המניה מזנקת |

הדו"ח הדרמטי של מזרחי-טפחות: מפריש 116.5 מיליון דולר בגין חקירת המס בארה"ב

עד כה הפריש הבנק 162.6 מיליון דולר בגין הפרשה ■ מזרחי-טפחות דחה הצעה להסדר ממשרד המשפטים האמריקאי, שלפיה ישלם קנס של 342 מיליון דולר ■ הבנק לא יחלק דיווידנד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשר
מנכ"ל מזרחי טפחות, אלדד פרשרצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

בנק מזרחי טפחות פירסם היום את הדו"ח הכספי שלו לרבעון השני של 2018, שבו הוא מציג הפרשה של 116.5 מיליון דולר (כ-425 מיליון שקל) בגין חקירת המס בארה"ב. הבנק קיבל לפני כשלושה שבועת הצעה להסדר ממשרד המשפטים האמריקאי, שלפיה ישלם קנס של 342 מיליון דולר ובכך תסתיים הפרשה. ואולם מזרחי דחה את ההצעה. בסך הכל הפריש הבנק בגין חקירת המס כ-162 מיליון דולר. המניה מגיבה בעלייה של כ-4%.

אלדד פרשר, מנכ"ל הבנק, אמר: "המשא ומתן עם משרד המשפטים האמריקאי החל; המטרה היא לשים את החקירה מאחורינו מוקדם ככל האפשר, כדי שנוכל להמשיך ולהתמקד ביישום התוכנית האסטרטגית".

פרשר הוסיף: "ההתפתחות בחקירה האמריקאית והגדלת ההפרשה החשבונאית בגינה עומדות באופן טבעי במוקד הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2018. עם זאת, חשוב לראות כי לצד הגדלת ההפרשה, מפגין הבנק ביצועים חזקים בפעילות הבנקאות השוטפת עם המשך צמיחה בהכנסות, באשראי ובפיקדונות; הגברת המיקוד בבנקאות העסקית ושמירה על מובילות בתחום המשכנתאות.

יעקב פרי (מימין) יו"ר מזרחי טפחות לשעבר, ואלי יונס, מנכ"ל הבנק לשעבר צילום: עופר וקנין

"הודות לכך, אנחנו צופים, כי בד בבד עם המשך הטיפול בענייני החקירה ועצירת חלוקת הדיווידנד לפי שעה, הבנק יוכל להמשיך בתנופת הצמיחה שלו בתוואי התוכנית האסטרטגית, ישוב להלימות הון רובד 1 של מעל 10% כבר ברבעון הבא, וההערכה היא כי נוכל לחזור ולנהוג על פי מדיניות חלוקת הדיווידנד ב-2019".

הבנק איבד 2 מיליארד שקל משוויו

מניית מזרחי טפחות  השלימה נפילה של כ-13% בשלושה שבועות - מאז פרסום הסדר הפשרה שהציג משרד המשפטים האמריקאי. הסכום המוצע בהסדר הוא 10% מהונו העצמי החשבונאי של מזרחי. כאמור, דירקטוריון הבנק והמנכ"ל אלדד פרשר החליטו לדחות את ההצעה האמריקאית, ולהיאבק נגדה בניסיון למזער נזקים.

אלא שנזק כבר נגרם. מאז הדיווח על ההצעה האמריקאית ב–7 באוגוסט איבד מזרחי כ–2 מיליארד שקל משוויו, והוא נסחר לפי שווי של כ-15 מיליארד שקל, ואילו בנק דיסקונט הוסיף בתקופה זו לשוויו כמיליארד שקל — וצימצם את הפער מול מזרחי לכ-700 מיליון שקל.

תוצאות הבנק לרבעון השני היו אמורות להתפרסם במקור ב–13 באוגוסט, ונדחו בעקבות הצעתו של הרגולטור האמריקאי. המשקיעים במניית מזרחי חששו כי הבנק יציג הפרשה גדולה של יותר מ-100 מיליון דולר בעקבות ההתפתחויות האחרונות סביב החקירה, שבגינה הפריש עד כה כ–46 מיליון דולר.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, לא דרשה עד כה ממזרחי לבצע הפרשות גדולות בגין החקירה (בדומה לבנק הפועלים), ואף איפשרה לבנק להגדיל את שיעור הדיווידנד שהוא מחלק לבעלי המניות מ-30% ל-40% מהרווח הנקי.

חשש נוסף של המשקיעים הוא שבשל ההפרשה הגבוהה, מזרחי, שעומד גבולית בדרישות ההון של הפיקוח על הבנקים, ייאלץ להקפיא חלוקת דיווידנדים, כפי שעשה באחרונה הפועלים, יעצור את הצמיחה בתיק האשראי וימכור תיקי משכנתאות ואשראי עסקי.

מעבר לכך, המשקיעים חוששים כי המאבק מול משרד המשפטים האמריקאי יגזול מהנהלת הבנק משאבים פיזיים, תפעוליים וכספיים רבים. לא ברור אם פרשר — המנכ"ל הדומיננטי והמצליח של מזרחי, שבחלק משנות החקירה היה יו"ר מזרחי שווייץ (שבו החלה החקירה האמריקאית) ואחראי על הפעילות הבינלאומית של הבנק — יצליח לסיים את הפרשה ולהמשיך לשמש מנכ"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker