"המלצות ועדת חודק מרחיקות את המוסדיים משוק האג"ח"

רקפת רוסק-עמינח, ראש החטיבה העסקית בלאומי, לא מתרגשת מהביקורת של בנק ישראל על היקף האשראי לדיור: "אנחנו יודעים לנהל סיכונים, אם יהיה שינוי מגמה הוא לא יהיה דרמטי"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"כמו בכל מחזור כלכלי, לאחר עלייה כה מהירה וחדה, השאלה היא לא אם יגיע תיקון במחירי הדירות, אלא מתי, וכמה עמוק הוא יהיה" - כך אמרה אתמול ראש החטיבה העסקית של בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, בוועידת נדל"ן שהתקיימה בתל אביב.

"ברור שעליות מחירים, בכל תחום, לא נמשכות לנצח", הוסיפה רוסק-עמינח. "יכול להיות שהמגמה החדה של עליית המחירים בשלוש השנים האחרונות נובעת גם ממרכיב פיננסי בשל הריבית הנמוכה. אבל הגורם המרכזי הוא ביקוש, שמקורו בשינוי דמוגרפי, כשהניתוח הנכון זה לבדוק את הדברים בפרספקטיבה של עשר שנים".

לדברי רוסק-עמינח, מדיניות הממשלה צריכה לכוון לכך שהתיקון יהיה בדרך של בלימת העלייה במחירי הדיור או, לכל היותר, התאמת מחיר בדרך של נחיתה רכה והדרגתית. "חשוב לכולנו שלא תהיה כאן ירידת מחירים חדה על השלכותיה השונות", אמרה רוסק-עמינח. "אני סבורה שטיפול הדרגתי ומושכל בצינון הביקוש לצד גידול הדרגתי ופתרונות בצד ההיצע יאפשרו השגת יעד זה".

רוסק-עמינח התייחסה להערות של בנק ישראל לבנקים על דרך ניהול הסיכון במשכנתאות שגדלו בהיקף אדיר. "אנחנו יודעים לנהל סיכונים", אמרה רוסק-עמינח. "לאורך השנים האחרונות (ועוד טרם המשבר העולמי) שידרגנו את יכולות ניהול הסיכונים שלנו, ואנו נמצאים כל העת עם האצבע על הדופק כדי להיות ערים לתנאי הרקע המשתנים בתכיפות. אנו מודדים ובוחנים את שיעור החשיפה שלנו לענף הנדל"ן וגם את יכולת העמידה בתרחישי קיצון כאלה ואחרים".

למרות הביקורת, רוסק עמינח אינה רואה דמיון בין מצב האשראי לנדל"ן בישראל לבין האשראי לנדל"ן שהוביל למשבר 2008. "משברים רבים בעולם התחילו מענף הנדל"ן. גם משבר האשראי האחרון התחיל כמשבר הסאב-פריים. אבל להערכתי, קיימים הבדלים משמעותיים בין תנאי הרקע אצלנו לבין אלה שהובילו למשבר בארה"ב, שמקורם בשמרנותה של מערכת הבנקאות בישראל. אצלנו מימון המשכנתאות הוא בשיעורים נמוכים באופן משמעותי, כולל זכות חזרה לנוטלי המשכנתא. אנחנו מחתמים את האשראי ומותירים את הסיכון בספרים. הסיכונים, האדירים בהשוואה לישראל, נארזו בחו"ל בחבילות פיננסיות עם 'שמות קוד של שלוש אותיות' והועברו, למעשה, מהבנקים לשוקי ההון כפצצת זמן. שם בעצם התחיל המשבר".

רקפת רוסק-עמינחצילום: TheMarker

"השוק יותר מפוכח"

"הפוטנציאל לנזק בישראל במצב של היפוך מגמה בשוק הנדל"ן הוא נמוך בהרבה ממה שראינו בעולם" אומרת רוסק-עמינח. "אם וכאשר יהיה שינוי מגמה בישראל הוא לא צפוי להיות דרמטי ולהוביל למשבר עמוק כמו זה שבארה"ב. השוק התבגר. הוא יותר מפוקח וגם יותר מפוכח בכמה היבטים: הוא מצומצם יותר בהיקף ההנפקות, שכן לא חזרנו לסכומי השיא שגויסו בשנים 2006-2007. אנחנו רואים עלייה באיכות השימושים, בעיקר באג"ח חברות הנדל"ן, וכבר לא רואים הנפקות אג"ח למימון הון עצמי של קרקעות במזרח אירופה".

עם זאת, הסתייגה רוסק-עמינח באומרה כי שוק החוב עדיין לא מצא את האיזון. שכן עכשיו מי שפעיל יותר בשוק החוב החוץ-בנקאי הן קרנות הנאמנות הידועות כידיים יותר 'חלשות'. לדבריה, הירידה באחזקות המוסדיים באג"ח נובעת בעיקר מכך שהם פונים להשקעות ישירות בנדל"ן מניב ולמימון חברות באמצעות אשראי ישיר במקום רכישת אג"ח חברות הנדל"ן. "המלצות ועדת חודק, שנועדו לרפא חוליים שצצו במשבר הקודם", אמרה רוסק-עמינח, "מרחיקות עוד יותר את המוסדיים משוק האג"ח, ונותנות יתרון יחסי לקרנות הנאמנות ומחריפות בעיה זו".

בהתייחסה לאחזקה באג"ח חברות אמרה רוסק-עמינח: "כשמסתכלים על התפלגות האחזקה באג"ח חברות, אנו רואים שמאז המשבר המגמה ברורה: קרנות הנאמנות עולות בחלקן, ואילו המוסדיים יורדים. מגמה זו מעבירה את האחזקה מידיים 'חזקות' המשקיעות באג"ח לזמן ארוך, לידיים שבהגדרה הן הרבה יותר תנודתיות. החשש הוא שכל שינוי בטעמים שיגרור פדיונות בקרנות הנאמנות, עלול לגרום לעלייה מהירה ותלולה בתשואות של איגרות החוב ולקושי בגיוס חוב חדש.

"ועדת חודק מתייחסת לסוגיית ריבוי המלווים באמצעות הסדרת עקרונות פעולה של נציגות דחופה למחזיקי איגרות החוב. מוקדם לדעת אם המלצות הוועדה בנושא ייתנו מענה לבעיה זו כשיגיעו ההסדרים הבאים".

בסוף דבריה סגרה רוסק-עמינח מעגל בהתייחסה לדברים שאמרה בדצמבר 2005 - אז ציינה כי הדיאלוגים בבנקים נעשים בחדר סגור. "הימים היו ימים שמחים כשהמשבר עוד לא היה באופק, וכששוק האשראי החוץ-בנקאי החל להתרחב ולבסס את מעמדו כ'שחקן' מרכזי", אמרה רוסק-עמינח. "לאחר כשנתיים הגיע המשבר, במהלכו היינו עדים לכמה הסדרי חוב שהוכיחו עד כמה מורכבת הסיטואציה של ריבוי מלווים, כשלכל אחד יש אינטרס ואסטרטגיה משלו, וכשאין לחברה כתובת אחת לניהול דיאלוג ולמציאת מתווה לארגון מחדש של החובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker