אנטרופי: עסקת השכירות עם רמי לוי מעוררת חשש לניתוב רווח לבעל השליטה

אסיפת בעלי המניות של רמי לוי הסירה מסדר יומה הצעה לאשר עסקת מסגרת לשכירת נכסים מבעל השליטה - בעקבות התנגדות אנטרופי ■ החברה שוכרת נכסים מרמי לוי ב-46 מיליון שקל לשנה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
רמי לוי
רמי לויצילום: אמיל סלמן

חברת רמי לוי הסירה מסדר יומה של האסיפה הכללית השנתית של בעלי המניות הצעה לאשר עסקת מסגרת לשכירת נכסים מחברה פרטית, בבעלותו של רמי לוי, בעל השליטה בחברה הציבורית. הסרת ההצעה מסדר היום נעשתה כדי למצות את הדין ודברים, אבל נראה שאחד הגורמים שהביאו להסרת ההצעה היתה התנגדותה של חברת אנטרופי, שמייעצת למשקיעים מוסדיים לעסקת המסגרת.

על פי ההצעה, רמי לוי היתה אמורה לשכור מחברה פרטית של רמי לוי באמצעות חידוש והארכת הסכמים קיימים נכסים שישמשו אותה להפעלת נכסים, שטחי מכירה, שטחי שירות משרדים, מחסנים ומרכזים לוגיסטיים. החברה ציינה שהשיעור המצרפי של דמי השכירות של סניפים ומשרדים שישולמו לרמי לוי לא יעלה על 10% מהוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות, ואילו עסקות של שכירת נכסים המשמשים למחסנים ולמרכזים לוגיסטיים לא יעלו על 3% מהרווח הגולמי של החברה.

רמי לוי ציינה שהיא משלמת לבעל השליטה דמי שכירות בסך 45.2 מיליון שקל עבור סניפים ומשרדים ועוד 400 אלף שקל עבור מחסנים ומרכזים לוגיסטיים. על פי ההצעה, דמי השכירות החודשיים שישולמו לבעל השליטה כחלק מעסקת המסגרת לא יעלו על 100 שקל למ"ר עבור סניפים ומשרדים, ו-55 שקל למ"ר עבור מחסנים ומרכזים לוגיסטיים. דמי השכירות לא יעלו על 5% מעל מחיר השוק, כפי שייקבע על ידי חוות דעת שמאית שתיערך לנכס הרלוונטי. עוד נקבע בהצעה שתקופת השכירות של נכסים מרמי לוי לא תעלה על 10 שנים, אולם ניתן יהיה להאריכה עד 24 שנים ו-11 חודשים.

רמי לוי ציינה שהעלות הממוצעת למ"ר של סניפים ומשרדים שנשכרו מהחברה הפרטית של רמי לוי בשלוש השנים האחרונות היתה 46.8 שקל, והעלות החודשית של המחסנים שנשכרו ממנו היה 25.4 שקל למ"ר. לעומת זאת, העלות הממוצעת של שטחי מסחר וסניפים שנשכרו מגורמים חיצוניים בשלוש השנים האחרונות היתה 65.8 שקל למ"ר, והעלות החודשית של שכירת מרכזים לוגיסטיים מגורמים חיצוניים בשלוש השנים האחרונות היתה 33.11 שקל.

אנטרופי, שהמליצה למשקיעים המוסדיים להתנגד להצעה, הסבירה שהמדיניות העקרונית שלה היא התנגדות לביצוע עסקות בעלי עניין, מחשש שבדיעבד יתגלה שהעסקות הביאו לניתוב רווח מהחברה לטובת בעל השליטה באופן שמפלה את בעלי המניות מהציבור.

אנטרופי הזכירה שהחברה שוכרת מהחברה הפרטית של רמי לוי 23 נכסים, מתוך 45 הסניפים שהיא מפעילה, ולהערכתה אין מקום לקביעת עסקת מסגרת עבור הסכמים מסוג זה, משום שלא מדובר בעסקות שמתבצעות על בסיס יומיומי אלא אירוע שקורה כמה פעמים בשנה, ועל כן ראוי שעסקות אלו יובאו לאישור בעלי המניות בצורה פרטנית.

בנוסף, ציינה אנטרופי כי תנאי עסקת המסגרת חריגים, הן משום שהיקפה המוצע גדול פי שניים ביחס לסך העסקות הנוכחי, והן בשל אורכה המוצע - 10 שנים. אנטרופי מדגישה שהמחיר המירבי למ"ר אינו אפקטיבי, לאור השונות הרבה שקיימת במחיר למ"ר שהחברה משלמת בעסקות עם בעל השליטה. אנטרופי הזכירה שבמאי 2017 הוגשה בקשה לאשר תביעה נגזרת על סכום של 175 מיליון שקל על ידי בעלי מניות נגד חברת רמי לוי, בעל השליטה רמי לוי ודירקטורים אחרים, בנוגע להסכמי השכירות שנחתמו בין החברה לבעל השליטה שפגעו לטענת התובעים בחברה.

לבסוף, הזכירה החברה שדירוג סיכון הממשל התאגידי של החברה הוא נמוך, לאחר שחברת אנטרופי ממשל תאגידי נתנה לרמי לוי ציון שלילי באפריל 2018, ועל כן היא סבורה שיש להביא עסקות בעלי עניין מסוג זה לידיעת האסיפה, ולא להסתפק בדיווח ובאישור ברמת הדירקטוריון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker