אורי גרינפלד, פסגות: לא נראה העלאת ריבית בארה"ב לפני המחצית השנייה של 2012 - זירת היועצים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אורי גרינפלד, פסגות: לא נראה העלאת ריבית בארה"ב לפני המחצית השנייה של 2012

מנהל מחלקת המקרו של פסגות על סוף השבוע בשווקים, אסטרטגיית היציאה של הפד והחלטת הריבית ואירופה

2תגובות

אירועי סוף השבוע

לאחר המסחר ביום חמישי היה נדמה כי המדדים בארה"ב הולכים לסגור סוף סוף שבוע חיובי ראשון במאי אבל ביום שישי נרשמו ירידות שהרסו לכולם את החגיגות. הירידות נתמכו בשלושה גורמים עיקריים:

1. אוסף דו"חות לא טובים של חברות המהוות סיסמוגרף לסקטור הצריכה הפרטית. סטייפלס וגאפ הורידו את תחזיות הרווח שלהן לשנה הקרובה ומהדו"חות של הום דיפו ווול-מארט נדפו גם כן ריחות של פסימיות. כל אלו גרמו לפגיעה בסנטימנט הכללי ואוששו את החששות שקצב הצמיחה בארה"ב מאבד גובה.

2. התחזקות הדולר מול היורו על רקע הבעיות באירופה (הרחבה בהמשך). בהיעדר חדשות מקרו כלכליות משמעותיות, המתאם השלילי בין שוק המניות האמריקאי לדולר הפך להוות גורם מכריע בהתנהלות היומית של המדדים. כל עוד אי הוודאות הגבוהה בנוגע לכיוון הכלכלה העולמית לא תתבהר המתאם השלישי ימשיך להשפיע על המדדים.

3. נתוני מקרו חלשים בסקטור הייצור ובענף הנדל"ן. מכירות בתים קיימים ירדו באפריל לקצב שנתי של 5.05 מיליון יחידות לעומת צפי ל-5.2 מיליון. שיעור המשכנתאות בסיכון (מאחרות בתשלום יותר מ-90 יום או בתהליך של עיקול) ירד פחות מהציפיות כאשר למרות שהריבית על משכנתאות נמוכה אבסולוטית, הביקוש למשכנתאות (כולל מיחזור) נותר נמוך בעיקר בשל העובדה שהגופים שכבר מסכימים לתת משכנתא דורשים הון עצמי של לפחות 20% מערך הנכס וכ-25% מהמשכנתאות עדיין שוות יותר מערך הבית.

נתוני הנדל"ן לא אמורים להפתיע אף אחד בשל העובדה שמלאי הבתים הפנויים כיום בארה"ב יכול להספיק גם ל-10 שנים בהתחשב בקצב גידול האוכלוסייה. בכל זאת, הנתונים החלשים הוציאו קצת רוח ממפרשי המשקיעים.

בסיכום יום שישי ירד מדד ה-S&P 500 ב-0.77%, הדולר התחזק מול היורו ב-1% והתשואות על אג"ח אמריקאית ל-10 שנים ירדו ל-3.145%.

פרוטוקול הפד

פרוטוקול החלטת הפד האחרונה התפרסם ביום רביעי ומשך יותר תשומת לב מבדרך כלל בעקבות הדיון שנערך בישיבה על אסטרטגיית היציאה של הפד. כזכור ברננקי ערך לאחר החלטת הריבית האחרונה מסיבת עיתונאים מדוברת (הרבה צומי מקבלים הפד בזמן האחרון. האמת מגיע להם, מסכנים) ובה פורטו הצעדים שהפד ינקוט כאשר הוא ירצה לצאת מהמדיניות האולטרה-מרחיבה בה הוא נוקט כיום. מהפרוטוקול שפורסם עלו מספר נקודות מעניינות שמתווספות למידע שקיבלנו במסיבת העיתונאים:

· רוב המשתתפים בדיון לא חושבים שנכון להתחיל לצאת מהמדיניות המרחיבה לפני 2012 בשל הסכנות הקיימות להתאוששות הכלכלית.

· אסטרטגיית היציאה תראה כך (בסדר כרונולוגי צפוי):

· הפסקת QE2 – כבר ביוני הקרוב. צפוי, לא מפתיע אף אחד (ולכן גם לא אמור לדעתנו להעלות את התשואות באג"ח האמריקאי).

· הפסקת ההשקעה מחדש של MBS שמגיע לפדיון.

· הפסקת ההשקעה מחדש של אג"ח ממשלתי שמגיע לפדיון ו/או תשלומי ריבית. על פי הפרוטוקול, שלב זה עשוי לצאת לפועל ביחד עם השלב הקודם. הפסקת הרכישות מחדש מקטינות למעשה את המאזן של הפד. הקטנת המאזן עשויה דווקא כן להשפיע על שוק האג"ח האמריקאי ולהעלות את התשואות אך קצב הקיטון יהיה כנראה איטי מכדי שההשפעה תורגש.

· שינוי המשפט הקבוע מזה זמן רב בהודעה שמדבר על כך ש"הריבית תישאר נמוכה במיוחד לזמן ממושך", לניסוח אחר שרומז שהזמן הממושך קצת פחות ממושך ממקודם.

· העלאת הריבית

· מכירת נכסי הפד ובכללם MBS-ים ואג"ח ממשלתיות. מעניין היה לקרוא שרוב חבריי הוועדה מעוניינים שהעלאת הריבית תהיה לפני מכירת הנכסים כיוון שקל יותר להוריד את הריבית חזרה אם יתברר שהצמיחה לא מתאוששת מאשר להתחיל לרכוש שוב נכסים.

· כפי שרשמנו אחרי מסיבת העיתונאים, תכנית היציאה, כפי שמציג אותה הפד, מחזקת את ההערכות שלנו שלא נראה העלאת ריבית בארה"ב לפני המחצית השנייה של 2012. בינתיים השוק מפנים את מה שאנו טוענים כבר תקופה ארוכה והחוזים על ריבית הפד שתמחרו לפני חודשיים העלאה ראשונה כבר בסוף 2011 מתמחרים כיום העלאה ראשונה רק ברבעון השני של 2012. עוד קצת והם שמה.

· בהקשר לאפשרות ל-QE3 עולה מהפרוטוקול כי רק קומץ משתתפים חושב כי תכנית הרחבה נוספת תהיה נחוצה וגם הם מתנים תכנית כזו ב"שינוי מהותי לרעה בפעילות הכלכלית". מעניין יותר היה לקרוא כי קומץ אחר טען שגם QE2 לא ממש תרמה משהו. מה לומר? צודקים (חוץ מלנפח את מחירי הסחורות והמניות התוכנית לא השיגה כלום).

החלטת הריבית מחר

באמת החלטה לא פשוטה. כמו שניתן לראות בטבלה מטה, הגורמים להעלות את הריבית שווים פחות או יותר לגורמים להשאירה ברמתה חודש נוסף. בסופו של יום, לאור העובדה שהריבית הריאלית השלילית ממש לא מתאימה למצב המשק ולאור העובדה שהשקל נחלש ב-0.9% מול הסל מאז ההחלטה האחרונה עומדת בפני בנק ישראל הזדמנות להפתיע ולהשפיע על הציפיות האינפלציוניות.

אנו נותנים הסתברות של 60% להעלאת הריבית ב-25 נ"ב. בכל מקרה, אם בנק ישראל יעלה את הריבית החודש או לא, תוואי ההעלאות ימשיך להיות איטי באופן יחסי כאשר אנו מעריכים ריבית של 4.25% בעוד 12 חודשים. אם תרחיש זה יתממש האג"ח הארוכות מעניינות ברמת התשואות הנוכחית (5.15% ומעלה).

אירופה

חברת הדירוג פיץ' הורידה את דירוג האשראי של יוון בשלושה נוצ'ים ל-B+. אלו בטח לא חדשות מרעישות, גם בשל העובדה ש-S&P הקדימה את פיץ' בשבועיים אבל בעיקר בגלל שהשוק מתמחר דירוג כזה כבר יותר משנה. בכל זאת ההתמקדות במשבר היווני השפיע על השווקים ולבטח לא מוסיף לאופטימיות המשקיעים.

נושא החוב היווני תפס כותרות השבוע גם בארה"ב, לא שהאמריקאים הבינו פתאום שהבעיה נוגעת גם להם (דרך היחלשות היורו=התחזקות הדולר שמקשה על הייצוא האמריקאי ועל מחירי המניות) אלא שהסיפור העסיסי על דומיניק שטראוס-קאהן והחדרנית העלה את הרייטינג של המשבר האירופי.

שטראוס קאהן היה אחד ממובילי תכנית הסיוע ומעצרו העלה את החששות שהתכנית תתקע. בסופו של דבר ברור כי יוון (וגם פורטוגל) הולכת להסדר חוב ואפילו כזה הכולל תספורת ולא רק רה-ארגון של החוב.

הבעיה כרגע היא העובדה שכשמדובר בחובות מדינה להיבט הפוליטי יש השפעה מהותית וכל עוד גרמניה וצרפת לא התייאשו מלנסות לשכנע את היוונים למכור נכסים ו/או לקצץ עוד יותר בתקציב, הם לא יכולים להודות שהסדר חוב הוא אופציה אפשרית.

עם זאת, לפי ההערכות, בחדרי חדרים ממשיכים הצדדים לדון באיך יראה הסדר החוב עם יוון כאשר גרמניה וצרפת שואפות למזער את הנזקים למערכת הבנקאות שלהם וליצור תקדים שישמש גם במקרה שמדינה אחרת תגיע לחדלות פירעון.

הכותב הוא אורי גרינפלד, מנהל מחלקת מקרו בפסגות בית השקעות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#