הרבעון הטוב ביותר מאז 2008: זינוק של 10.5% במכירות כיל ל-1.53 מיליארד דולר

הרווח מפעילות שוטפת זינק ברבעון הראשון ב-18.8% והסתכם בכ-360.5 מיליון דולר - מעל הצפי ל-347 מיליון דולר בלבד

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

 ענקית הדשנים כיל (כימיקלים לישראל) ממשיכה להציג שיפור במכירות רבעון לאחר רבעון. הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2011 עלו ב-10.5% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-1.53 מיליארד דולר. מדובר בתוצאות שיא מאז הרבעון הראשון בשנת 2008. העליית מחירי תוצרת החברה תרמה לגידול בהכנסות כ-156 מיליון דולר לצד תרומה של 36 מיליון דולר מאיחוד דוחותיהן של החברות אשר נרכשו במהלך התקופה הנסקרת.

השביתה בסדום גרמה לירידה במכירות האשלג בהיקף של 220 אלף טונות וקיזזה כ-46 מיליון דולר מההכנסות מאחר שהיא עיכבה את הוצאת באשלג מישראל ללקוחות, בעיקר באסיה ודרום אמריקה. בחברה מציינים כי הן באירופה והן בצפון אמריקה התגברו הביקושים לדשנים וברום.

הרווח מפעילות שוטפת עלה ב-18.8% לעומת הרבעון אשתקד והסתכם בכ-360.5 מיליון דולר. כמו כן, בשורה התחתונה, דיווחה החברה על רווח נקי של 280 מיליון דולר, זינוק של 16.3% בהשוואה לתקופה המקבילה. תזרים המזומנים החיובי אשר נבע מהפעילות השוטפת הכניס לקופת החברה כ-142 מיליון דולר ברבעון הראשון 2011 לעומת כ-220 מיליון דולר ברבעון אשתקד.

המחיר לטונה אשלג, הנגזר מהתוצאות אותן הציגה החברה ברבעון החולף, עמד על כ-454.6 דולר בהשוואה ל-405.4 דולר לטונה ברבעון אשתקד - עלייה של כ-12%. בנוסף, מכירות בתחום מוצרים תעשייתיים, ביניהם ברום, רשמו שיא והסתכמו בכ-373 מיליון דולר. פעילים בשוק מציינים כי להחרפת המצב הגיאו-פוליטי באיזור אין כל השפעה על פעילות החברה, כך שמכירת האחזקות בכיל על ידי משקיעים זרים שנרשמה באחרונה נובעת משיקולים פיננסיים בלבד ומתייחסת לכלל המניות הישראליות ביניהן כיל.

חברת הדשנים הישראלית מכה את תחזיות האנליסטים בכל הפרמטרים. קונסנזוס האנליסטים, על פי התחזית אותה סיפקה סוכנות בלומברג, היה למכירות של 1.43 מיליארד דולר בלבד. כמו כן, ציפו האנליסטים לרווח תפעולי של 347 מיליון דולר, נמוך בכ-4% מהנתון אותו הציגה הבוקר חברה.

גם האנליסטים המקומיים גילו פסימיות יתר לקראת הדו"חות. "אנו מצפים לעלייה של 5% בהכנסות ו-16% ברווח התפעולי. העלייה צפויה לשקף נסיקה חדה במחירי האשלג ומנגד ירידה במשלוחי אשלג עקב השביתה שאירעה במהלך הרבעון", מציין יובל בן זאב, מנהל מחלקת מחקר בכלל פיננסים.

עקיבא מוזס, מנכ"ל כילצילום: אייל טואג

כיל תחלק כ-70% מהרווח הנקי בדיבידנד לבעלי המניות

בעקבות תוצאות הרבעון, החליט הדירקטוריון החברה לחלק רווחים לבעלי המניות בהיקף של 195 מיליון דולר המהווה כ-70% מסך רווח הנקי הרבעוני. לכל מחזיק מניה אחת ישולם, ביוני הקרוב, דיבידנד במזומן בסך 53 אגורות.

כיל מציגה סל מוצרים מגוון שאינו מתבסס אך ורק על דשנים ולכן היא מפגינה עמידות יחסית בתקופות שפל. עם זאת, מקורו של חלק הארי של רווחיה היה ונותר הפעילות בשוק הדשנים המיועדים לחקלאות. כימיקלים לישראל פועלת בכמה מישורים: הראשון, כיל דשנים מרכזת את תחום הפעילות העיקרי של החברה שהוא הפקת דשנים מבוססי אשלג, זרחן (פוספט) וחנקן מים המלח ומכירתם כדשן לכל העולם ובעיקר לברזיל, הודו וסין.

המגזר השני הוא כיל מוצרים תעשייתיים, הכולל את תחום הברום (המשמש כמעכב בעירה בתחום האלקטרוניקה כמו מעגלים מודפסים) ומלחי כלור המשמשים בתעשיית הטקסטיל והקוסמטיקה ובו פועלת כיל גם באמצעות חברת סופרסטה שנרכשה באוגוסט 2007.

מוצרים תעשייתיים נוספים הם מתיל ברומיד המשמש לחיטוי הקרקע. המגזר השלישי הוא מוצרי התכלית המבוססים על מלחי זרחן, המשמשים בתעשיית המזון, חומרי הניקוי, האלקטרוניקה והכימיה. שימושים נוספים הם מעכבי בעירה ביערות ובשטחים פתוחים. בינואר 2008 רכשה כיל מוצרי תכלית פעילות עסקית בתחום הטיפול במים מקבוצת הנקל הגרמנית תמורת כ-89 מיליון דולר.

אנליסטים:  תוצאות מצוינות לכיל

אמיר אדר, מנהל מחלקת המחקר של מגדל שוקי הון: "אלו תוצאות מצוינות לחברה ומעל לצפי שלנו. ההפתעה האמיתית באה בשורת המרווח התפעולי שעמד על 24%, לעומת הצפי שלנו שעמד על 19%. עקיפת התחזיות הגיעה בעיקרה ממגזר הדשנים - מחירי מכירה באשלג הגבוהים מהצפי לצד שיפור חד בביצועי מגזר הפוספט.

עוז לוי מלידר שוקי הון: "למרות השביתה - כיל עמדה בציפיות. תוצאות הרבעון בצל השביתה הצביעו על פגיעה כמותית במכירות האשלג שפוצתה בעליית מחירי האשלג והפוספט. מגזר המוצרים התעשייתיים ממשיך להפגין עוצמה, המשך עליות מחירים וביקושים ערים. מאידך להערכת לידר, התנודתיות במחירי הסחורות החקלאיות עלולה להעיב על פוטנציאל העליות במחירי האשלג.

אמיר פוסטר, אנליסט כימיה ואנרגיה, דש ברוקראז': "אלו דו"חות חזקים לכיל. ההפתעה העיקרית לטובה הינה מגזר האשלג, בו למרות השביתה החברה הצליחה למכור כ- 0.99 מיליון טון אשלג. מחיר היעד שלנו עומד על כ-56 שקל, ואנו ממליצים על המניה בתשואת שוק. לאחר הירידות האחרונות במחיר המניה, אנו כבר מרגישים בנוח לנצל ירידות נוספות במניה אם יהיו. יחד עם זאת, אנו מעדיפים השקעה בחברה לישראל, הנסחרת כיום בדיסקאונט סחיר של כ- 24%, או במונחים אבסולוטיים של כ-7 מיליארד שקל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker