היום הדרמטי של נוחי דנקנר: יקבל הודעה במייל אם הוא הולך לכלא או מזוכה

נוחי דנקנר ואיתי שטרום הורשעו ביולי 2016 בהרצת מניות אי.די.בי, ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל ■ הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון יכריע היום בערעור של השניים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
נוחי דנקנר
נוחי דנקנרצילום: ניר קידר
יסמין גואטה
יסמין גואטה

רגע האמת של נוחי דנקנר: הבוקר (רביעי) יכריע הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון בערעורים שהגישו דנקנר וחברו איתי שטרום, שהורשעו בהרצת מניות אי.די.בי ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל. דנקנר ושטרום הורשעו בעבירות תרמית בניירות ערך על ידי השופט חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי בתל אביב ביולי 2016. 

כבוב גזר על דנקנר עונש מאסר חמור של שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס של 800 אלף שקל. על שטרום, שותפו לעבירה, גזר כבוב שנת מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 500 אלף שקל.

הרכב השופטים שדן בערעורים הוא ניל הנדל (ראש ההרכב), ג'ורג' קרא ודוד מינץ. באפריל האחרון קיימו השלושה דיון בערעורים של השניים, ואת ההחלטה בערעורים הם ישלחו היום לצדדים בדוא"ל מבלי לקיים דיון בנוכחותם בבית המשפט.

ההרשעה בבית המשפט הכלכלי ועונשי המאסר

במרכז הפרשה עמדו שלושה ימים בפברואר 2012, שבהם על פי הנטען, פעל דנקנר בניגוד לחוק כדי להגדיל את היקפי המסחר במניות אי.די.בי, ולהעלות את שוויין לקראת הנפקת מניות החברה בבורסה. ההנפקה זכתה לכינוי "הנפקת החברים", מפני שרבים מהמשתתפים בה נחשבו לחברים של דנקנר, או לפחות חברים במועדון האלפיון העליון.

נוחי דנקנר ואיתי שטרום בבית המשפט
נוחי דנקנר ואיתי שטרום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

הפרקליטות טענה כי לפני ההנפקה הסכימו דנקנר ושטרום ביניהם כי שטרום יבצע רכישות גדולות של מניות אי.די.בי בבורסה במטרה למנוע את המשך ירידת מחיר המניה ואף להעלותו, וכן להגדיל את מחזורי המסחר. המטרה היתה ליצור מצג של התעניינות במניה מצד קונים משמעותיים.

כבוב קיבל את עמדת הפרקליטות ובהכרעת דין מנומקת היטב, שמשתרעת על פני 280 עמודים פסק כי "הראיות הנסיבתיות הרבות שעליהן הצביעה הפרקליטות הביאו אותי, ללא צל של ספק, למסקנה הגיונית אחת ויחידה: אין מדובר בהשקעה שנועדה לבניית פוזיציה כלכלית, אלא בתוכנית של שטרום, שבבסיסה רצון אמיתי וכן לסייע לדנקנר ולאי.די.בי. עם זאת, האופן שבו פעילות זו התבצעה אינו לגיטימי בלשון המעטה, והוא כרוך ושזור ברצון להשפיע על השער ועל מחזורי המסחר במניה".

את גזר הדין הקריא כבוב בבית המשפט בדצמבר 2016, ובמשך דקות ארוכות שיתף את הנוכחים שישבו בדממה בלבטים שליוו אותו בעת כתיבתו. "לא בלב קל יורה בית המשפט על הטלת עונש מאסר בפועל לריצוי מאחורי סורג ובריח על נאשם בפלילים, וקל וחומר על נאשם לא צעיר בימים, נעדר כל עבר פלילי, שהסתבך בביצוע עבירות על רקע קשיים בניהול עסקיו, שבעטיים נקלע למצוקה שהובילה אותו ללכת בדרך לא חוקית בניסיונו לצאת ממצוקה זו ואולי להציל את פרויקט חייו".

כבוב ציין כי הסכומים שנוגעים לפרשה מגיעים לכדי עשרות מיליוני שקלים, והוסיף כי באותה תקופה היה מצבה של אי.די.בי קריטי ונשקפה סכנה ממשית להמשך יכולתו של דנקנר לשלוט בה. לדבריו, דנקנר ראה בהנפקה זו ניסיון אחרון לחלץ את אי.די.בי מהקשיים שבהם היתה נתונה, וגם ניסיון קריטי להמשיך להחזיק בשליטה - והקים מעין חמ"ל כדי להבטיח את הצלחת ההנפקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker