כבר ארבע שנים שוק ההון לא מצליח לחזות את האינפלציה

מבדיקה שערך בנק אוצר החייל עולה, כי תחזיות האינפלציה שנגזרות מפערי תשואות באג"ח מצביעות בממוצע על אינפלציה הגבוהה מהאינפלציה בפועל

רם עוזרי

>> בנק ישראל פירסם בסוף השבוע החולף את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה. כמו בכל חודש, מורכבת הודעת הבנק ישראל מהתחזית הממוצעת של החזאים, וכן מתחזיות האינפלציה הנגזרות משוק ההון.

תחזית האינפלציה באפריל היתה ברמה של 3.1%, הן של ממוצע החזאים והן זו הנגזרת משוק ההון. התוצאה הממוצעת של החזאים לא השתנתה לעומת החודשים הקודמים, אך כשמדובר על התחזית הנגזרת משוק ההון, מדובר על ירידה משמעותית, לאחר שבמארס ובפברואר התחזית היתה 3.7%-3.8%.

הציפיות לאינפלציה משוק ההון שמפרסם בנק ישראל מוגדרות כשיעור האינפלציה שמשווה בין התשואות של אג"ח ממשלתיות צמודות ללא צמודות לאותו טווח פדיון. תחזית זו נקבעת בידי כוחות השוק, ומשקפת את הפרמיה שמוכנים המשקיעים לשלם בעבור הצמדה למדד. ואולם בבדיקה שנערכה בבנק אוצר החייל התברר כי ב-4 השנים האחרונות לא הצליח השוק לחזות את שיעור האינפלציה לשנה קדימה.

מדי חודש בתקופה של 4 שנים נדגם שיעור האינפלציה החזוי לשנה כהפרש בין מק"מ לשנה לאג"ח צמוד מדד לשנה. מתוך 50 דגימות נמצא כי רק שש פעמים היו התחזיות הנגזרות משוק ההון בטווח של פלוס-מינוס 0.3% מהאינפלציה בפועל, ותשע פעמים בלבד היו התחזיות בטווח של פלוס-מינוס 0.5% מהאינפלציה בפועל. בשאר הדגימות התגלה פער גדול יותר.

צילום: TheMarker

"השוק אינו מצליח לחזות את שיעור האינפלציה ולייצר את שיווי המשקל הנכון בטווח הקצר של שנה בין אג"ח צמודה למק"מ", אומר משה סיטון, מנהל אגף שוק ההון בבנק. "המסקנה היא שהשוק לא תמיד פוגע וצריך לבסס את ההחלטות על סמך מקורות נוספים". את ההסבר לכשל של השוק מסביר סיטון בסחירות של האיגרות מהסוגים השונים. "אג"ח צמודות לשנה הן לא כל כך סחירות, אבל המחיר שלהן זז בהתאם לציפיות ומשקף במידת מה את מה שהמשקיעים צופים. לעומת זאת, במק"מ הסחירות גבוהה מאוד", הוא אומר.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות אי.בי.אי, אומרת כי הקושי לאמוד את סביבת האינפלציה משוק ההון נובע לא פעם מעיוותים בשוק. כך, לדוגמה, המק"מ לשנה עשוי להיסחר בתשואה נמוכה יחסית, כי המשקיעים הזרים רוכשים מק"מים במחירים גבוהים. היום, למשל, הריבית על המק"מים היא 3.47% כשההערכות הן שהריבית בעוד שנה תהיה יותר מ-4%.

"משרד האוצר הולך בשנים האחרונות למהלך של הפיכת החוב לשקלי. לכן, באוצר לא מנפיקים מספיק אג"ח צמודות. בתקופות שבהן יש פדיון גדול של אג"ח צמודת מדד, גופים מוסדיים שמחויבים על פי תשקיף לכמות מסוימת, או משקיעים אחרים המבקשים לשמר את מרכיב ההגנה מפני אינפלציה בתיק ללא שינוי, רוכשים את האיגרות צמודות המדד במחירים גבוהים", ציינה ניר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker