טדי שגיא חוטף משטיינמץ רישיונות חיפושי גז

שטיינמץ רכש 50% מששת הרישיונות הימיים פלאג'יק מפרנטיס טומלינסון וניהל עמו מו"מ לרכישה נוספת

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

>> כבר יותר משנה נכנסים כמה מעשירי ישראל, בזה אחר זה, לתחום חיפושי הגז הטבעי ורוכשים נתחים ברישיונות החיפוש הימיים. ל-TheMarker נודע כי בשבועות האחרונים מתנהל מאבק על רישיונות כאלה בין בני שטיינמץ לטדי שגיא. על כף המאזניים ששת הרישיונות הימיים פלאג'יק, ש-50% מהם רכש שטיינמץ לפני כחצי שנה מאיש העסקים הטקסני פרנטיס טומלינסון.

לשטיינמץ נודע באחרונה כי ללא ידיעתו סיכם טומלניסון עם שגיא כי יקבל 20% נוספים ברישיונות, וסכומי כסף החליפו ידיים. כל זאת, בזמן ששטיינמץ מנהל משא ומתן תחת תנאי הבלעדיות (נו-שופ) עם טומלינסון על עסקה דומה. בנוסף, בתקופת הבלעדיות ניהל טומלינסון מו"מ דומה עם אילן בן דב ומשפחת יולי עופר, גם על האחוזים שנרכשו בידי שטיינמץ.

נראה כי שגיא חתם עם טומלינסון על הסכם שלפיו יעניק לפלאג'יק הלוואה של כ-5 מיליון דולר בתמורה ל-20% מהרישיונות, כך שהמשקיעים האמריקאים יוותרו עם 15%.

שטיינמץ הגיש בקשה לצו מניעה לבית המשפט, כשדיון בעניין התקיים. כעת הצדדים ממתינים להחלטת השופט. שטיינמץ לא אהב את המהלך בעיקר משום שבחודשים האחרונים הוא זה שניהל מול טומלינסון מו"מ לרכישת רוב האחזקות של פלאג'יק. בשבוע שעבר היו מוכנים כל המסמכים לחתימת העסקה, שבה תעבור כל החברה לידי שטיינמץ, ואז הודיע לו טומלינסון כי בעצם חתם עם שגיא.

לטענת שטיינמץ, באותו הזמן כשהוענקה לו בלעדיות ניהל טומלינסון מו"מ עם שגיא - כך שהעסקה אינה חוקית. שגיא מצדו טוען כי העסקה "עשויה" והכסף כבר הועבר, ועל כן אין תוקף לצו מניעה. אם השופט לא יאשר את בקשת צו המניעה של שטיינמץ, האפשרות העומדת בפניו היא הגשת תביעה ראשית נגד העסקה.

צילום: TheMarker

אלה הם ימים קריטיים בעבור מחזיקות הרישיונות, שממתינות כי הממונה על הנפט במשרד התשתיות יאשר את בקשתן להעברת הזכויות שביצעו בהם. לפי העסקות שבוצעו בחודשים האחרונים, אמורים להחזיק ברישיונות המשקיעים האמריקאים טומלינסון ואדוארד מוזס (35%), שטיינמץ (50%), המפעיל (5%) והזדמנות ישראלית (10%) של רוני הלמן ואורי אלדובי.

מועצת הנפט דחתה בחודש שעבר את בקשתן הראשונה של השותפות להעברת האחוזים ברישיונות, מאחר שההון העצמי שהציגה פלאג'יק למשרד התשתיות נמצא כעת אצל החברה האם שלה ולא בחברה עצמה. מועצת הנפט העניקה לחברות ארכה להגשה מחדש של המסמכים עד יום חמישי הקרוב.

ששת רישיונות פלאג'יק - ישי, עדיתיה, ללה, יהב, יועד ואילה - נמצאים במעמקי הים התיכון ומשתרעים על שטח כולל של כ-2 מיליון דונם. הרישיונות גובלים ממזרח בשטחי רציו-ים שבהם נמצא מבנה לווייתן; בדרום-מערב בשטח ההיתר המוקדם גל; ובמערבם בשטחי בלוק 12 בקפריסין.

את הזכויות ברישיונות קיבלה פלאג'יק האמריקאית במארס 2010, והם בחזקתה עד סוף פברואר 2012. פלאג'יק אינה יכולה היתה לממן את הוצאות החיפושים ברישיונות, שעשויות להגיע לעשרות ולמאות מיליוני דולרים, ולכן חיפשה שותפים משקיעים, שגם ישלמו פרמיה עבור הנכסים שקיבלה בחינם. המתווך בעסקה היה טומלינסון, שמאוחר יותר נהפך לבעלי פלאג'יק, תוך שהוא מבטיח בתמורה לבעליה הקודמים עד 5% של תמלוגי על אם יימצא גז או נפט ברישיונות.

שטיינמץ החזיק יחד עם הגיאולוג יוסי לנגוצקי בשותפות מוגבלת (STX) שבבעלותה היו 5% מהזכויות בתמר ודלית. ואולם הוא פרש מקבוצת השותפות כשבועיים לפני תחילת הקידוחים.

מקבוצת שטיינמץ נמסר: "אנו ערוכים על פי התוכנית המקורית לעמוד בכל דרישות הממונה על הנפט. כל שאר הנושאים יתבררו בבית המשפט". מקבוצת טדי שגיא סירבו להגיב לדברים.

מפלאג'יק נמסר כי "אנחנו ממשיכים במרץ בפיתוח הרישיונות ולא נגיב לשום נושא ספציפי בין השותפים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker