בדרך ליעד הממשלתי: פישר העלה את הריבית ליוני ל-3.25%

בנק ישראל: ישנם סימני התמתנות בקצב עליית מחירי הדיור אך עדיין מדובר בקצב שנתי של 14%; הערכות הבנק: הריבית תעלה ל-4.2% בתוך שנה

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
ואדים סבידרסקי

בנק ישראל העלה את הריבית במשק לחודש יוני ב-0.25% לרמה של 3.25%, זאת לאחר שהחליט להותיר את הריבית ללא שינוי בחודש הקודם. מוקדם יותר, הכלכלנים לא הגיעו לקונסנזוס והיו חלוקים בהערכותיהם האם הריבית תעלה בכ-0.25% או תישאר ללא שינוי.

אחד הגורמים להחלטת הנגיד הוא מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל, שעלה ב-0.6%. הציפיות, לעומת זאת, היו לעלייה משמעותית יותר של 0.8%. מדד המחירים לצרכן עלה מתחילת השנה ב-1.3% וב-12 החודשים האחרונים מסתכמת האינפלציה ב-4%, מעל היעד הממשלתי לאינפלציה שנתית מקסימלית של 3% בלבד.

הריבית תעלה ל-4.2% בתוך שנה

הערכות חטיבת המחקר של בנק ישראל הן כי האינפלציה במהלך 2011 תהיה מעל הגבול העליון של היעד, ותרד לתוך תחום היעד ברבעון הראשון של 2012.

בבנק חוזרים על ההודעה מהחודשים האחרונים, לפיה ההחלטה להעלות את הריבית לחודש יוני לרמה של 3.25% עקבית ומתיישבת עם התהליך ההדרגתי של החזרת הריבית לרמה "נורמלית", שנועד לבסס את האינפלציה בתוך תחום היעד ולתמוך בהמשך ההתאוששות בפעילות המשק, תוך שמירה על היציבות הפיננסית.

קצב עליית הריבית אינו קבוע, אלא תלוי בסביבת האינפלציה, הצמיחה במשק הישראלי והעולמי, המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ובהתחשב בהתפתחות שערי החליפין של השקל. ברמת הריבית הנוכחית, ממשיכה המדיניות המוניטרית להיות מרחיבה.

בנק ישראל: נמשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות בשער החליפין

בבנק ישראל הסבירו שהאינפלציה - אשר באה לידי ביטוי באינפלציה בפועל שבהסתכלות על 12 החודשים האחרונים עומדת על 4% - נמצאת מעל הגבול העליון של היעד. הציפיות לאינפלציה, כפי שנמדדות בשוק ההון ובממוצע תחזיות החזאים, נמצאות מעל הגבול העליון של היעד. למרות הירידה שנרשמה במחירי הסחורות והתיסוף שחל בשקל בחודשים האחרונים, התפתחויות שהיה בהן לתרום להפחתת הציפיות לאינפלציה, הן עדיין נמצאות מעל הגבול העליון של יעד האינפלציה.

נראה כי בחודשים האחרונים הגביר בנק ישראל את מינון הטיפול באינפלציה - מאז פברואר ועד יוני עלתה הריבית ב-1.25%, כאשר אחת ההעלאות היתה של 0.5%. בתוך כך, נקט הבנק בצעד משמעותי יחסית בתחום הנדל"ן.

העובדה שבנק ישראל העלה את הריבית למרות שמחצית החזאים צפו להותרתה ללא שינוי יש בה אולי להעיד על נחישותו לטפל באינפלציה. בבנק ישראל רמזו כי צריך לזכור שמרכז היעד הוא 2% ולא 3% - הגבול העליון של יעד האינפלציה.

בהודעת הריבית הזכירו בבנק ישראל את נתוני החשבונאות הלאומיים החיוביים שהתפרסמו בשבוע שעבר, הכוללים את הביקושים המקומיים והיצוא, ואת הנתונים החיוביים בשוק העבודה.

אולם, בשיחות עם גורמים בבנק מציינים כי למרות הנתונים החיוביים ביצוא ימשיך בנק ישראל לעקוב אחרי התפתחויות שער החליפין והיצוא. בתוך כך, הזכיר גורם בכיר בבנק ישראל את כניסתה הצפויה לתוקף של דרישת האוצר לביטול הפטור ממס על השקעות באג"ח לטווח קצר ובמק"מ.

בהודעתו התייחס בנק ישראל גם לסוגיית מחירי הדיור שממשיכים לעלות. בבנק ישראל ציינו כי ישנם סימני התמתנות בקצב העלייה אך עדיין מדובר בעלייה בקצב שנתי של 14%. כמו כן, בכירים בבנק ישראל ציינו לחיוב את הצעדים שעושה הממשלה לצינון העלייה במחירי הדירות והדגישו כי הם מקווים שצעדים אלה ישאו פרי ויתרמו להורדת המחירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker