המדינה התעכבה במכירת מניות לאומי - והרוויחה מיליארד שקל

ביום שבו הודיעה אריסון שהיא בדרך החוצה מבנק הפועלים, מודיעה המדינה על מכירת חלק מהחזקותיה בבנק לאומי ■ המדינה תמכור כ-81 מיליון מניות, המהוות כ-5.37% מהון המניות של לאומי - בשווי של כ-2 מיליארד שקל ■ הבנק שיוביל את ההפצה הוא סיטי בנק

מיכאל רוכוורגר
סניף בנק לאומי ת"א
סניף בנק לאומי ת"אצילום: מוטי קמחי

קצת פחות מחודשיים לאחר שקבלה את אישורו של יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לממש את יתרת החזקתה ב בנק לאומי - החלה היום (ג') מדינת ישראל, בסיום יום המסחר, בהליך מכירת יתרת החזקתה בבנק. להפצת המניות, באוצר בחרו את סיטי בנק כבנק המוביל, יחד עם חדרי המסחר של דיסקונט ופסגות.

ההודעה על מכירת מניות לאומי, שהוא בנק ללא גרעין שליטה, מגיעה לאחר שהבוקר הודיעה שרי אריסון בעלת השליטה בבנק הפועלים כי היא בדרך החוצה מהבנק וכי מניותיה בבנק, בשווי שוק של כ-7 מיליארד שקל, יפוזרו בבורסה במהלך השנים הקרובות.

עבור האוצר מדובר במכירה של חבילה גדולה של כ-81 מיליון מניות, המהוות כ-5.37% מהון המניות של לאומי, ששווי שוק שלהן מסתכם בכ-1.92 מיליארד שקל. סכום זה לא כולל כ-0.46% מהון המניות של לאומי בשווי של כ-164 מיליון שקל שיוקצו לעובדי לאומי.

מטעם המדינה מטפלת במכירת מניות לאומי חברת מ.י נכסים, שהיו"ר שלה הוא רוני חזקיהו, לשעבר המפקח על הבנקים ולשעבר יו"ר הבנק הבינלאומי, המשמש מתחילת 2017 גם כחשב הכללי במשרד האוצר. אגף החשב הכללי באוצר פנה הערב לאחר סיום המסחר בבורסה בהצעה ל-9 בנקי השקעות להציע הצעות למכירת המניות של לאומי.

המכירה מתבצעת לאחר שנים של עיכובים, והתמורה שתתקבל תשמש להקטנת החוב של המדינה. חלק מהסכום ישולם גם לעובדי לאומי, במסגרת התחייבויות קודמות כלפיהם.

בדרך כלל, בהפצות מניות נהוג לתת למשקיעים הנחה מסוימת לעומת מחיר המניה בבורסה. המדינה קיבלה כבר ביוני 2014 אישור מוועדת הכספים של הכנסת למכור את יתרת אחזקותיה בלאומי, והיא התחייבה להשלים את המכירה בתוך 12 חודשים.

באמצע 2014 מניית לאומי נסחרה סביב 13.7 שקל - ששיקף לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) נמוך של 0.71. החשבת הכללית באוצר, ויו"רית מ.י נכסים אז, היתה מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שכיום היא יו"ר בית ההשקעות פסגות. בסופו של דבר, המדינה לא עמדה בלוח הזמנים שקבעה למכירת מניות לאומי ביוני 2015. כאמור, התהליך לא הושלם עד עכשיו.

אלא שההתמהמהות של המדינה התבררה דווקא כמשתלמת מאוד עבורה. מאז 2014 קפצה מניית הבנק בכ-70% ל-23.72 שקל, מחיר המגלם לבנק שווי שוק של 35.75 מיליארד שקל ומכפיל הון גבוה של 1.05.

שווי שוק זה מגלם למדינה שווי אחזקה של 2.1 מיליארד שקל. אם מוסיפים לשווי זה את ה-95 מיליון שקל שהמדינה קיבלה ותקבל בקרוב בגין חלקה בדיווידנדים של 1.26 מיליארד שקל, שחילק לאומי מאז 2017 - שווי האחזקות של המדינה בלאומי מגיע לכ-2.18 מיליארד שקל - גבוה ב-1 מיליארד שקל לעומת השווי לפני ארבע שנים.

לאומי, המנוהל ע"י רקפת רוסק עמינח, סיים את המחצית הראשונה עם הרווח הנקי הגבוה במערכת הבנקאית - של 1.63 מיליארד שקל - צמיחה של 9% לעומת התקופה המקבילה, והציג את התשואה להון הגבוהה במערכת של 9.9%.

הקפיצה במניית לאומי בשנים האחרונות נובעת מכמה גורמים - ובהם סיום חקירת המס בארה"ב; התייעלות שהביאה לירידה בהוצאות שכר ובהוצאות תפעוליות אחרות; חזרה לחלוקת דיווידנדים; שיפור בפעילות הקמעונית וחזרה לצמיחה בתיק האשראי; רווחים מהשקעות ריאליות; מתן היתר למוסדיים להגדיל את האחזקה במניות הבנקים מ-5% ל-7.5%; וסנטימנט חיובי כלפי מניות הבנקים הישראליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker