היבוא מארה"ב זינק ב-30% באפריל; עודף הסחר הצטמצם ל-768 מיליון דולר

ישראל פתחה עודף יבוא חודשי בשווי מיליארד דולר מול האיחוד האירופי: שיא של שני עשורים בגירעון המסחרי הכולל - 1.8 מיליארד דולר

רם עוזרי
ררם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי
ררם עוזרי

היצוא הישראלי לארה"ב הצטמצם בחודש אפריל בהשוואה לאפריל הקודם. באפריל 2011 עמד היקף היצוא הישראלי לארה"ב על 1.45 מיליארד דולר - ירידה של 3.3% לעומת יצוא של 1.5 מיליארד דולר באפריל בשנה שעברה.

בהיקף היבוא מארה"ב באפריל נרשם זינוק של 30% והיקפו עמד על 682 מיליון דולר. כתוצאה מכך, הצטמצם העודף המסחרי החודשי של ישראל מול ארה"ב ל-768 מיליון דולר, לעומת 974 מיליון באפריל בשנה שעברה.

נתונים אלה מתפרסמים לאחר שבשבוע שעבר פורסם כי הגירעון המסחרי של ישראל זינק בחודש אפריל לרמות שיא של 20 שנה. הגירעון, המוגדר כעודף היבוא על היצוא, עמד באפריל על 1.8 מיליארד דולר - עלייה של 73% לעומת חודש מרץ בו עמד הגירעון על 1.06 מיליארד דולר, ופי 4 מגירעון של 460 מיליון דולר שנרשם באפריל 2010.

אחת הסיבות לגידול החד בגירעון המסחרי של ישראל הוא הצמצום בעודף היצוא לארה"ב. ההתחזקות המתמשכת של השקל, בעיקר אל מול הדולר, הפכה את היבוא למשתלם וזול יותר ביחס לייצור מקומי מצד אחד, והחלישה את יכולת התחרות של היצוא הישראלי בשווקים הגלובליים. נתוני הגירעון הקיצוניים היו בין הגורמים שהביאו להתחזקות משמעותית של הדולר בשבוע האחרון.

נתוני הסחר מול האיחוד האירופי רשמו תנודות חדות פחות. בחודש אפריל עמד היקף היצוא לאיחוד על 4.8 מיליארד דולר - עלייה של 7% לעומת יצוא בהיקף של 4.5 מיליארד דולר באפריל 2010. היקף היבוא מהאיחוד רשם זינוק של 28% לרמה של 5.8 מיליארד דולר, כך שמול האיחוד לישראל גירעון מסחרי של מיליארד דולר. באפריל 2010 היה הסחר של ישראל מול האיחוד במצב מאוזן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker