כבד את סין - וחשוד בה

אילו סכנות אורבות למי שמשקיעים בכלכלה הצומחת בעולם?

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רן שחם
יותם עירוני

השוק הסיני לא מפסיק לספק סיפורים. בשבוע שעבר חזינו בניסיון מעניין של חברת המסחר המקוון הסינית עליבאבא להעביר את אחת הפעילויות הכי רווחיות שלה, עלי-פיי - מקבילתה הסינית של פיי-פאל - לחברה פרטית שבבעלות המייסד הסיני שלה.

קצת מוזר שחברה ציבורית מנסה לבצע מהלך שכזה על חשבון שותפיה מהציבור, בעיקר כשזה נעשה ללא הסכמת השותפים הגדולים - יאהו וסופטבנק - המחזיקים יחדיו בנתח משמעותי מהחברה. הסינים טוענים שהמהלך נובע מסיבות רגולטוריות, ושבעלי המניות בחברת האם יפוצו. אלא שכלל לא ברור מה יהיה גובה הפיצוי, ואם בכלל יהיה כזה.

הניסיון, שנבלם בינתיים, הספיק לקזז משווי השוק של יאהו כ-3 מיליארד דולר. ההחזקה בעליבאבא נחשבה לאחת מנקודות האור היחידות בעסקי יאהו, שזוהרה בעולם האינטרנט העכשווי מתעמעם והולך.

לא מדובר כאן רק בעניין נקודתי. התלות של יאהו בעליבאבא היא סימן לתופעה כלל עולמית מדאיגה. הכלכלה העולמית נשענת במידה רבה על הסינים בכל הנוגע לצמיחה. הצרכנים האמריקאים והאירופאים ירדו לבונקר. הסינים יודעים זאת, ולא חוששים לנצל את המעמד.

צילום: TheMarker

ללא כל קשר למעמדם הנוכחי, הסינים מביאים עמם נורמות התנהגות עסקית שלא תמיד מקובלות במערב. לצד הניסיונות של קובעי המדיניות בסין ליצור ביטחון אצל משקיעים זרים, הסיפורים על חברות זרות שנוצלו על ידי שותפים סיניים חוזרים שוב ושוב.

במקרים רבים אלה יצרנים סיניים שמשתמשים בלי רשות בטכנולוגיה שפותחה במערב. דוגמה לכך היא חברת אמריקן סופרקונדקטור, המתמחה בטורבינות רוח. החברה מכרה ליצרנים סינים תוכניות לייצור טורבינות רוח תוך דרישה שיקנו ממנה את הרכיבים האלקטרוניים הדרושים לטורבינה. כך הצליחו חברות סיניות לשבור את חסם הכניסה ההנדסי לתחום. כתוצאה מכך איבדו יצרניות טורבינות מערביות חוזי עבודה רבים מול הסינים. החברה האמריקאית ומשקיעיה היו מרוצים, ושוויה טיפס במהירות.

ואולם כעבור שנתיים-שלוש הסינים חשו מספיק ביטחון והחליטו לייצר את הרכיבים האלקטרוניים לבדם. החוזה לא כובד, החברה האמריקאית נתקעה עם מלאים עצומים - ושוויה צנח ב-70%.

צילום: TheMarker

סיפורים מהסוג של עליבאבא ואמריקן סופרקונדקטור מלמדים שלעולם העסקים הסיני חוקים משלו. בינתיים רצוי להתייחס במשנה זהירות לחשיפה לשוק הסיני, ולנהוג במדיניות של כבדהו וחשדהו. כאשר משקיעים בחברה מערבית הנהנית ממכירות בסין, חשוב להבין איך בדיוק פועל המנגנון של שיתוף הפעולה עם השותף המקומי. שיתוף פעולה בסין נשמע כמו רעיון טוב, אבל לא תמיד אפשר לדעת כמה סיכון מתחבא מאחוריו.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב המלצה או ייעוץ השקעות כלשהו. התיק המוצג הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker