אלביט הדמיה מאריכה את האשראי לאינסייטק ב-4 שנים

אלביט הדמיה שבשליטת מוטי זיסר תאריך את המועד האחרון לאשראי בסכום כולל של 90 מיליון שקל שהעמידה לרשות אינסייטק. מפתחת מוצרי תאי הגזע גמידה סל שבשליטת אלביט מדיקל טבע וכלל ביוטכנולוגיה שוקלת הנפקה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> אתמול עלתה מניית אלביט מדיקל ב-6.5% במחזור של 200 אלף שקל. המסחר הער הגיע לאחר שהחברה האם אלביט הדמיה (90%), הודיעה כי החליטה להאריך את המועד לפירעון הלוואות שהעמידה לרשות אלביט מדיקל - החברה הבת. זאת כדי לתמוך פיננסית ולאפשר את תפקודן של שתי האחזקות שלה: אינסייטק (69%), שמפתחת מערכות מבוססות אולטרה-סאונד והדמיה מגנטית לטיפול לא פולשני בגידולים בגוף האדם; וגמידה סל (31.6%), שמפתחת מוצרים רפואיים מבוססי תאי גזע שמקורם בדם טבורי.

אלביט מדיקל הפסידה 8.9 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2011, בהשוואה ל-6.8 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2010, כך שהמזומנים בקופתה הצטמקו ל-2.1 והגירעון בהונה העצמי התרחב ל-18.4 מיליון דולר.

גמידה סל שבשליטת אלביט מדיקל, כלל ביוטכנולוגיה (20%) וטבע (9%), התמקדה ברבעון הראשון של 2011 בגיוס חולים לניסוי הקליני של המוצר StemEX, שמטרתו לבדוק את הבטיחות והיעילות של השתלתו בקבוצה של 100 חולי לוקמיה או לימפומה שזקוקים להשתלת מוח עצם. הניסוי הקליני בשלב השלישי, שהוא ניסוי פתוח ומבוקר, מתבצע ב-25 בתי חולים. עד כה בוצעו השתלות ב-76 חולים מתוך 100, כשלהערכת אלביט מדיקל גיוס החולים יסתיים בסוף הרבעון השלישי.

גמידה סל עסקה גם בהוכחת היתכנות למוצר StemEx קפוא (בניגוד למוצר הטרי שעליו להיות מושתל 18 שעות לכל היותר מיום ייצורו. גמידה סל גם החלה בגיוס חולים לניסוי קליני ראשוני במוצר Nicord, שמטרתו היא הערכת הבטיחות בהשתלת Nicord לחולי סרטן הדם ויימשך עד 15 חולים.

גמידה השקיעה במיזם זה 7.5 מיליון דולר, ובאפריל 2011 החליט דירקטוריון גמידה להשקיע עוד 2.75 מיליון דולר לצורך המשך פיתוח StemEx, וכן הוחלט לבחון גיוס הון בגמידה סל לצורך מימון המיזם המשותף.

אינסייטק, שמכירותיה הסתכמו ב-2.3 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2011, וזאת 12 שנים לאחר הקמתה, התמקדה בפיתוח גרסה של מערכת ExAblate לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית. החברה סיימה את שלב העדכונים והבדיקות והוחל טיפול בשתי התוויות, רעד ופרקינסון. מערכת 2100 ExAlbate לטיפול בסרטן ערמונית צברה עד כה 22 טיפולים בארבעה אתרים. התוצאות הראשוניות נראות מבטיחות, ואינסייטק עוסקת באפיון הפרוטוקול לצורך מחקר קליני, שמטרתו היא השגת אישור CE ואישור FDA.

למרות התוצאות המבטיחות ואישורי רשויות שכבר התקבלו, נאלצה אלביט הדמיה להאריך את מועד הפירעון של קו האשראי שנתנה לאינסייטק לצורך מימון הפעילות השוטפת בהיקף של 59 מיליון שקל מספטמבר 2012 לינואר 2016. במקביל הוארך קו אשראי שקיבלה אלביט מדיקל במאי 2011 בהיקף של 30 מיליון שקל לצורך השקעה באינסייטק, מספטמבר 2012 לינואר 2016.

מאלביט הדמיה נמסר שהסיבה להארכת האשראי היא להסיר חשש של משקיעים פוטנציאליים בהנפקתה של אלביט מדיקל, שתמורת ההנפקה תשמש להחזר הלוואות בעלים לאלביט הדמיה.

אלביט מדיקל החליטה שלא לצרף הערכת שווי שהחברה עורכת אחת לשנה לצורך בחינה של ירידת ערך המוניטין שנוצרו בהשקעתה באינסייטק - 5.2 מיליון שקל - שהם 27% מהמאזן. אלביט מדיקל בחנה את השפעתה של הערכת השווי והגיעה למסקנה שלא תהיה השפעה על תוצאות הרווח הנקי ב-2010, ואינה צפויה להיות מהותית אם בכלל גם ב-2011.

האסיפה הכללית של אלביט מדיקל אישרה תשלום של 15 אלף שקל בחודש תמורת כהונתו של פרופ' שלמה מור יוסף כיו"ר החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker