עסקת ענק: פפסיקו רוכשת את סודהסטרים ב-3.2 מיליארד דולר

מנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום: "הפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב, גאווה ישראלית זה לא רק היי-טק" ■ הפסקת מסחר במניית סודהסטרים בבורסה בת"א - עד לפתיחת המסחר בנאסד"ק

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתימת הסכם הרכישה של סודה סטרים על ידי פפסקיקו
ערן אזרן

עסקת ענק: פפסיקו העולמית רוכשת את סודהסטרים הישראלית תמורת 3.2 מיליארד דולר. שתי החברות הודיעו היום (ב') על חתימת הסכם שבמסגרתו תרכוש פפסיקו את כל הון המניות של סודהסטרים, במחיר של 144 דולר למניה במזומן. המחיר מייצג פרמיה של 32% על המחיר הממוצע של המניה ב-30 הימים האחרונים. 

סודהסטרים, שנסחרת לפי שווי של 2.9 מיליארד דולר (בניו יורק ובתל אביב), עוסקת בייצור ושיווק מערכות ביתיות להכנת משקאות מוגזים. מערכות החברה מאפשרות לצרכן להפוך מי ברז רגילים למים מוגזים או מים מוגזים בטעמים. מוצרי החברה נמכרים ביותר מ-80,000 חנויות קמעונאיות ב-45 מדינות ברחבי העולם.

פפסיקו - קונצרן עולמי - מייצרת מגוון רחב של מוצרים בתחום המזון והמשקאות. בכוונת פפסיקו לממן את העסקה באמצעות מזומנים שבקופתה. הכנסות פפסיקו, שפועלת ביותר מ-200 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם, עמדו בשנת 2017 על יותר מ-63 מיליארד דולר. 

המחזיקות הגדולות: פידיליטי ורנסנס

סודהסטרים היא חברה ללא גרעין שליטה מוגדר. בעלת המניות הגדולה היא חברת ניהול הנכסים האמריקאית פידיליטי, שמחזיקה ב-9.3% מהון המניות, בשווי של כמיליארד שקל. פידיליטי הפכה לבעלת עניין בסודהסטרים בשנה שעברה, כשהמניה נסחרה ב-50-55 דולר. בעלת מניות נוספת היא רנסנס טכנולוגיות, המחזיקה ב-5.3% מהחברה, מניות בשווי של כ-582 מיליון שקל. 

המסחר במניית סודהסטרים בת"א לא יתקיים היום. לבקשת סודהסטרים תתקיים הפסקת מסחר מלאה במניה עד לחידוש המסחר בשעות הערב בנאסד"ק.  

"היום הזה מהווה ציון דרך היסטורי במסע של סודהסטרים ותעודת כבוד לתעשייה הישראלית ולמשק כולו", אמר דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים. בירנבאום מחזיק ב-0.6% מסודהסטרים, ובסך הכול מניות בשווי של כ-65 מיליון שקל. בירנבאום צפוי לאקזיט גדול של כ-80 מיליון שקל בעקבות העסקה.

"אני שמח שהפעילות שלנו תישאר בישראל ואף תורחב עם הקמתו של מפעל חדש בנגב", אמר בירנבאום. "זו גאווה להיות ראש החץ של פפסיקו בהובלת פתרונות בריאים וירוקים, תוך העצמת צרכנים מסביב לעולם. מדובר בחדשות מצוינות עבור הצרכנים שלנו, השותפים הקמעונאיים שלנו, ו-3000 העובדים שלנו בארץ ובעולם".

עוד הוסיף בירנבאום: "רכישה זו מוכיחה כי גאווה ישראלית זה לא רק היי-טק, אלא גם תעשייה ישראלית אמיתית, הנטועה באדמה ובנויה על הון אנושי, המייצג את המרקם המגוון של החברה הישראלית וחי בכבוד הדדי ודו-קיום". 

תוצאות שיא ברבעון האחרון

בתחילת אוגוסט פירסמה סודהסטרים את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של 2018, בו הציגה תוצאות שיא, שהזניקו את המניה ב-23%. מתחילת 2018 זינקה מניית סודהסטרים ב-94%, והיא הציגה את התשואה השנייה הגבוהה ביותר מבין המניות בתל אביב, לאחר לייבפרסון. מאז שהחלה להיסחר באחוזת בית בסוף 2015, זינקה המניה ב-676%, לא כולל העלייה הצפויה היום.

סודהסטרים הציגה ברבעון השני של 2018 צמיחה של יותר מ-30% בהכנסותיה ל-171.5 מיליון דולר, ביחס לרבעון המקביל ב-2017. הצמיחה נבעה מעלייה ברוב מגזרי הפעילות הגאוגרפיים שלה - באירופה (32.9%, בעיקר בגרמניה ובצרפת), קנדה וארה"ב (36.4%) ואסיה (36.1%). עם זאת, מכירותיה במרכז ומזרח אירופה, המזרח התיכון ואפריקה ירדו ב-11.6%.

הגידול בהכנסות נבע ממכירות של למעלה ממיליון מכשירי הגזה ברבעון החולף, המהוות צמיחה של כ-22% לעומת הרבעון המקביל ב-2017. כמו כן, היא רשמה צמיחה של 17% במכירות מילויי הגז ל-9.7 מיליון יחידות, שיא כל הזמנים.

הרווח התפעולי של סודהסטרים זינק ברבעון השני של 2018 ב-89% ל-31.8 מיליון דולר, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017. בשורה התחתונה, הרווח הנקי קפץ ב-82% ל-26.1 מיליון דולר, לעומת הרבעון המקביל. החברה העלתה פעם נוספת את התחזית לשנת 2018, וצופה צמיחה שנתית של כ-23% בהכנסות ו-44% ברווח התפעולי לעומת 2017.

"פפסיקו וסודהסטרים הן שידוך מעורר השראה"

"פפסיקו וסודהסטרים הן שידוך מעורר השראה", אמרה יו"ר ומנכ"לית פפסיקו, אינדרה נואי. "הנהלת סודהסטרים בנתה חברה יוצאת דופן, המאפשרת לצרכנים ליצור משקאות טעימים, תוך צמצום כמות הפסולת המיוצרת. מיקוד זה תואם את החזון של פפסיקו, הרואה לנגד עיניה יצירה של מוצרים מזינים יותר תוך צמצום ההשפעה על הסביבה. ביחד, נוכל לקדם את החזון המשותף שלנו לעולם בריא וירוק יותר".

"סודהסטרים משלימה את מגוון המוצרים של פפסיקו ותואמת את אסטרטגיית הצמיחה שלנו, תוך האצת היכולת של החברה להציע פתרונות ביתיים ומותאמים אישית למשקאות ברחבי העולם", הוסיף רמון לגוארטה, המנכ"ל והנשיא הבא של פפסיקו. "פפסיקו מוצאת דרכים חדשות וחדשניות להגיע לצרכנים מעבר למשקאות בבקבוקים. הרכישה של היום עולה בקנה אחד עם אסטרטגיה זו".

העסקה בין סודהסטרים לפפסיקו אושרה על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות וכפופה להצבעת בעלי המניות של  סודהסטרים  , לאישורים רגולטוריים ולתנאים מקובלים אחרים. השלמת העסקה צפויה עד לינואר 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker