לא נדע. כרגע נראה שחלק מהמשקיעים יגיעו למסקנה כי הריבית בפיקדונות תספיק להם. ריבית ברמת עלייה והיצע שברמת עלייה - השילוב הזה לדעתי ישפיע על מחירי הדירות".

"בטווח הארוך הבעיה היא כרגע ההיצע לעומת זאת הבעיה בטווח הקצר הינה עודףביקושים", המשיך בן זאב. "ריבית מאוד נמוכה שלחה הרבה משקיעים לשוק הנדל"ן והשפיעה בעקיפין על מחירי הדירות. כל העלאת ריבית תשפיע על המשקיעים בכך שתקטין את המוטיבציה להשקיע, כמו גם תקטין את הביקוש, ולכן יכולה להשפיע על האטה או עצירה במחירי הדיור", אמר בן זאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker