פריגו: הרכישות הבאות יוקדשו להתרחבות גיאוגרפית

מניית פריגו היא היחידה מבין מניות מדד ת"א 25 שהציגה תשואה חיובית מתחילת 2011, עם עלייה של 32%

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> מניית פריגו היא היחידה מבין המניות הנכללות במדד ת"א 25 שהציגה תשואה חיובית מתחילת 2011 (31%). רפי לבל, מנכ"ל פריגו ישראל, ניסה להסביר בכנס החברות הישראליות שנסחרות בנאסד"ק את הצלחת המודל העסקי של החברה.

לבל אמר שפריגו צמחה ב-18% בשנה בשש השנים האחרונות, ושהרווח למניה גדל ב-50% בשנה. לדבריו, פריגו נהפכה מחברה שמחזורה 800 מיליון דולר לשנה לחברה שמחזורה השנתי 3 מיליארד דולר.

פריגו פעילה בארבעה תחומים: תרופות ללא מרשם רופא; מותג פרטי של רשתות הפארם ומוצרי צריכה רפואיים; תוספי תזונה ותחליפי חלב אם; תרופות מרשם וחומרים גלם פעילים לתרופות.

לבל ציין שאחד ממנועי הצמיחה של החברה הוא העברת תרופות ממעמד של תרופות מרשם למעמד של תרופות לא מרשם על ידי החברות שפיתחו את התרופה המקורית - כדי להאריך את תקופת הפטנט ולשמר נתח שוק באמצעות השקעה במותג. לדבריו, חברת סנופי אוונטיס שהשיקה בתחילת מארס 2011 גרסה ללא מרשם רופא של Allegra עשויה להגיע למכירות של 500 מיליון דולר. לבל העריך שבתוך שנה יגיעו המכירות במותג הפרטי של Allegra ל-30%-40% מהשוק לתרופה, ושפריגו תנגוס ב-70% משוק התרופות לאלגרה במותג פרטי של רשתות הפארם.

לבל אמר שבשלב זה פריגו אינה מנצלת את מלוא הפוטנציאל המסחרי של ההשקה, משום שטבע - שמייצרת עבורה את התרופה - קיבלה מכתב אזהרה למפעלה בירושלים, ועל כן שיקוליה של טבע מכתיבים את היקף ההספקה. לבל העריך שעיקר הצמיחה במכירות Allegra תבוא על חשבון תרופות מרשם, ולא על חשבון תרופות ללא מרשם אחרות כמו סטריזין או לורטדין, כך שהמכירות של קטגורית התרופות נגד אלרגיה ללא מרשם רופא יצמחו ב-2011 ל-2.4 מיליארד דולר, בהשוואה ל-2.0 מיליארד דולר ב-2010.

לבל אמר שהחברה הגישה יותר בקשות לשיווק תרופות ללא מרשם מכל חברה אחרת - 72, מול 29 של המתחרה הקרובה ביותר, ג'ונסון אנד ג'ונסון. לבל אמר שהחברה נערכת להמרות הבאות של תרופות מרשם לתרופות ללא מרשם, שהגדולות בהן תהיינה Nexium של אסטרה זנקה ו-Protonix של פייזר. הוא העריך שגם התרופות להפחתת כולסטרול (סטטינים) ייהפכו בסופו של דבר, בשל הלחץ התקציבי, הקשה לתרופות ללא מרשם - אף שכיום בארה"ב אין אישור לכך, ושבבריטניה יש אישור לשווק ללא מרשם רופא רק תרופות להפחתת כולסטרול במינונים נמוכים.

לדברי לבל, פריגו הגישה 20 בקשות לאישור תרופות מרשם שבשמונה מהן היא הראשונה שהגישה את הבקשה על פי סעיף 4 לחוק האץ' ווקסמן, שמקנה בלעדיות של שישה חודשים בשיווק המוצר לתרופה הראשונה שמערערת בהצלחה על תוקפו של הפטנט המגן עליה.

היקף המכירות שאליהן מתייחסים האישורים שבהם פריגו היא החברה הראשונה שהגישה את הבקשה מגיע ל-2.5 מיליארד דולר. לבל העריך שהרכישות הבאות של פריגו יתמקדו בהתרחבות לשווקים גיאוגרפיים חדשים - כמו מערב אירופה - ולא בכניסה לקטגוריות חדשות של מוצרים.

בתוך כך קיבלה פריגו אישור מ-FDA לשווק גרסה גנרית ללא מרשם של Ranitidine לטיפול בצרבת שנגרמת מסוגי מזון ומשקאות. מכירותיה של התרופה במונחי תרופת המקור מגיעות ל-110 מיליון דולר בשנה.

רפי לבל, מנכ"ל פריגו ישראלצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker