לקראת ריבית יוני: מחלוקת בקרב הכלכלנים - האם הריבית תעלה לרמה של 3.25%

רפי גוזלן: הירידה בציפיות לאינפלציה והחשש מהתחזקות השקל יהוו גורמים עיקריים בהותרת הריבית ללא שינוי

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביום העסקים לפני החלטת הריבית במשק לחודש יוני 2011, הכלכלנים שהשתתפו בסקר ספקית המידע הפיננסי בלומברג חלוקים בדעתם האם נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, יחליט גם החודש על הפסקה נוספת ברצף של העלאות מתחילת השנה ועד ההחלטה האחרונה, ויותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 3% או שיעלה ב-0.25% ל-3.25%. בנק ישראל יכריז על גובה הריבית במשק מחר (יום ב') ב-17:30.

9 מתוך 20 כלכלנים אשר השתתפו בסקר צופים להותרת הריבית על כנה. במקביל, 11 המשתתפים הנותרים סבורים כי הריבית תעלה ב-0.25% לרמה של 3.25%.

מדד המחירים לצרכן, בין הגורמים המשפיעים ביותר על החלטת הריבית של בנק ישראל, עלה בחודש אפריל ב-0.6%. תוצאת המדד אמנם נמוכה מתחזית הכלכלנים אשר ציפו עלייה של 0.8%, אך עדיין מעידה על התגברות האינפלציה במשק. מתחילת שנת 2011 עלה המדד ב-1.3% וב-12 החודשים האחרונים עלה המדד הכללי ב-4% - עמוק מעל היעד הממשלתי לאינפלציה שנתית מקסימאלית של 3% בלבד.

מנתונים שפירסם בנק ישראל בשבוע שעבר עולה כי ציפיות השוק הנגזרות מהשוואה בין תשואות האג"ח הממשלתיות הצמודות ללא-צמודות לשנה הבאה מסתכמות ב-3.2%. זאת, לעומת קונסנזוס האנליסטים של הבנקים וחברות הייעוץ, שצפו עלייה של 3.1% במדד המחירים. יתרה מזאת, השוק צופה כי האינפלציה בעוד שנתיים תכנס לתוך רצועת יעד המחירים הממשלתית ותסתכם בכ-3%.

צילום: TheMarker

ירידה הציפיות תקל על הנגיד בגיבוש ההחלטה אשר אינה קלה: במידה ויעלה את הריבית במשק, ירחיב עוד יותר את פער הריביות בין ישראל לשווקים הגלובליים ובכך יחזק את השקל, ממנו סובלים היצואנים מזה תקופה ארוכה. במידה ולא יעלה, קיים סיכוי לא מבוטל כי האינפלציה במשק תחרוג מיעד הממשלתי גם בטווח בינוני, ובמיוחד בשוק הדיור.

"אנו בדעה כי הבנק צריך להעלות את הריבית ב-0.25%, אך מעריכים כי הוא יותיר אותה ללא שינוי", אמר רפי גוזלן, אסטרטג מקרו ראשי בלידר שוקי הון. "ההפתעה כלפי מטה במדד אפריל, הירידה בציפיות לאינפלציה לטווח הבינוני-ארוך והחשש מהתחזקות שער החליפין יהוו גורמים עיקריים בהותרת הריבית ללא שינוי. עם זאת, הצמיחה המהירה של המשק והתגברות הלחצים האינפלציוניים יובילו את הבנק להעלאת ריבית ניכרת בשנה הקרובה", סיכם גוזלן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker