חברת פאונדר תשיק מערכת לדירוג קרנות נאמנות בזמן אמת

אודי אלוני, ממייסדי החברה: "באמצעות המערכת החדשה אנו נחולל את המהפכה הבאה בשוק דירוג הקרנות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

פאונדר, אתר המיועד למנהלי תיקים ויועצי השקעות, גורס כי הם עומדים להשיק בעתיד הרחוק מערכת אשר תדווח על שווי קרנות הנאמנות הנסחרות בזמן אמת.

אודי אלוני, מנכ"ל משותף ומייסד פאונדר, אמר כי "באמצעות המערכת הייחודית לנו תוכל החברה לדרג בזמן אמת את הקרנות בשוק, כך שהמשקיעים יוכלו לדעת מי הקרן האטרקטיבית ביותר כרגע ללא קשר לאירועי העבר".

המערכת של FUNDER כוללת כיום את הרכבי קרנות הנאמנות ומאפשרת ליועץ לראות את החשיפה של הקרן בפועל למניות ומט"ח. כמו כן, באמצעות המערכת ניתן לדעת את כמות הגיוסים של הקרן נכון לחודש האחרון. במערכת נשמר מידע לגבי היקף הגיוס של הקרנות 24 חודשים אחורנית.

המידע משמש ככלי עזר לכלכלנים וליועצים בדירוג ובחירת קרנות הנאמנות. בנוסף, המערכת מדרגת ומשכללת את דירוגי האג"ח הקיימות בקרן. "אנו נותנים ציון לכל אג"ח ועושים ממוצע משוקלל כך שבניגוד לסימן הקריאה, שנותן נתון אזהרה שלא אומר הרבה ליועץ , היועץ יכול להיכנס ולראות את ההרכב המדויק של הנכסים בקרנות ולראות האם מדובר באג"ח אזוטרי או לא" אמר אלוני.

המערכת העתידית תוכל להציג ליועץ את המח"מ המשוקלל של האג"ח בקרן כמו גם התשואה הפנימית בזמן אמת ולא כנתון היסטורי. "כאשר נפעיל את המערכת לאורך זמן נוכל לגלות מי הם מנהלי הקרנות הטובים והגרועים על ידי שימור הנתונים של תשואה לפידיון ומח"מ שהצטברו. כך היועץ יוכל להשוות מי המנהל שנתן תשואה עודפת על התשואה הפנימית שהיתה לו בקרן".

אלוני אמר כי "הדירוגים הסטטיסטים היום הם היסטוריים וההיסטוריה לא תמיד מעידה על העתיד. כיום, הדירוגים בין אם הם גבוהים או נמוכים לא נשמרים בשום מערכת ולאורך זמן היועץ לא יכול לדעת מה קרה לקרנות שבחר ללקוחות שלו ומה היה עם אותם הדירוגים".

מועד שיווק המערכת טרם ידוע בחברה. "אנו שוקלים למכור לבנקים את השימוש שמערכת כמו גם לגופים המתעדים להפעיל מערכות תוכנה רובוטיות על קרנות הנאמנות כך שיוכלו להעדיף קרן אחת על אחרת ולהחליף אותם באופן יומי", אמר אלוני.

בעזרת המערכת תוכל התוכנה הרובוטית לבדוק לאיזו קרן יש באותו היום את התשואה הפנימית הטובה ביותר המותאמת לאופי ההשקעה אותו רצה להנהיג מנהל ההשקעות. כך,  הוא יוכל לפעול ולקנות את הקרן מבלי להשפיע על הניירות בתוך הקרן - מה שכיום לא ניתן לעשות בשוק, שכן אם מנהל קרן רוצה לקונה בעשרות מיליונים שקלים קרן מסוימת זה משפיע על התשואה לפידיון הפנימית של הקרן.

"ההיי טק נכנס לשוק ההון ובענק, וזאת בהתאם לתוכנית של מנכ"ל משרד האוצר, שמעוניין שהשוק הישראלי יוביל את העולם בתחום ההיי טק לבנקאות. לדעתי המערכות הממוכנות יודעות לזהות פערים יותר מסוחר אנושי בשוק ויחליפו את הסוחרים האנושים לאורך השנים כך שבעתיד ועדות ההשקעה יכניסו את החלטותיהם לתוך מערכת אשר תבצע אותן", אמר אלוני.

"שותפי חברת פאונדר באו גם משוק ההון וגם משוק ההיי טק כך שהצלחנו ליצור סינרגיה שהניבה תוצר שרשות ניירות ערך מברכת עליו כיום" הוסיף אלוני. "אנו מחפשים כרגע משקיע עם גודל השקעה של מילוני שקלים שלא יהיה לו ניגוד אינטרסים עם השוק, המטרה שלנו היא למכור את המערכת לכל בתי ההשקעות ולא שבית השקעות אחד יהיה לו את הזכות הבלעדית להשתמש בה" סיכם אלוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker