סיטי: מניית הפועלים עדיפה על לאומי

בבנק ההשקעות מעניקים לבנק הפועלים המלצת "קנייה" במחיר יעד גבוה ב-8% ממחיר השוק ומציינים כי בראשונה זה שלוש שנים עתיד בנק הפועלים להוביל על לאומי ברווח השנתי

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

המומנטום העסקי החיובי והחזרה הצפויה לחלוקת דיווידנדים מביאים אנליסטים לפרסם המלצות חיוביות למניית בנק הפועלים. בבנק ההשקעות סיטי מעריכים כי בנק הפועלים, בניהולו של ציון קינן, יציג ב-2011 גידול של כ-15% בהכנסות. התחזית מגיעה בעקבות הצמיחה בהכנסות המימון שייתמך בגידול של כ-5% בתיק האשראי ושערוך חיובי של מכשירים נגזרים צמודי מדד.

לפי סיטי, הצמיחה תוביל לעלייה של 43% ברווח הנקי ביחס ל-2010 לכ-3.2 מיליארד שקל. לפי תחזיות אלה, מעריכה סיטי כי בראשונה זה שלוש שנים צפוי הפועלים להוביל על לאומי ברווח הנקי השנתי ב-2011.

בעקבות כך עידכנו בסיטי את ההמלצה להפועלים והעלו אותה ל"קנייה", וכן העלו את מחיר היעד למניית הפועלים מ-17.2 שקל ל-18.7 שקל - כ-8% יותר ממחירה בבורסה אתמול בפתיחת המסחר.

בנוסף, טוענים בסיטי כי בהתייחס להפועלים הם מביאים בחשבון כי תיק האשראי שלו מתאפיין באיכות חלשה מזו של לאומי. לדבריהם, המאמצים שעושה הפועלים להגדיל את נתחיו בשוק האשראי לדיור (משכנתאות) ובאשראי המסחרי לעסקים בינוניים, עלולים לבוא על חשבון איכות האשראי. בעקבות כך טוענים בסיטי כי סיכונים אלו עלולים להקשות על מניית הפועלים להגיע למחיר היעד שבסיטי צופים. מבין הגורמים לאפסייד נוסף במניית הפועלים מונים בסיטי גידול אפשרי נוסף במרווחי המימון בעקבות העלייה המתמשכת בריביות, וכן אם יעמוד הבנק במשימה שהציב לעצמו לצמצם הוצאות.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: שפלן טס

בסיטי מציינים כי הם מודעים לכך שמניות של הפועלים ולאומי נסחרות בזה אחר זה באופן דומה, אך מעדיפים את מניית הפועלים על פני לאומי, בטענה כי הפועלים מכוונן טוב יותר מבחינת המחזור הכלכלי ומבחינת התמחור. הדבר לא מנע מאנליסט הבנקים של סיטי, מייקל קלאר (Michael Klahr), להעלות גם לבנק לאומי, בניהולה של גליה מאור, את ההמלצה ל"קנייה", וכן להעלות את מחיר היעד למניית לאומי מ-17.8 שקל ל-18.1 שקל - כ-6% יותר ממחירה אתמול בפתיחת המסחר.

מאותן הסיבות כמו בהפועלים, בסיטי צופים כי לאומי יציג גידול של 9% בהכנסות ב-2011 שיובילו לצמיחה של 40% ברווח הנקי ל-2.93 מיליארד שקל. עם הסיכונים שעלולים למנוע מלאומי להגיע למחיר היעד שמציבים בסיטי נמנים ועדי עובדים חזקים בבנק העלולים למנוע את המשך קיטון בהוצאות, וכן תנודתיות בהכנסות בשל אחזקות ריאליות גדולות (החברה לישראל, אלקטרה צריכה ועוד).

בסיטי התייחסו גם להשלכות השונות של הנחיות של בנק ישראל, כמו הגבלת מתן משכנתאות בריבית משתנה על סוגיה השונים, ל-33% משווי ההלוואה, שנועדו לצנן את שוק המשכנתאות הגואה: "אנחנו מעריכים כי גם בתרחיש החמור ביותר, שלפיו מחירי הנדל"ן בישראל יצנחו בכ-10% וש-50% מנוטלי המשכנתאות לא יצליחו לעמוד בהחזרים החודשיים - ימחקו הבנקים כ-5 מיליארד שקל. נכון שזאת מכה גדולה, אך לא אסון", טוענים בסיטי ומוסיפים: "עליית הריבית, יחד עם הוראות בנק ישראל בשוק המשכנתאות, מפחיתות את הסיכון להיווצרות משבר נדל"ן גדול בהמשך הדרך".

גם ג'וזף וולף, אנליסט הבנקים של בנק ההשקעות ברקליס (שמעניק המלצת "ניטרלי" לבנקים הישראליים), מציין בדומה לסיטי כי הפועלים היא המניה המומלצת היחידה מבין מניות הבנקים הישראליים בידי ברקליס: "אנחנו מאמינים כי הגידול בתשואה על ההון שהציג הפועלים ב-2010 - מ-7% ל-10% - יכול להימשך. אנחנו רואים את ההתמקדות של הבנק בשוק המקומי כהזדמנות הן לצמיחה גדולה יותר, הן כאפשרות להשגת רווחים גבוהים מהר יותר מהמתחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker