המלכודת של ביטוחים סיעודיים קבוצתיים

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> הבעייתיות בביטוחים סיעודיים קבוצתיים מעסיקה היום את ענף הביטוח. התארכות תוחלת החיים של אדם סיעודי מקשה על חברות הביטוח לתמחר את הסיכונים הגלומים בהתחייבות. לפני 5 שנים אדם סיעודי היה שורד בממוצע 30 חודשים ואילו היום, בעזרת הטכנולוגיה, אפשר להשאיר אדם כזה בחיים 45 חודשים בממוצע וההערכה היא שהתקופה תתארך עוד.

בביטוחים סיעודיים קבוצתיים נהוג שהמצטרפים הצעירים בקבוצה מאזנים את הסיכון הגלום בחלק המבוגר שבה, מה שממתן את ייקור התעריפים על ידי חברות הביטוח. אלא שקבוצה כמו גמלאי מקפת הוותיקה מורכבת כולה ממבוגרים ואין בה מצטרפים חדשים. מדי שנה הקבוצה קטנה וגיל המבוטחים בה עולה, מה שמזניק את הסיכון עבור חברת הביטוח ובהתאם גם את המחיר.

עבור המבוטחים בביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים מדובר במלכודת. חברות הביטוח יכולות לעדכן את התעריפים מדי תקופה ואילו הפרמיות ששולמו בעבר לא מקנים למבוטח שום זכות שנצברת. מבוטח שמצטרף לתוכנית ביטוח כזו מתחיל את התוכנית בתשלום מסוים וכשהוא מבוגר הוא מגלה כי התשלום גדל באלפי אחוזים. מבוטח כזה נמצא בין הפטיש לסדן. מצד אחד יקשה עליו להפסיק פוליסה שבה החזיק כל כך הרבה זמן, דווקא כשהוא מבוגר והסיכון שיזדקק לה גובר. מצד שני כמבוגר החי מקצבה, תשלום גבוה, בפרט שלא היה מתוכנן מראש, מכביד עד מאוד.

חוזי ביטוח סיעודי קבוצתיים נחתמים בדרך כלל לתקופות של 3 ו-5 שנים. ניתן למצוא גם מקרים שבהם תקופת הביטוח מגיעה ל-8 שנים ויותר. כך לא מזמן חתמו בלשכת סוכני הביטוח עם כלל ביטוח על פוליסת ביטוח קבוצתית ל-9 שנים. אלא שבפוליסה הזו יצרו מודל חדש ולפיו הפרמיה אינה אחידה והמבוגרים משלמים יותר מאשר הצעירים שבקבוצה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker