2008 היתה מעידה חד פעמית?

שווי מותגי הבנקים בעולם זינקו בכ-25% בשנתיים

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשבר הפיננסי העולמי האחרון, אשר פקד את השווקים מהמחצית השנייה של 2008, נחשב כחמור ביותר מאז השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-30 במאה הקודמת. איזה משקיע לא זוכר כי הטריגר לצניחת שערי מניות בבורסות העולם היה קריסתו של בנק השקעות אמריקאי אחד, בר סטרנס. חלפו כמעט שנתיים וכעת נראה כי הן המגזר הפיננסי והן הפעילים השונים בשוק ההון החלו לשכוח את הדרמה העולמית ואת גורמיה. ולראיה, סקר של חברת דירוג המותגים המובילה בעולם, Brand Finance הבריטית מצא כי שווי השוק של 500 החברות הגדולות ממגזר הבנקאות העולמי עלה ב-19% מרגע תחילת המשבר.

בשנתיים האחרונות נרשמה התאוששות משמעותית בענף הבנקים העולמי. במקביל לשווי השוק, גם ערך 500 המותגים הבנקאיים ברחבי העולם זינק בכ-24% והסתכם, נכון לחודש אפריל האחרון, בכ-855 מיליארד דולר - עליה של 19% בהשוואה ל-2010. עם זאת, שווי השוק של אותם ארגונים עלה ב-1% בלבד לעומת השנה שעברה והסתכם בכ-6.08 טריליון דולר.

בולטת התאוששות המגזר הבנקאי הדומיננטי בעולם - האמריקאי. כ-90 בנקים אמריקאים השתתפו בסקר של Brand Finance בהשוואה ל-85 בנקים בשנה הקודמת ושווי מותגיהם התייקר בכ-23% ל-230 מיליארד דולר. את המקום הראשון בדירוג המותגים הבנקאיים היקרים בעולם תפס הפעם בנק אוף אמריקה אשר מותגו מוערך בכ-30 מיליארד דולר, אחרי שדחק את HSBC הבריטי למקום השלישי.

מהו חוזק מותג בנקאי? ערך מותג מחושב, במקרה שלנו, על סמך מדידת מספר פרמטרים, ביניהם חוזק הנכסים, הקשר האמוציונאלי, נתח שוק, רווחיות והתחזית. מה מסמלת עליית שווי המותגים הבנקאיים? צפי לגבי רווחיות עתידית ואיתנות פיננסית. המערכת הפיננסית העולמית ובעיקר זו בארה"ב נהנתה מהזרמת נזילות במימדי עתק בעקבות המשבר. במקביל, חזר אמון הצרכנים - אמון בחוזק המערכת, בשאיפת הממשלות לתמוך וברגולציה המונעת כתוצאה מהפקת לקחים. כיום, כשאנו נראה את שם הבנק סנטנדר על חולצת נהג מרוץ פורמולה 1 מקבוצת פרארי, לא נחשוב על חששות מחדלות פירעון של ספרד ומפולת בנקים ספרדים אלא נחשוב על הבנק הגדול באירופה שבו היינו רוצים לפתוח חשבון - כי תמיד יש את אנגלה מרקל.

שווקים מתעוררים ומדינות PIIGS - התאוששות הבנקים אינה עוצרת גם שם

תופעה מעניינת נוספת מלווה את תהליך התאוששות המגזר הבנקאות העולמי ומתבטאת בשיעורי צמיחת ערך גבוהים של נציגי השווקים המתפתחים ובעיקר ברזיל וסין. כל זאת לאחר משיכות הון אגרסיביות משווקים הללו שנרשמו בתקופת המשבר. כך, שווי המותג של בנק Bradesco הברזילאי עלה בכ-40% לעומת 2010 ל-18.7 מיליארד דולר - וטיפס למקום השישי בדירוג. ערך מותג ICBC הסיני זינק ב-42% וטיפס למקום השמיני ו-China Construction Bank, אחרי שיפור דומה, טיפס למקום העשירי. עליית השווי המדהימה ביותר שייכת ל-Itau, בנק ברזילאי, שנסק ב-140% מהמקום ה-25 בשנת 2010 ל-11 השנה.

נראה כי מרכז הכובד הפיננסי העולמי כבר אינו חד משמעי כמו פעם, אלא החל להתפוגג בהתאם לשיעורי צמיחת כלכלות נוספות. כך מערכות בנקאיות בשווקים מתעוררים, המאופיינים בשיעורי צמיחה גבוהים בהשוואה לאירופה ולארה"ב, מתאימות את עצמן ונהנות מציפיות שוק עודפות. תופעה זו מובילה את המערכת הפיננסית הגלובלית להתכנסות ולאיזון השפעות של אזורים גיאוגרפיים שונים תוך כדי פיזור סיכון מסוים.

ומה בנוגע להשפעת משבר החובות באירופה לפני כשנה אשר זיעזע את המערכת הפיננסית האירופית? בניגוד למצופה, נציג מדינות ה-PIIGS האחראיות לאיומי משבר החוב בגוש היורו, סנטנדר הספרדי, מככב גם השנה והוסיף לערך המותג שלו כ-2% - עלייה שהקפיצה אותו מהמקום הרביעי בדירוג בשנת 2010 לשלישי השנה. למרות הופעה תדירה של מדינות ה-PIIGS בכותרות כלכליות שליליות, בנק זה נותר הגדול באירופה לפי שווי שוק ומותגו מוערך בכ-26 מיליארד דולר. הבנק הספרדי ממשיך לחזק את מעמדו הבינלאומי בזכות מדיניות רכישות אגרסיבית והוא ממשיך לשאת תואר של בנק מסחרי בעל שיעורי הצמיחה הגבוהים בעולם. שווי כלל מותגי היבשת הישנה בסקר גם הוא עלה: ב-6% לעומת 2010 והסתכם בכ-338 מיליארד דולר.

עשרת מותגי הבנקים היקרים בעולם

במקום ראשון התמקם בנק אוף אמריקה, המקום השני שייך לוולס פרגוהאמריקאי, שלישי ל-HSBC הבריטי. אחרי סנטנדר, צ'ייס האמריקאי הגיע השנה לחמישי, בראדסקו הברזילאי בשישי, וברקליס הבריטי התמקם בשביעי. את העשירייה סוגרים ICBC הסיני, סיטי אשר נפל מהמקום החמישי ו-China Construction Bank.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker