שיכון ובינוי תקצץ במטה, תישאר באפריקה ומתלבטת לגבי ADO

תמיר כהן, היו"ר החדש: "הגענו למסקנה שהמחיר שנקבל עבור הפעילות באפריקה נמוך מהערך הכלכלי שלה. זהו עסק מצוין ואנחנו מודעים לחקירות" ■ היו"ר הבהיר שהוצאות הנהלה וכלליות, שהסתכמו ב–165 מיליון שקל ב–12 החודשים שהסתיימו ביוני 2018, יצטרכו לעבור קיצוץ

יורם גביזון
נתי סיידוף
נתי סיידוףצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

שלושה שבועות בלבד חלפו מאז הועברה השליטה בשיכון ובינוי מידי שרי אריסון לנתי סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל, ובעל השליטה החדש כבר מכריז על שני שינויים מהותיים שצפויים בחברה. עו"ד תמיר כהן, היו"ר החדש של החברה מטעמו של סיידוף, חשף אותם בראשונה מאז העסקה בשיחת ועידה שהתקיימה עם אנליסטים, בעקבות פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השני של 2018.

כהן ציין כי הצוות הניהולי החדש בחן את ההיערכות של שיכון ובינוי למכור את פעילותה של חברת SBI, שפעילה בתחום קבלנות התשתיות באפריקה ובאמריקה הלטינית, והחליט להמשיך ולהחזיק בה: "הגענו למסקנה שהסיכוי למכור את SBI במחיר שמשקף את השווי הכלכלי שלה נמוך מהסיכוי שנרצה להמשיך ולהחזיק בפעילות בעלת צבר הזמנות מרשים. זהו עסק מצוין, ואנחנו מכירים את החקירות". ההתבטאות של כהן מעניינת לנוכח התוצאות הלא מרשימות שהציגה חטיבת קבלנות התשתית והבנייה (למעט ארה"ב): הפסד של 69 מיליון שקל ברבעון השני של 2018, בהשוואה לרווח של 9 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2017.

הגורמים למעבר להפסד המגזרי היה הפרשות של 5 מיליון דולר בגין הפסד צפוי בפרויקט כביש האגרה Cundinamarca בקולומביה, הפרשה של 6.3 מיליון דולר לירידת ערך ההשקעה בזכיין שאמור להפעיל את כביש האגרה, והפסד של 45 מיליון שקל נטו בגין נגזרים משובצים הקשורים לחוזה הקבלני של החברה באוגנדה. גורם שולי יחסית למעבר להפסד במגזר זה היה ירידה של 44 מיליון שקל בהכנסות ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל ל–321 מיליון שקל, כתוצאה מירידה של 13 מיליון דולר בניגריה וירידה של 14 מיליון דולר בהכנסות בקולומביה. זאת בשל ביצוע עבודות שטרם התקיימו התנאים להכרה בהכנסות בגינן.

כהן אמר כי החברה בוחנת את מבנה ההוצאות שלה, ותקדם תוכנית התייעלות במחצית השנייה של 2018. הוא ציין עוד, כי החברה מתכננת לממש נכסים כדי להקטין את החוב הפיננסי נטו, שמסתכם ב–4 מיליארד שקל, לא כולל הלוואות שאינן עם זכות חזרה ללווה. כהן ציין, עם זאת, כי חלק מהוצאות המטה הגדולות של החברה מוסברות בסיווג הוצאות שונה מחברות ציבוריות אחרות. הוצאות ההנהלה והכלליות של שיכון ובינוי סולו (כלומר בנטרול החברות הבנות) הסתכמו ב–166 מיליון שקל ב–12 החודשים שהסתיימו ביוני 2018.

כהן ויו"ר החברה, משה לחמני, התייחסו למגזר יזמות הנדל"ן בחו"ל, שמרוכז בחברה הבת RED, אשר עבר להפסד מגזרי של 9 מיליון שקל ברבעון, לעומת רווח של 6 מיליון שקל ברבעון המקביל. זאת כתוצאה מירידה במספר הדירות שנמסרו ברבעון ל–66 בסרביה, פראג ובוקרשט, לעומת 225 דירות שנמסרו בוורשה ברבעון המקביל ב–2017. הם ציינו שקצב המסירות שקובע ב–RED (בניגוד לפעילות ייזום הנדל"ן בישראל) את קצב ההכרה בהכנסות יתגבר משמעותית במחצית השנייה של 2018. RED צפויה למסור 710 דירות במחצית השנייה של 2018, יותר ממחציתן בפולין, לעומת 420 דירות בלבד שנמסרו ב–2017.

משה לחמני, יו"ר שיכון ובינוי
משה לחמני, יו"ר שיכון ובינויצילום: סיון פרג'

כהן ולחמני ציינו שפעילות הנדל"ן במרכז ומזרח אירופה היא מנוע צמיחה והפעילות באזורים אלו תופסת תאוצה. הם ציינו במיוחד את השוק בפולין, שבו פוטנציאל הצמיחה הוא המשמעותי ביותר בשל גודלה של האוכלוסייה (38 מיליון תושבים), ושהיא הגדולה במדינות מזרח ומרכז אירופה. זאת נוסף על כך שזוהי הכלכלה הגדולה ביותר באזור עם תוצר לאומי גולמי של 450 מיליארד דולר, שיעור אבטלה נמוך, אוכלוסייה צעירה ומשכילה, וכן שהיא אחת מ–20 המדינות שמובילות בעולם במשיכת השקעות חוץ ישירות.

לחמני נשאל על עתיד ההשקעה של שיכון ובינוי בחברת ADO, שמחזיקה ב–38% ממניותיה של חברת איי.די.או פרופרטיס — שמתמחה בהשקעות בנדל"ן מניב למגורים בברלין ונסחרת בשווי של 2.4 מיליארד יורו. לדבריו, מדובר בהשקעה מצוינת וצומחת, אם כי הוא מודע להערכות שזהו עיתוי נוח לממש את ההשקעה. הוא ציין שהחברה בוחנת את עתיד ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ