מדוע מחיר הזהב לא מפסיק לעלות

האם התייקרות הזהב היא בועה ספקולטיבית?

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מי שחשב שמחיר של 1,000 דולר לאונקיה מאותת כי השוק השורי של הזהב עומד לקרוס טעה בגדול. מחיר המטילים עלה באחרונה לסביבות ה-1,500 דולר.

ניתן להתייחס למחיר הזהב מהיבטים רבים: כ"שריד ברברי" שגואה בבועה ספקולטיבית, כמקור הערך האמין היחיד בהיסטוריה, כמבשר ההיפר-אינפלציה; כגידור כנגד משברים כלכליים ופיננסיים או כסימן להתחזקותן של סין והודו.

איך שלא תבחרו להסביר את מרוץ השוורים של מחירי הזהב, זו אינה תופעה קצרת-טווח. מאז 2002 עלה מחירו השנתי הממוצע של הזהב בשיעור דו-ספרתי מדי שנה מלבד אחת (2005, אז עלה ב-8.7%). גרף מחיר הזהב אינו מציג עד כה מאפיינים בועתיים קלאסיים, של האצה במהירות ההתייקרות (דפוס שמסתמן באחרונה דווקא במחיר הכסף).

ואולם לזהב יש מאפיין אחר של בועה - העלייה בהשתתפות הציבור. בשיאו של השוק השורי של שנות ה-80 השתתפו הספקולנטים על ידי רכישת תכשיטים או מטבעות במחירים קמעוניים. הפעם הם יכולים לקנות קרנות סל (ETF) הנושאות תשואה הצמודה למחיר הזהב. קרן הזהב הגדולה ביותר מחזיקה עתודות שלא נופלות מאלה שנמצאות בידי הבנקים המרכזיים.

אות נוסף לבועה הוא השינוי באמות המידה. מניות הדוט.קום הוערכו לפי "מחיר לקליק" ולא לפי ערך מוחשי כלשהו. כאן הזהב מייצג בעיה. אין לו רווחים או תזרים מזומנים, ולכן קשה יותר למצוא מחיר הולם עבורו.

גישה אחת היא להשתמש בכוח הקנייה של הזהב במונחים של צרכים בסיסיים כמו אנרגיה ומזון. אונקיה של זהב היתה שווה 12 חביות נפט בתחילת 1986, וכעת היא שווה כ-13. כוח הקנייה שלו במונחי חיטה עלה בחדות רבה יותר ברבע-המאה האחרון, אך הוא נמוך כעת בהרבה מרמתו לפני שנה.

לרוב מציינים את מחיר הזהב ביחס לדולר, כך שייתכן שהתחזקותו מעידה רק על ירידה בביטחון בפיקדונות מזומנים - ולא על סגולותיו שלו. מטבע חזק נחשב בעבר כאות לגאווה לאומית, אך מעטות המדינות המעוניינות בכך כיום. הבנקים המרכזיים חתכו ריביות לשיעורים כמעט אפסיים, הרחיבו את מאזניהם (ובכך את הבסיס המוניטרי) על ידי רכישת אג"ח ממשלתיות, ובמקרה של יפאן ושווייץ, התערבו בניסיון להחליש את מטבעותיהם.

הפרנק השווייצרי נתפש בדרך כלל כפיקדון כספי חזק. מחיר הזהב גבוה ב-17% במונחי פרנק שווייצרי מבתחילת 2010. עד 1971 נמדד ערכם של מרבית המטבעות במונחים של זהב או של כסף. על בסיס זה עבר הפרנק השווייצרי באחרונה פיחות מעין זה שאיפיין את המשברים בשנות ה-30 וה-60.

בעיני פרשנים רבים, הירידה בביטחון בפיקדונות מזומנים הגיונית רק אם היא מבשרת על אינפלציה, אולם בעולם המפותח מדדי האינפלציה הם נמוכים מאוד. לכלכלה יכולת ייצור עודפת, ואין עדות למערבולת של המחירים והשכר. גם שוקי האג"ח הממשלתיות אינם מתריעים מפני תחזיות אינפלציוניות.

ושוב, מכיוון שהבנקים המרכזיים הם שחקנים כה מרכזיים בשוקי האג"ח הממשלתיות בימים אלה, האם התנודה משקפת "שווי שוק"? הבנקים קונים אג"ח כחלק ממדיניות המט"ח שלהם, או כדרך להזרים נזילות ולהפחית את עלויות ההלוואה, ולא כדרך למקסם את תשואותיהם.

וישנה גם סוגיית העלייה של מחירי הסחורות. ג'רמי גרנתהם מקבוצת ניהול הקרנות GMO בנה מדד משוקלל שוויונית של 33 סחורות. מדד זה נפל ב-70% מ-1902 עד 2002 במונחים ריאליים. בתשע השנים האחרונות פיצתה עליית המדד על מלוא הפער.

התחזקות המדינות המתפתחות נתפשת באופן כללי כגורם להתייקרות הסחורות. משום שלחומרי גלם יש משקל גדול יותר בסלי המחירים של מדינות אלה, הגיוני שמשקיעים בסין ובהודו יקנו זהב כגידור נגד תופעה זו. אם יתברר שבסין - ולא בשוק הזהב - יש בועה, ושהצמיחה במדינות המתעוררות מאכזבת, מחירי הסחורות צפויים ליפול בחדות, ומחיר הזהב יירד בהתאם. אך אם זה לא יקרה, ייתכן שהתייקרות הזהב אינה לגמרי בלתי רציונלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker