כיל חתמה על חוזה לאספקת אשלג ללקוח הודי ב-160 מיליון דולר

החוזה החדש דומה לחוזה קודם שנתחם בין כיל ללקוח ב-2017 מבחינת הכמויות, אולם הפעם המחיר התעדכן והוא דומה למחירי המכירה המקובלים בשוק ההודי ■ הודו נחשבת לשוק הרווחי ביותר של כיל היות שיש לה יתרון על שאר המתחרים

יורם גביזון
ייצור אשלג של כיל
ייצור אשלג של כילצילום: Bloomberg
יורם גביזון

חברת כימיקלים לישראל (כיל) חתמה על חוזה עם לקוח בהודו לאספקת אשלג בהיקף של 550 אלף טונה, כולל אופציות שיסופק בין ספטמבר 2018 ליוני 2019. כך עולה מהודעה שפרסמה החברה היום (ד'). 

הכמויות שסוכמו בחוזה דומות לכמויות שסוכמו בחוזה שנחתם בין כיל ללקוח ב-2017. מחיר המכירה שנקבע בחוזה החדש גבוה ב-50 דולר לטון מהמחיר שהיה בחוזה הקודם, ודומה למחירי המכירה לשוק ההודי עליהם הכריזו יצרניות אשלג אחרות כמו חברת BPC מבלרוס - כלומר מגיע ל-290 דולר לטון, כך שהיקפו של החוזה צפוי להגיע ל-160 מיליון דולר.

כיל צופה שתחתום על חוזים נוספים עם לקוחותיה בהודו בעתיד הקרוב לאספקה של 225 אלף טון אשלג נוספים, כולל אופציות, שיסופקו בתקופה שבין ספטמבר 2018 ליוני 2019 באותו המחיר. בכך היקף האספקה הכולל של אשלג להודו ב-10 החודשים הקרובים צפוי להסתכם ב-225 מיליון דולר.

הודו היא השוק הרווחי ביותר של כיל, והשוק שבו יש לה את היתרון התחרותי הגדול ביותר, בשל עלויות ההובלה הנמוכות יחסית. הנתח של כיל בשוק ההודי היה 18.5%-16.5% בשנים האחרונות. יבואני הדשנים ההודיים ממתינים בדרך כלל לחתימה על חוזה האספקה לסין, שהיא השוק השני בגודלו בעולם לאשלג. ואולם, נראה שהפעם נאלצו לחתום על חוזה לפני שסוכמו חוזי האספקה החדשים לסין, משום שמלאי האשלג בהודו התדלדל בעוד בסין יש עדיין מלאי מספיק.

כיל ממשיכה על פי הערכות במגעים עם לקוחותיה בסין לחידוש חוזה האספקה של האשלג, אולם הסינים רמזו שאם לא יהיה סיכום בימים הקרובים יידחה ההסכם על חידוש האספקה לנובמבר 2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker