חדשות טובות לכיל: חוזי אספקת האשלג להודו נחתמו בעליית מחיר של 50 דולר לטונה

אחת מיבואניות הדשנים הגדולות בהודו חתמה על חוזה האספקה הראשון עם BPC מבלארוס ■ החוזה החדשם נחתם בעליית מחירים של 16% לעומת החוזים שנחתמו ב-2017 - גבוה ב-15 דולר לטונה בממוצע מתחזיות השוק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ייצור אשלג של כיל
יצור אשלג על ידי חברת כילצילום: Bloomberg

סיכוייה של כיל לחתום על חוזה אספקה חדש של אשלג להודו השתפרו משמעותית לאחר שיבואנית הדשנים ההודית IPL חתמה על חוזה האספקה  הראשון לעונה החקלאית 2019-2018 עם חברת BPC - חברת האשלג שבבעלות ממשלת בלארוס,  במחיר של 290 דולר לטונה. מחיר זה משקף עליית מחיר של 50 דולר לטונה, כלומר 16% בהשוואה למחיר האשלג בחוזה האספקה שנחתמו לעונה החקלאית 2018-2017.

על פי הערכות בשוק הדשנים העולמי, מחיר האשלג בחוזה החדש אמור היה לגלם עלייה של 40-30 דולר לטונה בהשוואה להסכם הקודם.

IPL ו-BPC לא פירטו את הכמויות שיסופקו ליבואנית ההודית, אולם ציינו כי הן דומות להיקפים של החוזה הקודם.

יבואניות הדשנים ההודיות ממתינות בדרך כלל לחתימה על חוזה האספקה לסין, שהיא השוק השני בגודלו בעולם לאשלג. ואולם, נראה שהפעם הן נאלצו לחתום על חוזה עוד לפני שסוכמו חוזי האספקה החדשים לסין, מכיוון שמלאי האשלג בהודו הידלדל, בעוד שבסין יש עדיין רמה מספקת של מלאים.

כיל חותמת על חוזה אספקה של אשלג לסין ולהודו לאחר שהמחירים לעונה החדשה נקבעים על ידי Canpotex, חברת יצוא האשלג המשותפת ליצרניות האשלג הצפון אמריקאיות Nutrien ו-Mosaic, חברת אורלקלי הרוסית וחברת BPC.

כיל חתמה באוגוסט 2017 על הסכם עם לקוחותיה בהודו, בהם IPL, על חוזים לאספקת אשלג בהיקף של 750 אלף טונה ללא אופציה לרכישת כמויות נוספות, במחיר שגילם עלייה של 5% לעומת מחיר החוזים שנחתמו ב-2016. הודו היא השוק הרווחי ביותר של כיל, והשוק שבו יש לה את היתרון התחרותי הגדול ביותר בשל עלויות ההובלה הנמוכות יחסית מנמל אילת לנמלים בהודו, בהשוואה למתחריה מרוסיה, קנדה וארה"ב, ובדומה לחברת APC הירדנית.

עליית המחיר בחוזה החדש מפתיעה לטובה בהתחשב בעובדה שהרופי ההודי פוחת ב-7.7% מאוגוסט 2017, כך שבמונחי מטבע מקומי מחיר האשלג התייקר ב-30%. על פי הערכות, כיל צפויה לחתום על חוזים עם שני היבואנים הגדולים בהודו IPL ו-Zuari בתוך שבועיים עד שלושה שבועות. הנתח של כיל בשוק ההודי נע בין 16.5% ל-18.5% בשנים הארונות.

כיל השלימה את אספקת האשלג להודו על פי החוזה הקודם ביולי 2018 ומאז יש לחץ של לקוחות קטנים לחדש את האספקה. בכל הנוגע לחידוש חוזה האספקה של אשלג לסין המגעים נמשכים אולם על פי הערכות הסינים רמזו בשבוע האחרון שאם לא יהיה סיכום בימים הקרובים, יידחה ההסכם על חידוש האספקה לנובמבר 2018, ככל הנראה, על רקע העיסוק של שלטונות סין במלחמת הסחר עם ארה"ב, והיבוא הנמשך בכמויות קטנות יחסית לסין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker