בשוק המט"ח מאמינים שהריבית לא תשתנה - והדולר מתחזק ב-1.2% ל-3.52 שקלים

"הטרגדיה" היוונית מחלישה את היורו מול דולר ב-1%

ואדים סבידרסקי

המסחר בזירת מט"ח נפתח הבוקר בהתחזקות הדולר לקראת החלטת הריבית במשק לחודש יוני שתפורסם הערב. הדולר מתחזק בכ-1.25% ונסחר כעת ברמה של 3.523 שקלים במסחר בין הבנקים. המטבע האירופאי מתחזק בכ-0.55% ונסחר ברמה של 4.938 שקלים. בעולם, היורו צונח מול הדולר בכ-1% ונסחר כעת ברמה של 1.401 דולר.

היום, בשעה 17:30, יפרסם בנק ישראל את החלטתו לגבי גובה הריבית במשק בחודש הבא. הכלכלנים חלוקים בדעתם האם הנגיד סטנלי פישר יעלה את הריבית ב-0.25% לרמה של 3.25% או שיותיר אותה ללא השינוי על רקע ירידה בציפיות האינפלציוניות בשוק. עם יחליט הנגיד להעלות את הריבית, הוא ירחיב את פער הריביות בין המשק המקומי לאירופאי ולאמריקאי. מהלך זה צפוי למשוך משקיעים זרים ולחזק את המטבע המקומי בטווח הקצר.

התגברות החששות לגבי איתנותה של אירופה מובילה הבוקר להיחלשות חדה של היורו בעולם. באירופה גברו החששות כי משבר החובות ימשיך להחריף למרות צעדי החירום שננקטו. חברת דירוג האשראי פיץ' סהורידה את דירוגה של יוון בשלוש רמות בסוף השבוע, לרמה שלB+ - 4 רמות מתחת לדירוג "השקעה", והזהירה מפני הורדות דירוג נוספות בעתיד. במקביל, ספגה מפלגת השלטון בספרד מפלה בבחירות מקומיות, והרוחות במדינה סערו, כאשר אלפי מפגינים צעדו ברחובות למרות איסור על כך לפני הבחירות.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית בבית ההשקעות איי.בי.איי, מציינת כי "הטרגדיה היוונית תפסה תאוצה נוספת לאחר שסוכנות פיץ' הורידה את דירוג החוב הממשלתי של יוון. חוסר הבהירות לגבי עתיד מדינות הפריפריה בגוש האירו נוטל מחיר גם מהמטבע המשותף אשר נסחר ברמתו הנמוכה מזה חודשיים".

שקל/דולר
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker