אכיפה מינהלית וגידור סיכוניה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אכיפה מינהלית וגידור סיכוניה

חוק חדש קובע כי המנכ"ל אחראי לכל עבירת ני"ע שבוצעה בחברה. גידור הסיכונים אפשרי באמצעות אימוץ תוכנית אכיפה פנימית, המתווה נוהלים למניעת הפרות של דיני ני"ע

>> באחרונה נכנס לתוקף חוק ייעול הליכי האכיפה ברשות ניירות ערך, המקנה לרשות סמכויות לאכיפה מינהלית. החוק קובע כי מנכ"ל החברה אחראי אישית לכל עבירה שבוצעה בידי התאגיד או בידי עובדיו, וכי אפשר להטיל עליו ועל נושאי המשרה והמנהלים האחרים בחברה, לרבות חברי הדירקטוריון, סנקציות אישיות חמורות כולל עיצומים כספיים אישיים, התליית רישיונות ואיסור לכהן במשרה בכירה בגוף מפוקח.

חל איסור להתגונן מפני חוק זה באמצעות ביטוח או שיפוי. גידור הסיכונים הנובעים מהחקיקה החדשה אפשרי באמצעות אימוץ תוכנית אכיפה פנימית, המתווה נוהלים מספקים למניעת הפרות של דיני ניירות הערך, וכן מערך לפיקוח על קיומם והטמעתם. למעשה, החוק מתייחס להנהלת החברה ובפרט אל המנכ"ל כאל מעין שליט בממלכה התאגידית, או רגולטור פנימי בחברה שבהנהלתו, שחובתו לאכוף את הוראות הדין ולמנוע הפרות חוק בה.

חוק זה מפעיל על המנכ"ל תמריץ אישי חזק לייצר ולהטמיע בחברה מערכת משפטית פנימית, המושתתת על נוהלים מספקים לשמירה על החוק ועמידה בהוראות הרגולציה. מעתה, הרגולציה התאגידית תחול לא רק באמצעות הרגולטור - אלא באמצעות מערכת האכיפה הפנימית שתקבע ההנהלה, שנדרשת לייצר חקיקה ארגונית למניעת סיכוני הפרת חוק.

מנהלים שיצאו לדרך הארוכה של הבניית תוכנית האכיפה הפנימית בדרך של חקיקה ארגונית, יגלו כי בתהליך בניית האכיפה הפנימית חשוב לתת את הדעת לסוג כללי הציות ולדרגת הפירוט שבהם. ככל שרמת הפירוט של כללי הציות גבוהה יותר, שיקול הדעת של העובדים בביצוע מצומצם יותר. מצד שני, מרמת פירוט נמוכה נגזרת רקמת ציות פתוחה המאפשרת להנהלה לגדר את סיכוניה בדיעבד באמצעות התדיינות משפטית, אם וכאשר יתממש הסיכון.

בקביעת דרגת הפירוט של כללי הציות חשוב לתת את הדעת לתדירות הפעילות המוסדרת באמצעותה, ולמידת השונות האפשרית בביצועה, לרבות דרגות הסיכון האפשריות הנובעות משונות זו. ככל שעולה רמת השונות האפשרית לביצוע חוקי, וככל שקשה יותר לצפות מראש את פרטי הפעילות כשנדרשת קבלת החלטות שוטפת לנוכח נסיבות משתנות, עולה הכדאיות של קביעת הסדרי ציות פתוחים המקנים לעובדים מתחם להפעלת שיקול דעת, ברקמת ציות פתוחה, המאפשרת גידור סיכונים בדיעבד.

מצד שני, כשתדירות הביצוע גבוהה ורמת השונות לביצוע חוקי נמוכה עולה הכדאיות של קביעת הסדרי ציות סגורים. ההסדרים הסגורים מתווים לעובדים הוראות סדורות לפעולה מראש, מפשטים עבורם את הוראות החוק והרגולציה ומקטינים את הסיכוי לטעות.

לשם המחשה, אפשר לחשוב על חוקי התנועה. הוראה הנוגעת למהירות הנסיעה בשטח עירוני ניתנת להסדרה ברקמה פתוחה: "סע בהתאם לתנאי הכביש" או ברקמה מפורטת, הקובעת בדיוק מה רף המהירות המותרת, למשל, "לא יותר מ-50 קמ"ש".

אם המחוקק-מנכ"ל יודע כי רמת השונות לנסיעה במהירות סבירה בשטח נתון היא נמוכה, וכי תדירות קבלת ההחלטות על ידי הנהגים-עובדים גבוהה, כדאי להגדיר מראש את סף המהירות ולא להשאירו לשיקול דעת הנהגים. כזה הוא המצב, למשל, במקרה של נוהלי אכיפה פנימית להסדרת דיוק בתוכנם ובתזמונם של דיווחים מיידיים.

לעומת זאת, כשרמת השונות לנסיעה במהירות סבירה גבוהה (בגלל שונות רבה בתנאי הכביש והשטח), המצב מורכב יותר. מצד אחד, לא כדאי לעכב נהגים היכולים לנסוע במהירות גבוהה יותר בלי לסכן איש (באזור מסוים של השכונה או העיר). מצד שני, לא כדאי להסתפק בהגבלה למהירות של 50 קמ"ש, כשמדובר באזור אחר באותה שכונה.

במקרה כזה, של שונות רבה יחסית, עולה הכדאיות להשאיר את מגבלת המהירות בהסדר פתוח המאפשר לנהגים עצמם (או לעובדים בענייננו) להפעיל שיקול דעת, לקבל את ההחלטות בשטח, לפי הנסיבות, באופן המאפשר להנהלה לגדר את הסיכונים המשפטיים בדיעבד באמצעות התדיינות משפטית במקרה של חריגה מהסטנדרט שנקבע ברקמה פתוחה.

סיכון לדליפת מידע פנים או לשימוש לא חוקי בו מתאפיין ברמת שונות גבוהה ובקושי לצפות מראש את מכלול אפשרויות ההפרה. כדאי, לכן, להסדירו באמצעות מנגנון פתוח לאכיפה פנימית.

-

הכותבת היא עו"ד מומחית לממשל תאגידי ולדיני ני"ע; שותפה במשרד ליפא מאיר ושות'תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#