גמידה סל של כלל ביוטכנולוגיה תנסה לגייס 75 מיליון דולר בנאסד"ק

החברה שפיתחה טכנולוגיה להעשרת תאי דם טבורי בטיפולים נגד סרטני דם מתכננת להנפיק את מניותיה לפי שווי של 350-300 מיליון דולר ■ בעקבות ההנפקה ירדה אחזקתה של כלל ביוטכנולוגיה בודנטרה מ-66% ל-36%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תאי גזע עובריים
תאי גזע עוברייםצילום: AP

חברת גמידה, שמוחזקת על ידי כלל ביוטכנולוגיה (18%), נוברטיס (18%) ו אלביט טכנולוגיות (14%) הגישה טיוטת תשקיף חסויה לרשות ניירות ערך האמריקאית. גמידה סל לא ציינה לאיזה שווי חברה היא מכוונת, אולם על פי ההערכות, היא תנסה לגייס 80-75 מיליון דולר לפי שווי חברה של 350-300 מיליון דולר לפני הגיוס.

גמידה סל עוסקת בפיתוח מוצרים לריפוי של סרטן ומחלות נדירות של מח העצם. החברה מגייסת חולים לניסוי קליני בשלב השלישי בחולים בסרטן הדם ובסרטן בלוטות הלימפה באמצעות Nicord - תרופה שקיבלה ממינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) ומסוכנות התרופות האירופית (EMA) מעמד של תרופת יתום, והוכרה על ידי ה-FDA כטיפול פורץ דרך. על פי הערכות, גמידה סל גייסה עד כה שליש עד מחצית מ-140 החולים שאמורים להשתתף בניסוי השלישי.

Nicord מיועדת לטיפול באמצעות השתלת דם טבורי מועשר בתאי גזע בחולים בסרטני דם מסוג לוקמיה לימפוציטית חריפה (ALL), לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML), לימפומת הודג'קין וכן בסרטן בלוטת הלימפה. ניקורד מבוסס על טכנולוגיה שבה נעשה שימוש במולקולה Nicotinamide להעשרת תרבית בתאי גזע. באמצעות ניסויים בחיות הראתה גמידה סל שבנוכחות מולקולה זו, מתקיים עיכוב הפיך בתהליך ההתמיינות של תאי הגזע המתחלקים, כך שגידול תאים בתרבית בנוכחות המולקולה מאפשר להעשיר את התרבית בתאי גזע.

טכנולוגיה זו גם מעלה משמעותית את יכולת הנדידה ואת יעילות ההגעה וההישארות של תאי הדם של חבל הטבור המושתלים במח העצם. ניקורד מסיר את המגבלה של שימוש בדם טבורי. המגבלה נובעת מהעובדה שכמות הדם שנאספת מחבל הטבור קטנה יחסית ולצורך השתלה מוצלחת יש צורך במספר תאים מינימלי המחושב לפי משקלו של החולה - כך שלא ניתן למצוא מנה של דם טבורי שמכילה מספיק תאים לצורך השתלה של מח עצם, למעט עבור ילדים שמשקלם נמוך.

גמידה סל מעריכה שסיכוייה לגייס הון השתפרו בעקבות כמה התפתחויות בשנים האחרונות כמו האימוץ של ריפוי תאי כטיפול רפואי לגיטימי במחלות סרטן, העובדה שחברות הביטוח הרפואי מוכנות לשפות במאות אלפי דולרים טיפולים המבוססים על ריפוי תאי, כמו זה שפיתחה חברת Kite Pharma שנרכשה על ידי גילעד תמורת 12 מיליארד דולר, ובעיקר הנפקתה של Magenta Therapeutics ביוני 2018 שבמסגרתה גייסה 100 מיליון דולר לפי שווי של 400 מיליון דולר לפני ההנפקה ועתה נסחרת בשווי של 481 מיליון דולר. מג'נטה פועלת בתחום דומה של העשרת תאי גזע כך שלהערכת גמידה סל חלק מעבודת השכנוע של שוק ההון בנחיצות הטכנולוגיה נעשתה עוד כשהפיתוח הקליני של גמידה סל היה בשלב מתקדם משל מג'נטה.

טיפול פורץ דרך בסרטן

היעד העיקרי בניסוי הקליני בשלב השלישי בניקורד הוא שיפור מובהק סטטיסטית בפרק הזמן שחולף עד לקליטת השתל במח העצם בהשוואה לטיפול הסטנדרטי כיום שהוא השתלת דם טבורי. בניסוי הקליני בשלב השני הראתה גמידה סל שהשתל שהועשר באמצעות הטכנולוגיה שלה נקלט בתוך 10 ימים, בעוד שהשתלת דם טבורי נקלטת בתוך 21 יום, כך שלהערכתה סיכוייה טובים להראות שיפור מובהק סטטיסטית בזמן הקליטה של השתל גם בניסוי הקליני השלישי.

גמידה סל גייסה עד כה 120 מיליון דולר כשהגיוס האחרון של 40 מיליון דולר בוצע בנובמבר 2017 לפי שווי חברה של 120 מיליון דולר לפני הגיוס. בתוך כך גייסה Vadentra החברה הבת של כלל ביוטכנולוגיה, 26 מיליון דולר באמצעות המרה הלוואות המירות שהועמדו לרשותה על ידי בעלי המניות ביולי 2018. תמורת ההשקעה הוקצו למשקיעים כולל לכלל ביוטכנולוגיה מניות בכורה ואופציות לרכישת מניות רגילות של ודנטרה בשיעור של 25% ממספר מניות הבכורה שהוקצה בסבב גיוס זה שבוצע לפי שווי חברה של 54 מיליון דולר לפני הגיוס.

ודנטרה היא חברת אימונותרפיה, שמפתחת טכנולוגיות חיסון שבאמצעותן מוצגות למערכת החיסונית של הגוף "מטרות", שצפויות לאפשר תגובה יעילה לאורך זמן נגד תאי סרטן. החברה נערכת להתחיל בניסויים קליניים בחיסונים טיפוליים בהתוויות של סרטן הלבלב, נגד תאי KRAS, ושל ממאירויות ראש וצוואר. לוודנטרה שתי טכנולוגיות עיקריות, ICMV ו-Amphiphile - שמיועדות לגרום ל"עירור" ספציפי וחזק במיוחד של מערכת החיסון - ללא פגיעה ברקמות רגילות - וזאת על ידי חשיפת קישריות הלימפה, מרכזי פעילות של מערכת החיסון, למרכיבי החיסון.

ב-Amphiphile, הטכנולוגיה שבה מתמקדת ודנטרה, החלבון שנגדו רוצים ליצור תגובה חיסונית מחובר ל"עוגן" כימי המצמיד אותו לאלבומין. אלבומין הוא חלבון נפוץ ברקמות הגוף והוא מופנה לקישריות הלימפה ומתרכז בהן. על ידי הצמדה לאלבומין, גם החלבון שנגדו רוצים ליצור תגובה אמור להתפתח. בצורה דומה, יכולה Vedantra לתעל גם חומרים מעודדי תגובה חיסונית אל קישריות הלימפה, וזאת על מנת להגביר את הפעילות בהן - אך ללא חשיפה של שאר הגוף לחומרים אלה, וכך לשפר את בטיחותם.

ודנטרה החלה במחצית הראשונה של 2018 בניסוי קליני ראשון בטכנולוגיה זו להתוויה של סרטן ראש וצוואר משני. בעקבות ההנפקה ירדה אחזקתה של כלל ביוטכנולוגיה בודנטרה מ-66%  ל-36%, כך שהחברה מעריכה שאיבדה שליטה בודנטרה. ולפיכך תציג אותה בדו"חותיה על פי שיטת השווי המאזני בהתאם לשווי ההוגן שלהם בסבב הגיוס הנוכחי. כלל ביוטכנולוגיה מעריכה שבעקבות אובדן השליטה בודנטרה, תרשום רווח הון של 28 עד 36 מיליון שקל בדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker