ועדת האתיקה מציעה למבקר לסמוך על השרים בענייני הצהרות הון

הוועדה, בראשות השר יעקב נאמן, שמונתה על ידי הממשלה, מציעה לצמצם את היקף הצהרות ההון שנדרשות מהשרים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

>> ועדת השרים לענייני אתיקה, שמונתה על ידי הממשלה, מציעה לצמצם את היקף הצהרות ההון שנדרשים משרי הממשלה מבקר המדינה מוחה וטוען: "ההמלצות פוגעות באינטרס הציבורי" .

הוועדה ממליצה להפנות את הדיווח לוועדה שתמונה על ידי הממשלה - ולא למבקר המדינה. הוועדה מציעה בנוסף לצמצם את היקף סמכויותיו של מבקר המדינה בפיקוח על ניגודי העניינים של שרי הממשלה.

הוועדה, שבראשה עומד שר המשפטים יעקב נאמן וחבריה הם השרים גדעון סער, סטס מיסז'ניקוב ומשולם נהרי, תבקש היום מהממשלה לאשר את המלצותיה. הוועדה מונתה לפני שנתיים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מבקר מדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, שיגר באחרונה אל ועדת השרים מכתב שבו מחה על שורה של שינויים שמתכננת הוועדה - חלקם מקלים על השרים וחלקם מצמצמים את סמכויותיו של המבקר. המבקר טוען שבהמלצות "יש פגיעה במעמד שגובש למבקר ולוועדה למתן היתרים לשרים. בכך נפגעים האינטרסים הציבוריים והצורך להבטיח את טוהר המידות בפעילות השרים ואת אמון הצבור".

בין היתר מתייחסות המלצות הוועדה להיקף מועד הצהרת הון של השרים, וקובעת כי "השר גם יעביר רשימה מפורטת של כל תפקיד, משרה והכהונה שבהן החזיק בתקופה של שלושה חודשים לפני המינוי ולאחר מינויו ושמהן התפטר, ורשימת כל תפקיד המשרה והכהונה שחבר ממשלה ממשיך להחזיק לאחר המינוי". לטענת לינדנשטראוס כיום שר צריך לדווח על התפקידים שכיהן שנה לפני מינויו - ולא שלושה חודשים בלבד.

עוד ממליצים בוועדה כי השרים יידרשו לדווח רק על השינויים בהון, בנכסים, בזכויות ובהתחייבויות שיש להם ולבני משפחתם שפרנסתם עליו מדי שנה. המבקר לינדנשטראוס הדגיש כי לפי הוועדה השרים יידרשו לדווח רק על שינויים בהון ולא על היתרות.

בוועדת נאמן ממליצים כי הממשלה תמנה ועדת אתיקה בת שלושה חברים שבראשה יעמוד שופט בדימוס או מי שכשיר לכהן כשופט בבית המשפט העליון. ועדה זו תוכל, בין היתר, לתת היתר אישי לאי קיום הכללים או לתת בתנאים אם נראה הדבר מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מהבחינה הציבורית. מבקר המדינה המדינה טוען מנגד כי הוועדה למתן היתרים הפועלת כיום תחת סמכותו היא בלתי תלויה, בעלת ניסיון וחבריה הם שופט בדימוס ואנשי ציבור בעלי מוניטין הממונים על די מבקר המדינה. המבקר טוען כי "מינוי ועדה מפקחת על חברי הממשלה שנעשה על ידי הממשלה אינו יוצר את הריחוק ואי התלות הנדרשים הן בהיבט המהותי והן בהיבט מראית פני הדברים".

המבקר טוען כי קבלת ההמלצות של ועדת נאמן תהפוך אותו ל"מעין רשם בתחום הצהרת ההון, שאין בו תועלת ממשית". לדעת המבקר יש בכך פגיעה במעמד שכבר גובש למבקר המדינה ולוועדה למתן היתרים.

סמכויות הדיווח של המבקר יצומצמו

שינוי נוסף עליו ממליצה ועדת נאמן נוגעת לסמכות הדיווח של המבקר. לפי הכללים הקיימים, מוסמך המבקר לדווח על מה שנראה לו כסטייה מהכללים לוועדת בכנסת. ועדת נאמן, לעומת זאת, קובעת כי "מבקר המדינה, רשאי אם נסיבות העניין מצדיקות זאת לדעתו, לדווח על סטייה מהכללים לועדת האתיקה (שתמונה על ידי הממשלה; צ"ז)". המבק רמצדו מדגיש כי "ועדת האתיקה היא גורם ממשלתי שאינה מהווה גורם פיקוח חוקתי על הרשות המבצעת, אלא גורם מטעם".

ועדת נאמן מציעה בנוסף לאפשר למבקר לבדוק אם עסק או אזרח שאינם גוף מבוקר ניצלו לרעה קרבה או קשר לחבר הממשלה במקרים הבאים: אם מועברת זכות בעסק או מניה המקנה שליטה בחבר בני אדם לקרוב, ואם הועברו כל הזכויות בעסק או כל המניות המקנות שליטה בחבר בני אדם לקרוב של חבר ממשלה בתוך שנה לפני מינויו לשר. אך לפי לינדנשטראוס, "מדובר בצמצום הסמכות ושיקול הדעת של המבקר, מאחר שלפי הכללים הקיימים כיום נקבע כי הגוף יעמוד לבקןרת להעברת הזכויות בתקופה של שלוש שנים לפני מינויו כחבר ממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker