ועדת הכלכלה אישרה: המפקח על הבנקים יוכל להורות לסולק להתקשר עם מנפיק כרטיסי אשראי

ההצבעה בסעיף שנועד לאפשר למפקח על הבנקים לחייב את חברות האשראי לבצע סליקה צולבת נדחתה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

המפקח על הבנקים יהיה רשאי, בהתייעצות עם הממונה על ההגבלים העסקיים, להורות לסולק בעל היקף פעילות רחב להתקשר עם מנפיק לסליקת כרטיסי האשראי של אותו מנפיק, אם הוא סבור שהסולק סירב להתקשר עם המנפיק מטעמים בלתי סבירים - כך החליטה בצהריים ועדת הכלכלה שהחלה להצביע על הצעת החוק לפתיחת שוק כרטיסי האשראי לתחרות.

לפי הסעיף שאישרה הוועדה, סולק בעל היקף פעילות רחב הוא סולק שסלק 20% או יותר ממספר העסקות או מסכום התמורה הכולל ששולם לספקים בשנה שקדמה למתן ההוראה של המפקח.

היועץ המשפטי של ויזה כאל, עו"ד ניב פולני, ביקש מהוועדה לקבוע מנגנון התייעצות פשוט ולא מסורבל, על מנת למנוע מצב שבו ההליך יתארך תקופה ארוכה, במהלכה בעצם החוק לא ייושם.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, אמר כי ההחלטות הללו צריכות להיות שקולות ומדודות ולא ניתן לתחום את קבלתן בזמן מסוים. הוועדה קיבלה את עמדתו ואישרה את הסעיף ללא שינוי.

הוועדה החלה לדון גם בסעיף לפיו המפקח על הבנקים, לאחר התייעצות עם הממונה על ההגבלים העסקיים, יוסמך להורות למנפיק שנתח השוק שלו גדול מ- 10% להתקשר עם סולק לצורך ביצוע סליקה צולבת, אם יהיה סבור שהדבר נדרש לצורך הבטחת התחרות בתחום או לצורך הבטחת טובת הלקוחות או הספקים.

באשר לסעיף הזה חזר מנכ"ל ישראכארט דב קוטלר על הדברים שאמר בדיון הקודם, כי "זה סיכול ממוקד של המותג הישראלי היחיד שצמח בשוק כרטיסי האשראי".

קוטלר, ציין כי בעקבות בקשת יו"ר הוועדה, ח"כ שאמה-הכהן, בדיון הקודם ביצעה ישראכרט החל מה-15 באפריל הפחתה בעמלת הסליקה לאלפי בתי עסק בפריפריה. קוטלר ביקש להגדיר כי מנפיק גדול יוגדר ככזה אם הוא נתח השוק שלו הוא 20%. הוא הוסיף כי המפקח על הבנקים יהיה רשאי להוריד את נתח השוק ל-10%, רק אם יהיה סבור שיש חשש לפגיעה בתחרות.

סגן בכיר לחשב הכללי באוצר, אבי גבאי, התנגד להצעתו של קוטלר. הוא הסביר כי באוצר סבורים שהצעת החוק תוביל לירידה בעמלות הסליקה שמשלמים בתי העסק, מהם ייהנו גם בעלי העסקים וגם הצרכנים.

ח"כ עמיר פרץ (עבודה) הביע חשש כי ההנחות בעמלת הסליקה בפריפריה לא יגיעו לבתי העסק בפריפריה, הוא אף הביע חשש לפגיעה במותג הישראלי. לדבריו, "לסוגיה יש השלכות רגישות לפגיעה במוצרים ישראליים. טוב שהחברות שלנו טובות יותר ויש להן ערך מוסף ישראלי, לא כל דבר נמדד בזה שהוא זול יותר בזמן מסויים".

ח"כ יואל חסון (קדימה) הצטרף לדברי של ח"כ פרץ, והוסיף כי הוא לא חושב שהצעת החוק תשפיע בצורה משמעותית על הצרכן ולכן לא צריך להתעלם מהחשש לפגיעה במותג הישראלי. ח"כ חסון אף ביקש לדחות את ההצבעה על הסעיף על מנת שקדימה תוכל לקיים התייעצות סיעתית בנושא ולהגיע להחלטה מוסכמת. היו"ר שאמה-הכהן נענה לבקשתו ודחה את ההצבעה על הסעיף לדיון הבא, שנקבע ל-6 ביוני.

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) הביע חשש כי העמלות לא ירדו מאחר שעלול להיווצר קרטל בין החברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker