יוניטרוניקס של פימי מזנקת לאחר שדיווחה על פיצול פעילות החניונים הרובוטיים

יוניטרוניקס הודיעה כי היא שוקלת לבחון את פיצול הפעילות של הפתרונות האוטונומיים לחברה בת שתיקרא יוטרון ■ בחברה מאמינים שהפיצול הזה יוביל להערכה מחודשת של שווי שתי החברות מה שעשוי להגדיל את השווי המצרפי שלהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חניון אוטונומי של יוניטרוניקס

קרן פימי מכינה את חברת יוניטרוניקס לשלב הבא בצמיחתה, ובעתיד הרחוק יותר למכירתה. יוניטרוניקס, שבשליטת פימי (49.99%) וחיים שני (21.9%) המייסד והמנכ"ל, החליטה לבחון את פיצולה של החברה לשתי חברות, באמצעות העברת הפעילות של פתרונות אוטומטיים לאחסון ולחניה לחברה חדשה, שתיקרא יוטרון. מניית יוניטרוניקס קפצה היום ב–12.7% במחזור שגדול פי 10 מהמחזור היומי במניה.

לאחר הפיצול יחולקו מניות יוטרון לבעלי מניותיה של יוניטרוניקס כדיווידנד בעין. המהלך כפוף לאישור בית המשפט להפחתת הון, לקבלת אישור מרשות המסים, והליתרים מרשות ניירות ערך והבורסה של תל אביב. יוניטרוניקס פועלת בשני תחומים: תכנון, פיתוח ייצור ושיווק של בקרים לניהול מערכות אוטומטיות — כולל אוטומציה תעשייתית, מערכות לוגיסטיות, חניונים רובוטיים, וניהול רצפות ייצור; התחום השני, שיפוצל מהחברה ויאוגד בחברה הבת יוטרון, הוא פיתוח, תכנון, ייצור, הקמה ותחזוקה של חניונים אוטומטיים ומרכזי הפצה ממוכנים.

להקל על גיוס משקיעים בארה"ב

יוניטרוניקס מסבירה כי הפיצול יאפשר לה להתמקד בשוק האמריקאי, שהוא שוק היעד העיקרי של החברה, ולהשקיע משאבים ניהוליים בהאצת צמיחתה. יוניטרוניקס זכתה ב–12 החודשים האחרונים בפרויקטים בסכום כספי של 30 מיליון דולר, שיבוצעו עד 2020. המיקוד יקל על גיוס משקיעים ליוטרון, כנראה בשוק האמריקאי, ובעתיד למכור אותה למשקיעים שמתעניינים בפתרון טכנולוגי מתקדם לניצול אופטימלי של שטח חנייה נתון — ולא בהכרח מעוניינים להשקיע במוצר תעשייתי שצומח בצורה יציבה, אבל נעדר יתרון טכנולוגי של ממש. פעילות הבקרים, שהיא רווחית יותר ומניבה תזרימי מזומנים חזקים, תהיה אטרקטיבית יותר למשקיעים המעוניינים בתשואת דיווידנד גבוהה.

הפיצול גם יאפשר לתמחר את שתי הפעילויות ולהערכת יוניטרוניקס, יגרום לעלייה בשווי הכולל של החברה — בהשוואה למצב הנוכחי שבו המשקיעים מחזיקים בשתי פעילויות שאין קשר ביניהן, צומחות בקצבים שונים ובעלות פוטנציאל צמיחה שונה מהותית. פתרון החניונים האוטונומיים של יוניטרוניקס מספק פי שניים־שלושה מקומות חניה בחלל נתון מחניון קונבנציונלי, חסכוני בשימוש בחומרי בנייה, חוסך בעלויות התפעול השוטפות, מקצר משמעותית את זמן החניה, משפר את בטיחות הנהג ומקטין את פליטות החומרים המזהמים שקשורים בהפעלת חניון. הפתרון של יוניטרוניקס מבוסס על מערך יחידות רובוטיות שפותח בחברה, מערך קרוניות ומעליות אוטומטיות ותוכנות שליטה המיועדות לאפשר יעילות בתפעול המערכות הרובוטיות וזמן אחסון או שליפה של רכב מהחניה בתוך שתי דקות בממוצע.

הדמיה לאופן פעילות חניון אוטונטמי של יוניטרוניקס

הצורך בפתרונות חניה אוטונומיים גובר בשל העלייה בייצור מכוניות ל–100 מיליון בשנה. ההכנסות משוק החניה בארה"ב מוערכות ב–25–30 מיליארד דולר בשנה. הלקוחות הישירים של מערכות החניה האוטומטיות הם בדרך כלל יזמי נדל"ן שמשלבים אותן בבנייני משרדים ומגורים, וכן רשויות מקומיות ולקוחות אחרים מהמגזר הפרטי.

תהליך החניה בחניון אוטומטי דומה לאחסון ושליפה של סחורה במחסן אוטומטי: כלי הרכב מגיע אל תא או מפרץ חניה, שם יוצאים ממנו יושביו, והמערכת האוטומטית משנעת ומאחסנת את הרכב בחניון. הרכב חוזר לבעליו על פי דרישה. המוצר של יוניטרוניקס מתחרה עם הפתרון של החברה הגרמנית Wohr, שלהערכת יוניטרוניקס נחות מהפתרון שלה ויקר ממנו פי שניים, עם חברת Lodige הגרמנית ועם החברה היפנית IHI.

יוניטרוניקס עוסקת בפיתוח מחסנים אוטומטיים ומרכזי הפצה ממוכנים. לקוחות החברה כוללים בין השאר את שטראוס, חברת החשמל, גרפיטי מקבוצת נייר חדרה, רפאל, קיסריה אלקטרוניקה, ממן, טבע, תנובה, קוקה קולה ישראל וליימן שליסל. בתחום הבקרים יוניטרוניקס מתחרה בחברות ענק כמו סימנס, רוקוול ומיצובישי.

במקביל להודעה על הכוונה לפצל את החברה, דיווחה יוניטרוניקס על תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2018. החברה עברה לרווח של 2 מיליון שקל במחזור של 51 מיליון שקל ברבעון החולף — לעומת הפסד של 2.1 מיליון שקל במחזור של 41 מיליון שקל ברבעון המקביל ב–2017.

תחום הפתרונות האוטומטיים צמח ב–58% ברבעון השני וההכנסות ממנו הגיעו ל–16 מיליון שקל, שהם 32% מהכנסותיה של יוניטרוניקס — בהשוואה ל–25% מהמחזור ברבעון המקביל. הצמיחה נבעה מהתקדמות בהקמת הפרויקטים. התחום עבר לרווח תפעולי של 508 אלף שקל ברבעון החולף לעומת הפסד תפעולי של 3.3 מיליון שקל ברבעון המקביל, כתוצאה מהתייעלות והפחתת עלויות ייצור והקמה של פרויקטים.

תשואה של 32%

ההכנסות של תחום הבקרים התעשייתיים צמחו ב–15% ברבעון החולף, בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכמו ב–35 מיליון שקל. הרווח התפעולי גדל ב–15%, ל–7.7 מיליון שקל, ברבעון השני של 2018.

פימי רכשה 49.99% מהונה של יוניטרוניקס במארס 2016 — בהקצאת מניות, במחיר של 16 שקל למניה ובתמורה כוללת של 60 מיליון שקל, וברכישת 22.7% ממניות החברה מהמייסד שני תמורת 110 מיליון שקל. החברה לא חילקה דיווידנדים מאז ושווי אחזקתה של פימי ביוניטרוניקס היה עד אתמול 145 מיליון שקל — כך שיוניטרוניקס הניבה תשואה של 32% מאז נרכשה לעומת יציבות במדד ת"א All Share בתקופה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker