שריג: "חלק מהרגולציה מכוון לטפל ברמת הריכוזיות הגבוהה במשק"

פרופ' ברנע בכנס בהרצליה: מנגנון הערבות ההדדית בקרנות הפנסיה מסכן את יציבותן; מנכ"ל פסגות: התחרותיות בשוק החיסכון הפנסיוני נמוכה

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
נועם בר

"אין ספק שחלק מהרגולציה שלנו מכוון לטפל בסיטואציה של המשק הישראלי , בה יש מספר של קבוצות גדולות ויש רמת ריכוזיות גבוהה. כל זה נובע מכיוון שאנחנו משק קטן, ואנחנו מנסים לטפל בכך", כך אמר היום עודד שריג, הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, בכנס חיסכון פנסיוני במרכז הבינתחומי בהרצליה.

שריג הוא חבר בוועדה לבחינת הריכוזיות במשק הישראלי. לדבריו, זו אחת הסיבות לטיוטה שפירסם לא מזמן שצפויה להגביל את השקעת הגופים המוסדיים במנפיק בודד ל-5% ללא תלות בדירוג המנפיק כפי שקיים היום.

המפקח על הביטוח ושוק ההון הצביע על כך ששיעור ההשקעה במניות של המוסדיים בישראל העומד כיום על 27% ונמוך משמעותית משיעור ההשקעה הנפוץ אצל המוסדיים האמריקאיים. "בכל מקרה , זהו שיעור השקעה גבוה במניות מזה שהיה למוסדיים ערב המשבר", אמר.

שריג הוסיף כי היקפי הנכסים המנוהלים היום על ידי המוסדיים מסתכם ב-976 מיליארד שקל ויש לכך השפעה ישירה על כל המשק הישראלי. כך למשל להחלטה של המוסדיים להגדיל את שיעור ההשקעות בחו"ל יכולה להשפיע באופן ישיר על שער החליפין ופרמטרים אחרים במשק", הוסיף שריג.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

"התחרותיות בשוק החיסכון הפנסיוני נמוכה"

רונן טוב, מנכ"ל בית ההשקעות הגדול בישראל, פסגות, הצביע בכנס על התחרותיות הנמוכה הקיימת בשוק החיסכון הפנסיוני. לדבריו,  "בשוק הפנסיוני אתה רואה מעט מאוד ניידות. יש חסמים. הניוד כאן מושפע גם מפסיכולוגיה של צרכן שלא מהר עובד ממקום למקום, גם מהמורכבות של המוצרים שכוללים ביטוחים וגם ממחלקות השימור האגרסיביות שהקימו הגופים".

טוב הדגיש, כי היועצים בבנקים עדיין לא מהווים פקטור משמעותי בתעשייה הזו. "אין ספק שבשוק החיסכון קצר הטווח כמו קרנות הנאמנות, הייעוץ הבנקאי הוא פקטור אדיר ויצר שוק תחרותי וטוב. שם אפשר לומר שהצרכן זה היועץ. אבל בשוק הפנסיוני התמונה לא מזהירה בכלל והניוד נמוך".

שמוליק זלוטניק, ראש מערך הייעוץ של בנק לאומי, הסביר שהחסם קשור במגבלות שהטיל הרגולטור. "יש לנו בעיה בייעוץ לשכירים, אסור לנו לדבר עם ארגוני העובדים, אסור לנו לדבר עם המעסיק, אסור לנו להיכנס למעסיקים. אני לא בטוח שנוכל לרוץ כאן כל כך חזק כמו שהיינו רוצים".

רונן טוב, מנכ"ל פסגות

"סכנה ליציבות הקרנות"

"במצב הקיים היום, של ריבית ריאלית ממוצעת נמוכה מ-4%, מנגנון הערבות ההדדית בקרנות הפנסיה מסכן את יציבות הקרנות", הזהיר מוקדם יותר פרופ' אמיר ברנע.

ברנע תקף את המצב הקיים היום בקרנות הפנסיה החדשות בו עמיתים פעילים מסבסדים עמיתים שפרשו. בקביעת גובה הפנסיה לעמית שמגיע לפרישה, מניחות קרנות הפנסיה, כי הנכסים בקרן ישיגו על פני הזמן תשואה ריאלית של 4%.

ברנע מציין כי ההנחה הזו לא מציאותית ומתבססת על שיעור ריבית ריאלית בטוחה גבוהה. מה שיוצר סבסוד של 20%-15% מהפנסיה שמקבלים העמיתים שפרשו באמצעות הכסף שצברו אלו שעדיין לא פרשו. "היום כדאי למי שפורש לפנסיה לקחת סכום כסף ממקור אחר ולהשקיע בקרן הפנסיה שנותנת לו תשואה ריאלית של 4%", הדגים ברנע את גודל העיוות. ברנע קרא לאוצר לטפל בבעיה הזו.

עוד ביקר ברנע את הדרך בה מחשב האוצר את הסיכון שבנכסים המנוהלים בקרן. "האוצר לא מודד את הסיכון בהתאם למצב שיהיה ברגע שהחוסך יצא לפנסיה אלא על סמך מחירי היסטוריית המחירים של הנכס. "זה לא מתאים לעמית שרוצה לדעת מה יהיה לו כשיצא לפנסיה בעוד 20 שנה".

פרופ' אמיר ברנע
פרופ' אמיר ברנעצילום: עופר וקנין

כהדגמה הצביע ברנע על מחירי האג"ח הממשלתי מסוג גליל. במהלך העשור האחרון נעו תשואות האג"ח בטווח רחב שבין תשואה חיובית של 20% לתשואה שלילית של 11%. "בקונספט של מדידת סיכון על ידי האוצר אז גליל הוא נכס מסוכן עם תנודתיות גבוהה. אבל אם רוצים לבדוק מה יהיה לעמית ברגע שיצא לפנסיה ולא עכשיו, אין כאן סיכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker