בכירי אירונאוטיקס זומנו לשימוע: חשד לשורת עבירות, בהן קבלת דבר במרמה

יצרנית המל"טים הישראלית מסתבכת ■ בכירי החברה זומנו לשימוע בקשר לחקירה הנוגעת לעסקה עם לקוח מהותי ■ אירונאוטיקס: "משוכנעים כי אין מקום להעמיד להעמיד לדין והתיק ייסגר" ■ האם ההסתבכות תסכל את מכירת החברה?

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מל"ט של חברת אירונאוטיקס
מל"ט של חברת אירונאוטיקסצילום: Bloomberg

העלילה המסועפת גם כך של אירונאוטיקס מסתבכת - והחל מהיום (ד') גם בכירי החברה על הכוונת של רשויות החוק. יצרנית המל"טים, המעורבת זה כמעט שנה בפרשה עלומה שעליה הוטל צו איסור פרסום, דיווחה היום שקיבלה מכתב מהפרקליטות. במכתב נמסר כי יש כוונה לזמן את בכיריה לשימוע במחלקה הכלכלית בגין חשדות חמורים לפני העמדה לדין. החשדות נוגעים לעבירות על חוק הפיקוח על יצוא ביטחוני ועבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בפרשה הנוגעת לעסקה שביצעה החברה עם לקוח בחו"ל.

עם הבכירים שזומנו לשימוע נמנים המנכ"ל, עמוס מתן; סמנכ"ל החטיבה העסקית, מאיר ריזמוביץ'; מנהל השיווק האזורי, דוד גולדין; ומנהל חטיבת הפיתוח לשעבר, חיים היבשר. מטרת החוק לפיקוח על יצוא ביטחוני היא להסדיר את הפיקוח של המדינה על יצוא של ציוד ביטחוני, העברת ידע ומתן שירות בתחום, "מטעמים של ביטחון לאומי, יחסי החוץ של המדינה והתחייבויותיה הבילאומיות, ולשם שמירה על אינטרסים חיוניים אחרים של המדינה".

מספר החשודים ותפקידם הרם בחברה מעלים סימני שאלה בדבר טענותיה של אירונאוטיקס כי העבירות שבוצעו, לכאורה, נבעו מטעויות טכניות. לפי זימון החשודים, נראה כי כלל הצמרת הניהולית היתה מעורבת בנושא, וכי לא מדובר בראיה בודדת נגד אדם מסוים, אלא אוסף ראיות הקושר את כל שרשרת הניהול. עובדות אלו עשויות להעיב על עסקי החברה, הפועלת מול ממשלות זרות, שספק אם ירצו לקיים עסקות עם החברה, בפרט עד שיתבהר מצבה המשפטי.

הסאגה סביב יצרנית המלט"ים החלה כבר באוגסט 2017, עם החלטת משרד הביטחון להקפיא לאירונאוטיקס את רישיון היצוא של אחד המל"טים שהיא מייצרת, Orbiter 1k, בין היתר עבור לקוח זר ומהותי שלה. כמה חודשים לאחר מכן, בנובמבר, נודע כי יחידת להב 433 של המשטרה מנהלת חקירה פלילית נגד החברה. שתי ההתפתחויות הללו שילבו בעיות נפיצות עבור אירונאוטיקס הן בתחום הפלילי והן בתחום העסקי. צבר ההזמנות של אירונאוטיקס לאותו מל"ט מהלקוח המדובר ל-2018-2017 הסתכם ב-20 מיליון דולר. כך, חמישה חודשים בלבד לאחר שנהפכה לחברה ציבורית בסוף יוני 2017 לפי שווי של מיליארד שקל - היא רשמה צניחה של 40% בשווייה, והיתה זו רק ההתחלה.

אמנם, מרבית החברות שהונפקו בבורסה מאז 2017 רשמו ירידות שערים, אך המקרה של אירונאוטיקס בולט לשלילה. החברה, שהגיעה לבורסה לפי שווי של מיליארד שקל, איבדה אתמול על רקע ההתפתחויות עוד 6% לשווי של 445 מיליון שקל בלבד - ירידה של 55% מאז הפכה לציבורית. הדבר חורה במיוחד כשהנפקת החברה בוצעה בעיקר דרך מכירת המניות לציבור בידי הקרנות בראשית, ויולה ו-KCPS (שהחזיקו יחד ב-77% מהמניות) ומשפחת שקד (שהחזיקה ב-15%. הקרנות ומשפחת שקד מכרו לציבור חברה שכביכול הציגה התאוששות מקשיים עסקיים ופיננסיים שפקדו אותה בתחילת העשור, שכמעט הובילו להתרסקותה המוחלטת. זאת לפי שווי עצום, ממש רגע לפני קריסתה, ופגיעה קשה בהשקעות הציבור.

מוקדם יותר החודש הפתיעו חברת רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו את שוק ההון עם הצעה לרכישת מלוא המניות של אירונאוטיקס (ולמחוק אותה מהמסחר בבורסה) תמורת 430 מיליון שקל. סכום זה היווה אז פרמיה של 10% על שווייה בשוק, והביא לעלייה מיידית במניה, ואף בשיעור חד יותר. דירקטוריון אירונאוטיקס בראשות האלוף במיל' ידידיה יערי (שהחליף באפריל את האלוף במיל' איתן בן אליהו) דחה את ההצעה, אך שידר כי החברה עומדת למכירה - אך במחיר גבוה יותר. יערי ובן אליהו האמינו כי הסינרגיה בין יכולותיה של רפאל עם אלה של אירונאוטיקס, יחד עם קשריו העסקיים של סטולרו בארגונים חשאיים וביטחוניים, ייטיב עם החברה. ממידע שהגיע ל-TheMarker עולה כי הרוכשים הפוטנציאליים לא שללו אפשרות להעלות את המחיר, אך הודעת החברה מאתמול עלולה לטרוף את הקלפים עבורם.

קשה לחזות כיצד יגיבו רפאל וסטולרו להתפתחויות אלו ואם ירצו לקחת סיכון ברכישת חברה שבכיריה מעורבים בחשדות חמורים. השאלה מתעוררת בעיקר משום שחשדות כאלו, בראשם קבלת דבר במרמה, עלולים לפגוע בחברה מבחינה עסקית, היות שהם עלולים למנוע מממשלות זרות להתקשר בהסכמים עם אירונאוטיקס.

מעבר להתפתחות בתחום הפלילי, גם מבחינה עסקית מצבה של אירונאוטיקס לא נוצץ במיוחד. דו"חות החברה שפורסמו השבוע הצביעו כי היא עברה ברבעון השני של השנה להפסד תפעולי של 1.5 מיליון דולר, לעומת רווח תפעולי של 2.9 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2017. בשורה התחתונה היא רשמה הפסד נקי של 1.9 מיליון דולר, בהמשך להפסד של 1.7 מיליון דולר ברבעון הראשון. נקודת האור היחידה היתה צבר ההזמנות שלה, ששבר שיא של 177 מיליון דולר, לעומת 138 מיליון דולר בסוף הרבעון הראשון.

מאירונאוטיקס, המיוצגת בידי עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין, נמסר: "לאחר שקיבלנו את הודעת הפרקליטות ודבר זימונם של החברה ונושאי משרה בה לשימוע, אנחנו משוכנעים כי לאחר שנשטח לראשונה את עמדתנו בשימוע, תגיע הפרקליטות להחלטה מושכלת שאין מקום להעמיד את החברה או מי מנושאי המשרה בה לדין, ותורה על סגירת התיק".

לידי TheMarker הגיע אתמול המכתב ששלח יערי לעובדי החברה, שבו הוא משוכנע כי אם בוצעו עבירות הן נעשו בתום לב: "עובדים יקרים, עם סיום שלב החקירה באשר לאירוע של השנה שעברה, החליטה הפרקליטות להמשיך לשלב השימוע לחברה, אף שקיווינו אחרת.

לאחר שעלה בידי להבין מה הסיקה הפרקליטות מחומר החקירה, אין לי כל ספק היום, כי גם אם נעשו מצדנו טעויות, הן נעשו בתום לב, ללא כוונת מכוון, ואך ורק בראיית טובת החברה ומחויבותה ארוכת השנים ללקוח. זה ושום דבר אחר.

"לכן, אין לנו סיבה לחשוש מהבאות. להיפך. זו הזדמנות עבורנו לשכנע כי אם נעשו כשלים הם היו במישור הטכני, ואין בפעולות שנעשו ובהנחיות שנתנו באירוע היבט פלילי כלשהו. לדירקטוריון החברה יש אמון מלא ביושרתם של המנכ"ל וכל נושאי המשרה הקשורים. אירונאוטיקס תילחם על חפותה ושמם הטוב של אנשיה בכל חזית שתידרש לכך. לפנינו מבחן לא פשוט, אבל נעבור אותו רק אם ננהג בקור רוח ושיקול דעת, ובמיוחד אם לא ניתן לדבר להסיט אותנו ממה שאנו עושים טוב יותר מהאחרים - מל"טים ורחפנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker