תגלית במפרץ מקסיקו של נאוויטס: הושלם הקידוח הראשון - הופק נפט מכל שכבות הסלע

השותפות מסרה כי אוניית הקידוח תמשיך לעבודות ההשלמה של הקידוח השני בפרויקט, שצפוי להתחיל הפקה מסחרית ביולי 2019 ■ מאז ההנפקה, קפצו יחידות ההשתתפות של נאוויטס בכ-45%, כך שהשותפות נסחרת לפי שווי שוק של כ-400 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
קידוח נפט במפרץ מקסיקו
קידוח נפט במפרץ מקסיקוצילום: Henry Romero/רויטרס

נאוויטס פטרוליום , בשליטתו של גדעון תדמור, השלימה בדצמבר 2017 גיוס הון ראשוני (IPO) של 60 מיליון שקל — לפי שווי של 194 מיליון שקל "לפני הכסף". מאז ההנפקה קפצו יחידות ההשתתפות של נאוויטס בכ-45%, כך שהשותפות נסחרת כיום לפי שווי של כ-420 מיליון שקל. העלייה החדה קשורה בין היתר להתאוששות במחירי הנפט, התקדמות בפרויקטים בהן שותפה נאוויטס והרחבת פוטנציאל הנפט בנכסיה.

נאוויטס היא שותפות אנרגיה העוסקת באיתור ופיתוח נכסי נפט וגז בצפון אמריקה. ההנפקה הראשונית של נאוויטס בבורסה לא עברה על מי מנוחות; ההנפקה הושלמה בקושי רב, עם ביקושים נמוכים. בעקבות חוסר ההתלהבות מצד המשקיעים, נאוויטס תיקנה את התשקיף והפחיתה את מחיר המינימום בהנפקה רטרואקטיבית, ותדמור הצליח בקושי להשלים את הגיוס.

גם לאחר ההנפקה, משקיעי נאוויטס לא רוו נחת; ביום הראשון למסחר, השותפות נחתכה ב–17%, כשבשיא הנפילה, יחידות ההשתתפות איבדו כ–27%. הנפילות הסבו למשקיעים בהנפקת נאוויטס הפסדים כואבים "על הנייר".; אלו כללו בין היתר את מיטב דש, אי.בי.אי, מנורה מבטחים, קרן הגידור ספרה, אלטשולר שחם – וגם את השותף הכללי – כלומר, חברת הניהול שבשליטת תדמור – שהשקיעה כ-15 מיליון שקל בהנפקה.

נאוויטס קיבלה בחודשים האחרונים רוח גבית מהעלייה במחירי הנפט. מאז ההנפקה מחירה של חבית נפט מסוג טקסס מתוק עלה מכ-50 דולר לכ-70 דולר לחבית – זינוק של 40%.  במקביל, מחיר חבית ברנט קפץ ל–77 דולר לחבית, עלייה של כ-50% תוך 12 חודשים. העלייה בנפט מיטיבה עם נאוויטס, ובעיקר עם בקסקין — פרויקט "הדגל" של השותפות, שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים.

קידוח במפרץ מקסיקו
נפט באזור מקסיקוצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

מאז ההנפקה נאוויטס התמקדה בהשקעה בתגליות נפט מוכחות שעומדות לפני פיתוח – אך באחרונה התרחבה גם לתחום האקספלורציה (חיפוש נפט). כיום, נאוויטס מחזיקה בפורטפוליו של 14 נכסים במפרץ מקסיקו ובקנדה, וחלקה בכלל התגליות שברישיונות עומד על כ- 112 מיליון חביות נפט. עד כה גייסה השותפות כ-935 מיליון שקל בבורסה, באמצעות הנפקות חוב והון.

בעבר הנפיקה נאוויטס שלוש סדרות אג"ח, שיתרתן עומדת על כ-800 מיליון שקל (ערך נקוב). אג"ח מסדרה א' – שהונפקו ברמת "החברה האם" - נסחרות כיום בתשואה של למעלה מ-10%, המלמדת על תפישת המשקיעים בנוגע לסיכון הגבוה בפעילות נאוויטס. שתי הסדרות שהונפקו לצורך פיתוח בקסקין – כמימון פרויקטאלי ברמת החברה הבת - נסחרות בתשואות נמוכות של כ-6.2%-6.8%.

1. התקדמות משמעותית בבקסקין

יתרת ההשקעה של נאוויטס בנכסי הנפט שלה הסתכמה בסוף יוני 2018 בכ-40 מיליון דולר. היום (ג') דיווחה נאוויטס על סיום עבודות ההשלמה בקידוח ההפקה הראשון בבקסקין. העבודות כללו ביצוע מבחני הזרמה, בהם הופק בהצלחה נפט מכל שכבות הסלע. בתוך כך, אניית הקידוח ממשיכה לעבודות ההשלמה בקידוח השני בפרויקט, שצפוי להתחיל בהפקה מסחרית ביולי 2019. בתגובה, נאוויטס מזנקת בכ-6.5%.

בקסקין - מתגליות הנפט הגדולות של השנים האחרונות במפרץ מקסיקו – מכילה כ-515 מיליון חביות נפט (100%). השותפות בפרויקט כוללת את מפעילת הקידוחים LLOG, חברת הנפט רפסול וקרנות הפרייבט אקוויטי בלקסטון וריברסטון. נאוויטס מחזיקה ב-7.5% מהזכויות בפרויקט, עם שווי תזרים מזומנים מהוון של כ-516 מיליון שקל, על פי נאוויטס.

ההפקה מכל שכבות הסלע בבקסקין, שהוא מאגר המבוסס על קידוחים בעומק יוצא דופן של כ-8.2  ק"מ, היא חדשות טובות עבור משקיעי נאוויטס. זאת, בין היתר מאחר שבעבר הזהירה נאוויטס כי איכות הסלע במאגר נמוכה - "מתחת לממוצע ביחס לתגליות נפט במפרץ מקסיקו".

"פרויקט בקסקין מתקדם לקראת תחילת הפקה ביולי 2019", אמר אתמול תדמור, שמכהן כיו"ר נאוויטס. "החיבור המהיר לתשתיות הקיימות לטיפול והולכת נפט במפרץ מקסיקו מאפשרים להשלים פרויקטים גדולים כמו בקסקין בלוח זמנים קצר, תוך חיסכון משמעותי בעלויות הפיתוח", הוסיף.

2. שיננדואה: תגלית של 155 חביות נפט

הגיוסים המשמעותיים בבורסה מאפשרות כיום לנאוויטס לפעול להרחבת פעילותה, תוך ניצול הקשיים אליהן הגיעו חלק מחברות האנרגיה בשנים האחרונות לרכישת נכסים במחירים הזדמנותיים. נכון לסוף יוני 2018, קופת השותפות הכילה מזומנים ושווי מזומנים של כ-45 מיליון דולר, לא כולל כ-6 מיליון דולר נוספים שגייסה ביולי האחרון.

במקביל לפיתוח תגלית בקסקין, נאוויטס מתקדמת בפרויקטים שכנים – אחד מהם הוא תגלית שיננדואה (Shenandoah). באפריל 2018 רכשו נאוויטס ו-LLOG כ-41.7% מהזכויות בשיננדואה בכ-1.8 מיליון דולר בלבד. הרכישה נעשתה באישורו של בית המשפט בארה"ב, וזאת לאחר שבעלי הזכויות בתגלית הסתבכו במשבר האנרגיה העולמי, עד שנכסיהן הגיעו לכדי כינוס.

שיננדואה היא תגלית נפט מוכחת, הנחשבת מהגדולות במפרץ מקסיקו. התגלית ממוקמת כ-105 מייל צפונית מזרחית מפרויקט בקסקין, ומכילה כ-155 מיליון חביות. בשנים שלפני המשבר בשוק האנרגיה, הושקעו בתהליכי האקספלורציה בשיננדואה כ-1.7 מיליארד דולר – אך הפרויקט לא הגיע לשלבי פיתוח. בשנים 2012-2014 נקדחו בשטח התגלית שני קידוחים - קידוח תגלית וקידוח אימות והערכה - ועל בסיסם הוכנה תוכנית פיתוח, שמיושמת בימים אלה.

לאחר רכישת הזכויות בשיננדואה, גם חברת Energy Offshore Beacon – "זרוע" האנרגיה של קרן בלקסטון - הצטרפה למאגר. שותפה נוספות בפרויקט היא חברת Venari Offshore, השייכת לקרן Warburg Pincus, שרכשה באחרונה את לאומי קארד, תמורת 2.5 מיליארד שקל. חלקה של נאוויטס בשיננדואה עומד כעת על כ-23.1%. מדובר בפרויקט הבא ב"קנה" של נאוויטס.

3. שיננדואה דרום – גם הענקית הנורווגית בפנים

כחודש לאחר רכישת הזכויות בשיננדואה הרחיבה שוב נאוויטס את פורטפוליו הנכסים שלה, ורכשה 23.1% מהזכויות בתגלית השכנה - שיננדואה דרום, המוכרת גם בשם "יוקטן צפון". התגלית נרכשה בתמורה לכ-160 אלף דולר. הסכום גילם את חלקה היחסי של נאוויטס ברישיון, עליו התמודדה עם שותפים במסגרת מרכז פדרלי. תגלית שיננדואה דרום היא קטנה ומכילה כ-49 מיליון חביות נפט.

לפני כשבועיים דיווחה נאוויטס על כניסתה של שחקנית אסטרטגית לשיננדואה דרום, כשענקית האנרגיה הנורבגית אקווינור (Equinor) רכשה 11.2%מהזכויות. אקווינור - לשעבר סטאטאויל (Statoil) - היא מחברות האנרגיה הגדולות בעולם. לחברה שווי שוק של כ-90 מיליארד דולר, והיא מוחזקת על ידי ממשלת נורבגיה (67%). אקווינור העמיקה באחרונה את פעילותה במפרץ מקסיקו, ובשנה שעברה רכשה 37.5% בתגלית קורונאדו, הסמוכה לשיננדואה דרום.

לאחר מכירת הזכויות לאקווינור, נאוויטס מחזיקה ב-23.1% משינדדואה דרום, LLOG -  בכ-27.1%, חברת Venari Offshore - כ-18.8%, בלקסטון – 13.9%,  אקווינור – 11.2% ויוסטון אנרג'י – 5.9%. באחרונה הגיעה נאוויטס להסכמות עם LLOG על פיתוח מקביל של שיננדואה דרום עם שיננדואה, מה שיוביל לחיסכון בעלויות ולשיפור בכלכליות הפרויקט.

4. כניסה לתחום האקספלורציה

למרות ההתמקדות בפרויקטים בעלי תגליות מוכחות, נאוויטס החליטה באחרונה להתרחב גם לתחום האקספלורציה (פעילות חיפושי נפט). במאי דיווחה נאוויטס כי חברה למפעילת הקידוחים EnVen לקראת קידוח בשטח הרישיון 16-PL, שבו החזיקה נאוויטס. נאוויטס מכרה 50% מהזכויות ברישיון תמורת הוצאות עבר של 2.4 מיליון דולר ואופציה ל-50% מהבעלות על מתקן ההפקה של EnVen.

EnVen היא חברת חיפושים והפקה של נפט וגז פרטית, שעיקר נכסיה נמצאים במים העמוקים של מפרץ מקסיקו, ארה"ב. באזור זה, שותפה EnVen ב-19 שדות נפט וגז, בהם 28 מתקני הפקה ו-187 בארות, ומפעילה את רובם. המשקיעים העיקריים ב--EnVen הם הקרנות הפרטיות Bain Capital ו-EIG. מאז הקמתה, ביצעה EnVen מספר רכישות אסטרטגיות מחברות ענק, דוגמת Marathon ,ENI ו- Shell והיא משמשת כמפעילה של מרבית נכסיה.

פוטנציאל עתודות הנפט ב-16-PL צנוע יחסית ועומד על כ-30 מיליון חביות – כלומר, מדובר בשדה עם פוטנציאל למאגר נפט קטן יחסית. על פי ההערכות, סיכויי ההצלחה בפרויקט הינם 48%-29% מדובר בפרויקט במים רדודים, מה שמאפשר פיתוח מהיר של הנכס, חיבור לתשתיות קיימות ועלות קידוחים נמוכה יחסית – 7 מיליון דולר לקידוח האקספלורציה. קידוח האקספלורציה מתוכנן כעת לאוקטובר 2018 והוא אמור להמשך כחודשיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker