הנפקות בשיטת הסמוך: "לא נפגשנו עם עורכי בדיקת הנאותות - דיברנו איתם בטלפון"

פרוטוקולים מהדיון בתביעה הייצוגית שהגישו הראל קרנות נאמנות ומשקיע פרטי נגד החתמים בהנפקת לנד-מארק, חושפים את שיטת העבודה בימי בועת ההנפקות ב-2007

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

>> פרוטוקולי הדיון של תביעה ייצוגית שהגישו הראל פיא קרנות נאמנות ומשקיע פרטי נגד תשעה חתמים וחברת הנדל"ן לנד-מארק גרופ, חושפים את שיטת העבודה בימי בועת ההנפקות ב-2007. אי קריאת תשקיף ההנפקה, הסתמכות על בדיקותיו של החתם המוביל בלבד, אי היכרות עם החברה המגייסת והצטרפות להנפקה בדקה ה-90 - הן חלק מהתמונה המצטיירת בעדויות מהמשפט.

מאיר דלאלצילום: עופר וקנין

ב-2007 ביקשה לנד-מארק גרופ, שבשליטת נמרוד טבי, לגייס 170 מיליון שקל. את ההנפקה הובילה איפקס חיתום, אז תחת ניהולו של אהרון סמרה. בדומה לאופנת ההשקעות באותם הימים, תמורת ההנפקה שימשה את לנד-מארק להשקעות בנדל"ן במזרח אירופה. אלא שאז פרץ המשבר העולמי, והחברה נקלעה לקשיים שבגינם נאלצה לבצע מחיקות ערך רבות. בסופו של דבר ובעקבות ההפסדים הרבים, החברה אף נאלצה להגיע להסדר חוב עם בעלי האג"ח שלה.

קרנות הנאמנות הראל פיא והמשקיע הפרטי אשר ספיר בחרו להצטרף להנפקה ורכשו את איגרות החוב שהוצעו להם בידי החתמים. לאחר ההפסדים שספגו והסדר החוב שאליו נקלעו, החליטו השניים להגיש תביעה ייצוגית נגד המשתתפים בהנפקה. השניים טוענים בתביעה כי הולכו שולל בפרטי התשקיף, וכן שהוצג בפניהם מצג שווא בנוגע לנכסי החברה. טענה זו מיוחסת לקרקע בווירג'יניה שבבעלות החברה, שהוצגה למשקיעים כבעלת שווי של 25 מיליון דולר, אף על פי שלטענתם התברר מאוחר יותר ששוויה נמוך בהרבה.

התשקיף שהגישה לנד-מארק חתום כתשקיף שעבר בדיקות נאותות בידי החתם המוביל, איפקס חיתום, ובידי חלק מהחתמים המשתתפים. אלא שמסתבר כי בדיקת הנאותות בנוגע לנכס בווירג'יניה לא נערכה בידי איפקס עצמה או על ידי אחד החתמים בהנפקה, אלא בידי משרד עו"ד חיצוני שנשכר לשם כך.

בעדותו בבית המשפט הסביר סמרה שזה הנוהג הקיים בשוק: "בבדיקת הנאותות אני עוסק בצד הכלכלי. ברגע שאני עושה בדיקת נאותות, גם משפטית, גם כלכלית, גם חשבונאית וגם משווק את ההנפקה, אני כנראה צריך לעשות רק הנפקה אחת בשנה. זה לא עובד כך, לא בארץ ולא בעולם, ואני כבר 21 שנים בתחום הזה".

מעדותו עולה כי איפקס כלל לא נפגשה עם עורכי בדיקת הנאותות, אלא הסתפקה בניירת ושיחות טלפון. "מדי פעם אנחנו מרימים טלפון לשאול איך מתקדמת בדיקת הנאותות, סיפר בעדותו. "אין פגישות, אף פעם אין פגישה. אלא אם כן יש פגישה גדולה מאוד על נושא ספציפי, שהוא בעייתי וצריך לקבל החלטות. אם אין בעיות, אז אין פגישות - זה עובר במסמכולוגיה", הסביר לשופט.

אהרון סמרה
אהרון סמרהצילום: עופר וקנין

סימני שאלה לגבי כל החתמים

סימני שאלה עולים גם סביב התנהלותם של שאר החתמים בהנפקה, ולא רק לגבי החתם המוביל. מתברר כי רוב החתמים כלל לא קראו את תשקיף החברה, לא נפגשו עם בעליה, וחתמו על בדיקות הנאותות אף על פי שלא היו מעורבים בהן כלל. מאיר דלאל, שניהל באותם הימים את אנליסט חיתום, ציין, למשל, כי היו לו מעט שיחות עם טבי, וכי הוא עבד בעיקר מול החתם הראשי. דלאל ציין עוד שלא עבר על התשקיף משום שהצטרף להנפקה ביום האחרון.

גם אלי קירשטיין, שייצג בעסקה את אלטשולר שחם, העלה בעדותו תמונה דומה: "לא היינו מעורבים בכל מה שקשור לבדיקות הנאותות של לנד-מארק כהוא זה. אנחנו כמו כל יתר החתמים, קיבלנו את הטיוטה שהחתם הראשי שלח לחתמים האחרים, ובה הזמין אותם להצטרף". החתמים טענו בעדותם להגנתם כי זהו הנוהג בשוק, כך הם עובדים מאז ומעולם, ושההנפקה של לנד-מארק לא חרגה מהכללים המקובלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker