"תשואה יפה למשך שנים": בקרוב תוכלו לקנות מניות של הבורסה באפליקציה

הבורסה הודיעה על הנפקת המניות שלה לציבור הרחב והיא צפויה לצאת לדרך לפני סוף 2018 ■ נכון לעכשיו, רק לקוחות לאומי יוכלו לרכוש מניות באמצעות אפליקציה מיוחדת

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הבורסה לניירות ערך הודיעה היום (ב') על הנפקת המניות שלה לציבור הרחב. הבורסה צפויה להציע לציבור כ-30 מיליון מניות. "רוב הציבור הישראלי הוא ציבור שעד היום לא דיברו איתו ואנחנו רוצים להתחיל לעשות את זה", אמר מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, במסיבת עיתונאים.

ההנפקה צפויה לצאת לדרך עוד לפני סוף 2018 ותהיה פתוחה לציבור הרחב, ללא מכרז מוסדי, עם עדיפות למשקיעים קטנים. "המטרה היא שתהיה תשואה יפה למשך שנים למי שישקיע בהנפקה", הוסיף בן זאב.

לצורך ההנפקה פיתחה הבורסה אפליקציה שבאמצעותה ניתן יהיה לרכוש מניות של הבורסה עצמה, אבל נכון להיום היא מיועדת רק ללקוחות של בנק לאומי, הבנק היחידי שהצטרף למהלך של הבורסה. 

ההנפקה של הבורסה היא המשך ישיר למהלך דרמטי נוסף הנוגע לשינוי מבנה הבעלות בבורסה ומכירה שלה למשקיעים זרים.

בן זאב הצליח לקדם את מכירת הבורסה לחמישה גופים בינלאומיים, בראשות קרן מאניקיי (Manikay Partners LLC), שצפויים לרכוש יחד כמות מצטברת של מניות בבורסה שמייצגות כ-52% מהון המניות המונפק שלה. הליך השינוי המבני בבורסה, שנולד בהצעת החוק שהוביל שר האוצר, משה כחלון, לפי תכנית של רשות ניירות ערך, עורר לא מעט מחלוקות בין בעליה הקודמים של הבורסה, הבנקים ובתי ההשקעות, לבין הנהלת הבורסה.

בשבוע שעבר הושלם השלב הראשון של העברת הבעלות אחרי שרשות ניירות ערך אישרה מתן היתרי החזקה לארבעה משקיעים בינלאומיים שהצטרפו למניקיי וירכשו את רוב מניות הבורסה מחבריה הנוכחיים.

ארבעת המשקיעים הם:

1. קרן סאנסופר (Sunsuper) האוסטרלית: אחת מקרנות הפנסיה הגדולות והצומחות ביותר באוסטרליה, עם 1.3 מיליון חברים (נכון למאי 2018) וכ-40 מיליארד דולר בניהולה.

2. מואליס אוסטרליה (MOELIS Australia) קבוצה פיננסית העוסקת במתן שירותי ייעוץ לחברות ושירותי ניהול הון עצמי וניהול נכסים פיננסיים. החברה רשומה בבורסה האוסטרלית (ASX) ובעלת שווי שוק של 650 מיליון דולר אמריקאים נכון ל-30 ביולי 2018.

3. דלתון השקעות (Dalton Investments): חברה בינלאומית לניהול השקעות, שנוסדה ב-1999, ומנהלת נכסים בשווי של כ-3.8 מיליארד דולר. החברה רשומה כחברה לייעוץ השקעות ברשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) וכחברת ייעוץ למסחר בסחורות באיגוד החוזים העתידיים הלאומי של ארצות הברית. חברת הבת של דלתון הפועלת בטוקיו הינה בעלת רישיון מרשות השירותים הפיננסיים היפנית.

Novo Nordisk Foundation .4. קרן השקעות פילנטרופית מדנמרק, קרן בינלאומית שמתמקדת בשיפור החיים באמצעות בריאות והחינוך ובפיתוח חברה בת קיימא ומבוססת-ידע. חברת נובו הולדינגס A\S, חברת בת בבעלות מלאה של הקרן, מנהלת את הפעילות המסחרית שלה, הכוללת, בין ביתר, את השליטה בנובו נורדיסק A\S, Novo Nordisk A/S (חברה העוסקת בתחום הבריאות המעסיקה כ-43,000 עובדים ב-79 מדינות ברחבי העולם, ונסחרת בבורסת ניו יורק ((NYSE ובנאסד"ק OMX, עם שווי שוק של 118 מיליארד דולר), ובחברת נובוזימס Novozymes A/S ,A\S (חברת ביוטכנולוגיה המעסיקה כ-6,400 עובדים). הרשות הדנית לעניינים אזרחיים והרשות הדנית למסחר וחברות מפקחות על הפעילות המסחרית של הקרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker