איך אומרים ועדת ששינסקי ביוונית? קפריסין רוצה להגדיל התמלוגים מאפרודיטה

דובר ממשלת קפריסין: הממשלה מעוניינת "לדון מחדש" על הסכם חלוקת ההכנסות ממאגר אפרודיטה ■ גורם מקורב לשותפות באפרודיטה - דלק קידוחים, נובל אנרג'י ובריטיש גז: בקפריסין מתכוונים להקים צוות מקצועי שיבחן בין היתר את התנאים הפיסקליים והתמלוגים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח גז בקפריסין
קידוח גז של נובל אנרג'י בקפריסיןצילום: AFP

ממשלת קפריסין מעוניינת "לדון מחדש" על הסכם חלוקת ההכנסות ממאגר אפרודיטה, המוחזק על ידי דלק קידוחים, נובל אנרג'י ובריטיש גז (Shell), במטרה להגדיל את חלקה של המדינה – כך אמר אתמול דובר ממשלת קפריסין, פרודרומוס פרודרומו (Prodromos Prodromou) לפי דיווח של סוכנות הידיעות בקפריסין (CNA).

"חברי הממשלה, שייפגשו ביום שלישי בבית הקיץ של הנשיא, עשויים להחליט האם לפתוח במו"מ מחודש (עם חברות הגז, ע"א), ואם כן – מה יהיה הכיוון שלו ובאיזה תנאים", אמר פרודרומו על פי CNA. "אנו נמצאים כעת בנקודה שבה יש לנקוט החלטות בעלות חשיבות אסטרטגית", הוסיף.

מקורב לשותפות במאגר אפרודיטה אישר כי הממשלה בקפריסין נערכת לדון בתנאים הפיסקליים, שכוללים בין היתר את שיעור התמלוגים. לדברי המקורב, בקפריסין מתכוונים להקים צוות מקצועי שינסה ליישר קו  בין כל התנאים של כל המכרזים בקפריסין מאחר שכרגע אין תיאום בין המכרזים שפירסמה הממשלה לחיפוש גז ונפט, בגלל ההבדל במועד פרסומם.

יצוין כי בדו"חות השנתיים רמזה דלק קידוחים על השינוי האפשרי במשטר התמלוגים בקפריסין כשכתבה: "מתקיימים מגעים בין השותפות במאגר אפרודיטה לבין ממשלת קפריסין בנוגע לעדכון הסכם הזיכיון, לרבות בחינת האפשרות לעדכון מנגנון התנאים הפיסקליים", אך לא פירטה.

חלקה של ממשלת קפריסין מאפרודיטה, כולל מס חברות, עומד על 55% מהכנסות השותפות במאגר, לאחר קיזוז הוצאות בגין חיפושים, הערכה, פיתוח, הפקה ותפעול. המס הוא פרוגרסיבי ועולה עד לשיעור של 80% ככל שקצב ההפקה הממוצע היומי עולה. בנוסף, זכאית הממשלה לבונוסים חד פעמיים, בהתקיים אבני דרך ביחס לקצב ההפקה היומי הממוצע, שעשויים להסתכם בכ-9 מיליון דולר.

ההחלטה של קפריסין לדון מחדש בתנאי חלוקת ההכנסות מאפרודיטה היא מהלך דומה ל"וועדת ששינסקי" שהוקמה בישראל בשנת 2011 והגדילה את נתח המדינה (Government take) מהכנסות הגז העתידיות עד לשיעור של 50%-65%. כך, גם הצוות שתקים ממשלת קפריסין עשוי להגדיל את חלקה של המדינה מההכנסות מאפרודיטה, לקראת פיתוחו העתידי.

בעקבות ועדת ששינסיקי

מאגר אפרודיטה, שממוקם כ–160 ק"מ דרומית ללימסול, מכיל כ–129 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי - כשליש מכמות הגז שהתגלתה במאגר תמר. כיום, המאגר מוחזק בשותפות על ידי  דלק קידוחים  (30%) נובל אנרג'י (35%) ו–Shell (כ–35%).

בכוונת השותפות לחבר את אפרודיטה למתקן ההנזלה של Shell במצרים - ומשם למכור גז לאירופה ולאסיה באמצעות שינוע באוניות. מוקדם יותר החודש חתמה ממשלת קפריסין על הסכם ראשוני עם מצרים שיאפשר לחבר את אפרודיטה למתקני ההנזלה במצרים באמצעות צינור. "ההסכם הסופי צפוי להיחתם בסתיו", דיווח אתר החדשות הקפריסאי "סייפרוס מייל".

Shell  שהשלימה לפני כשנתיים מיזוג עם בריטיש גז, העמיקה באחרונה את מעורבותה באגן הים התיכון המזרחי. ב–2015 רכשה Shell (אז, בריטיש גז) 35% מהזכויות במאגר אפרודיטה מידי נובל אנרג'י בתמורה לכ–165 מיליון דולר. לפי הערכות, הרכישה נעשתה כחלק מראייה אסטרטגית של Shell לפיתוח המאגרים במזרח אגן הים התיכון - וחיבורם למתקני ההנזלה המושבתים.

לצד חיבור מאגר אפרודיטה למתקני ההנזלה במצרים, בנובל אנרג'י ובדלק קידוחים מקווים לחבר בשלב מאוחר יותר גם את מאגר לווייתן בישראל למתקני ההנזלה, כחלק משלב הפיתוח המאוחר של לווייתן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker