קובי מימון, גיברלטר: מדוע איש הצללים באקויטל נהפך לבעל עניין בקבוצת הגז והנדל"ן?

מימון רכש בבורסה 2,300 מניות של הקבוצה ב-210.6 אלף שקל, והגדיל בכך את אחזקתו ל-750 אלף מניות בשווי 70 מיליון שקל, המעניקות לו 5.01% מזכויות ההצבעה ■ המען למשלוח מכתבים: גיברלטר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

ביום חמישי האחרון נהפך קובי מימון לבעל עניין בקבוצת אקויטל - וזאת, לאחר שנים שבהן לא כיהן בתפקידים רשמיים בפירמידת הגז והנדל"ן. מימון רכש בבורסה 2,300 מניות של הקבוצה ב-210.6 אלף שקל, והגדיל בכך את אחזקתו ל-750 אלף מניות בשווי 70 מיליון שקל, המעניקות לו 5.01% מזכויות ההצבעה. המען למשלוח מכתבים, לפי הדיווח: "Gibraltar, Gibraltar".

הפיכתו של מימון לבעל עניין ב אקויטל , השולטת בין היתר בשותפות ישראמקו ובחברת הנדל"ן אייפורט סיטי, הפתיעה את המשקיעים; זה שנים עומד החשד כי בעל השליטה בפועל באקויטל הוא מימון - "איש הצללים" של הקבוצה, כך נטען לא פעם בשוק ההון - בעוד מימון ומקורביו הכחישו בתוקף את הדברים.

פירמידת אקויטל נמצאת בשליטת יחק השקעות - חברה פרטית, שבעל השליטה הרשמי בה הוא חיים צוף, מקורבו של מימון. בעבר כיהן מימון במשך שנים ארוכות כראש קבוצת החברות אקויטל. ב-2010 פתחה רשות המסים בבדיקה כדי לבחון מי האיש העומד מאחורי אקויטל, כחלק מהצורך לחשב את שומת המס. ככל הנראה, ברשות חשדו כי צוף אינו בעל השליטה האמיתי. זמן קצר לאחר פתיחת הבדיקה הודיע מימון כי הוא מתפטר מכל החברות הציבוריות של קבוצת אקויטל ועזב את ישראל. בהמשך העניק מימון ייעוץ לכמה מהחברות בפירמידה בפרק זמן מסוים.

לאחר שנים ארוכות של נפקדות, מדוע החליט כעת מימון לעבור לקדמת הבמה? ההערכה היא כי ההחלטה קשורה לחוק הריכוזיות ולמהלך שמקדמת בימים אלה אקויטל למיזוג עם החברה הבת יואל. ההערכה היא שרכישת המניות היא צעד מקדים שנועד לסייע בביצור השליטה באקויטל - גם לאחר המיזוג.

פירמידת אקויטל כוללת שלוש שכבות של חברות ציבוריות: אקויטל־יואל־איירפורט סיטי. חוק הריכוזיות מאלץ את הפירמידות להתכנס למבנה של שתי שכבות עד לסוף 2019. משום כך, בחודשים האחרונים עמלים באקויטל על מיזוג עם יואל, בעסקה שתיעשה באמצעות הקצאת מניות אקויטל ומזומן לבעלי המניות של יואל.

מבנה האחזקות באקויטל

כחלק ממהלך, השלימה לפני כמה חודשים יחק גיוס של 400 מיליון שקל מהמוסדיים, ששימש להצעת רכש שפירסמה לציבור. הצעת הרכש נועדה להגדיל את חלקה של יחק באקויטל מ-44% עד 69% לפחות - כך שבעלת השליטה (יחק) לא תדולל משמעותית לאחר המיזוג והקצאת המניות. ביחק קבעו רף אחזקות של 44.5% באקויטל לאחר המיזוג, שבו הם רואים קריטי לשימור וביצור השליטה בפירמידה.

ואולם, באמצעות השלמת הצעת הרכש הצליחה יחק להגיע לאחזקה של 65% בלבד, כלומר מתחת לרף שנקבע - 69%, לפני המיזוג. על רקע זה יחק ממשיכה לבצע רכישות של מניות אקויטל בשוק, וביוני הגדילה את אחזקתה ל-66.5%. ייתכן שכמו יחק, גם מימון נערך לאפשרות כי המיזוג הצפוי ידלל את בעלת השליטה באקוויטל מתחת לרף האופטימלי שנקבע (44.5%) - והוא נותן כתף לביצור השליטה, בלי שפיזר במאומה את הערפל סביב שאלת הבעלות על אקויטל.

בסביבתו של מימון סירבו להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker