פריצת דרך לאבוג'ן בפיתוח קוטל עשבים חדשני — שמעורר עניין בתעשייה

בדיקות מעבדה הראו שמולקולות שגילתה החברה נקשרו לחלבוני מטרה חדשים ■ החלבונים חיוניים לתפקוד העשב, ועיכוב פעולתם יביא למותו ■ מנכ"ל אבוג'ן, עופר חביב: "מתקיימות שיחות עם חברות בענף על שיתופי פעולה"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר חביב, מנכ"ל אבוג'ן
יורם גביזון

חברת אבוג'ן, שמתמחה בפיתוח מערכת תוכנה לחיזוי ביולוגי ולזיהוי גנים שישביחו זני זרעים, השיגה אבן דרך משמעותית בפרויקט לפיתוח קוטלי עשבים חדשים. חטיבת האגרוכימיה של אבוג'ן הראתה בבדיקות מעבדה שמשפחות של מולקולות שהתגלו על ידיה נקשרו לחלבוני מטרה חדשים.

אבוג'ן , שמנוהלת על ידי עופר חביב, זיהתה באמצעות מערכת התוכנה שלה לזיהוי ביולוגי חלבונים חיוניים לתפקוד העשב, ולכן עיכוב של פעילותם יביא למותו של העשב. חלבונים אלה אינם מהווים כיום מטרה לקוטלי העשבים הנוכחיים, ומשום כך עיכוב פעילותם מציע מנגנון פעילות חדש שעדיין לא פותחה עמידות כלפיו, בניגוד לקוטלי העשבים הוותיקים ובראשם גלייפוסט שיעילותם נמצאת בירידה עקבית.

תכונה נוספת של חלבוני המטרה החדשים היא שרמת הבטיחות שלהם גבוהה משום שאינם קיימים בבני אדם. שיקול זה רלוונטי מתמיד להערכת אבוג'ן, לנוכח פסק הדין שחייב את חברת מונסנטו, יצרנית קוטל העשבים הלא סלקטיבי ראונד־אפ (גלייפוסט) לשלם פיצויים של 289 מיליון דולר לגנן בית ספר לשעבר שטען כי השימוש בקוטל העשבים גרם למחלת סרטן הדם שבה חלה.

מנכ"ל אבוג'ן, עופר חביב, ציין ששלבי הפיתוח הבאים יהיו אופטימיזציה של משפחות הכימיקלים, במטרה לשפר את היעילות של קטילת העשבים בניסויי חממה לקראת תיקוף היעילות של המולקולות החדשות בניסויי שדה. לדברי חביב, הפיתוח של אבוג'ן מעורר עניין רב בתעשייה, ומתקיימות שיחות בשלבים שונים עם חברות בענף על שיתופי פעולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker