מגדל מלווה לאפריקה נכסים 840 מיליון שקל

מנכ"ל אפריקה נכסים, איזי כהן, מממן מחדש את מגדל הקריה בתל אביב, כשאת ההלוואה הוא נוטל ממגדל שבה שימש מנכ"ל

מיכאל רוכוורגר

>> חברת אפריקה נכסים, מקבוצת אפריקה ישראל של לב לבייב, דיווחה אתמול על מהלך פיננסי גדול. אפריקה נכסים, המנוהלת בידי איזי כהן (המשמש גם כמנכ"ל החברה האם אפריקה ישראל ולשעבר מנכ"ל קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל), חתמה על מכתב כוונות מותנה עם גופים מקבוצת מגדל ביטוח, המנוהלת בידי יונל כהן. זאת לשם קבלת הלוואה של 840 מיליון שקל למימון מחדש של מגדל הקריה שנמצא בשליטתה (49%) וקבוצת משקיעים בראשות גבי קטרי (51%). ההלוואה תהיה מורכבת משני סוגי אג"ח בריבית שנתית ממוצעת של 5.13%.

מגדל לקחה על עצמה חיתום מלא (נטילה במלוא הסיכון) של ההלוואה, כשבהמשך היא צפויה לצרף גופים מוסדיים נוספים, ולמכור להם נתחים של ההלוואה כדי להקטין את הסיכון. העסקה, האמורה להיות מושלמת עד סוף יוני 2011, תוכננה בידי לימור דנש, המשנה למנכ"ל והאחראית על השקעות ריאליות, אשראי ופרייבט אקוויטי במגדל. השלמת העסקה כפופה לבדיקות נאותות משפטיות, חשבונאיות, הנדסיות וכלכליות של מגדל.

במסגרת תנאי ההלוואה, סוכם בין הצדדים כי סדרת האג"ח הראשונה בהיקף של 485 מיליון שקל תיפרע באמצעות 74 תשלומים (קרן וריבית) שישולמו מדי רבעון, במשך תקופה של 18.5 שנים, ולא יאוחר ממועד סיום הסכם השכרת שטחים בנכס לממשלת ישראל (מינהל הדיור הממשלתי). האג"ח תהיה צמודה למדד ותישא ריבית שנתית בשיעור של 4.5%.

הסדרה השנייה בהיקף של 355 מיליון שקל היא בתנאים דומים לאג"ח הראשונה ותישא ריבית שנתית של 6%. ואולם ההבדל הוא כי בסוף התקופה התשלום האחרון הוא של 277 מיליון שקל. כלומר, במהלך התקופה יש תשלומים קטנים יותר.

תמורת הבטחת התחייבויותיה בגין ההלוואה, תעמיד החברה לטובת מגדל בטוחות שונות, ובהן שעבודים על הנכס ועל הזכויות לתקבולים בגין הנכס (לרבות בגין הסכמי ניהול), העמדת קרן לשירות החוב (לסדרת האג"ח השנייה בלבד), וכן התניות פיננסיות שונות בנוגע ליחסי כיסוי נדרשים, כפי שמקובל בהלוואות האלו. תמורת ההלוואה החדשה תשמש להחזר הלוואה של כ-570 מיליון שקל לבנק הפועלים.

המגדל מתנוסס לגובה של 42 קומות, וכולל שטחים להשכרה של כ-72 אלף מ"ר. הוא הוקם בידי אפריקה נכסים וחברת מנרב, שמכרה באפריל 2007 לאפריקה את חלקה בפרויקט תמורת כ-100 מיליון שקל ונטילת חובות. מהדו"חות של אפריקה נכסים עולה כי ההכנסות מהמגדל ברבעון הראשון של השנה הסתכמו בכ-16 מיליון שקל - ירידה קלה לעומת הרבעון המקביל ב-2010. הרווח התפעולי נאמד בסוף מארס 2011 ב-14.6 מיליון שקל - ירידה של 7% לעומת הרבעון המקביל.

אפריקה נכסים פירסמה אתמול את תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה. החברה רשמה עלייה של 26% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל ל-19 מיליון שקל. בנוסף, דיווחה החברה על חזרה לפעילות הייזום, הכוללת בין השאר התחלה של בניית מבנה משרדים בצמוד לקניון קוטרצ'ן בבוקרשט, רומניה, ומבנה משרדים נוסף בנס ציונה. בתקופה הקרובה צפויה החברה גם להתחיל בהקמת בניין משרדים בפראג, צ'כיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker