האותיות הקטנות בדיווחים של יורו טרייד - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האותיות הקטנות בדיווחים של יורו טרייד

עם הערת עסק חי ומשא ומתן עם מחזיקי האג"ח, קשה למשקיעי יורו טרייד להבין מדיווחיה כי צחי מרקור, שאמור היה לרכוש 60% מהחברה ולכסות את התחייבויותיה, מתכוון לפתוח מחדש את המו"מ ולהוריד את המחיר שישלם למחזיקי האג"ח

2תגובות

>> זה שנתיים שחברת הנדל"ן יורו טרייד בינלאומי נמצאת בקשיים שבאים לידי ביטוי בהערת "עסק חי" בדו"חותיה, ובשנה האחרונה היא מנהלת משא ומתן עם בעלי האג"ח שלה. ואולם, מדיווחי החברה לבורסה נותרים פרטים מהותיים למשקיעים מעורפלים, כמו למשל מכתב מהבנק הגרמני LBB המודיע כי המשכנתא על אחד המלונות המרכזיים של החברה עומדת לפירעון מיידי בשל אי העמידה המתמשכת בהתחייבויות. עובדה נוספת שרק משקיעים שקדנים במיוחד יבינו היא כי המשקיע צחי מרקור, מי שאמור היה לרכוש 60% מהחברה ולכסות את התחייבויותיה, מתכוון לפתוח מחדש את המו"מ ולהוריד את המחיר שישלם למחזיקים.

יורו טרייד נדל"ן בינלאומי, שבשליטת יורו טרייד פיננסים והשקעות של בועז קמר ועמית ביאל, הוקמה ב-2006, והיא מחזיקה ב-16 נכסים, בעיקר בגרמניה והולנד. בינואר 2007 גייסה החברה 70 מיליון שקל באג"ח, בעיקר ממוסדיים ישראליים, וב-2011 עליה להשיב להם 26 מיליון שקל. החברה אינה עומדת בהתחייבויותיה זה כמעט שנה, והיא נמצאת בעיצומו של הסדר עם בעלי האג"ח, שעיקרו ההסכם עם מרקור, שאמור היה להשקיע 20.5 מיליון שקל ברכישת 60% ממניות יורו טרייד ולמכור לה חצי מאחזקותיו בשתי חברות בנות המחזיקות יחד 11 חניונים.

בשבוע שעבר דיווחה יורו טרייד לבורסה כי אסיפת בעלי האג"ח שלה, שהתקיימה ביום ראשון שעבר, לא ננעלה ותתקיים שוב בשבועיים הקרובים, כדי לאפשר לבעלי האג"ח לקבל החלטות ולקבוע את עמדתם, כולל הצורך בנקיטת הליכים משפטיים. משרד קליר-בנימיני, המייצג את הנאמן ואת מחזיקי איגרות החוב, הוסמך לצורך מימוש השיעבוד של המחזיקים על מניות חברת הבת זיודופורט. בימים אלה מחפשים המחזיקים קונה לנכס החברה בהולנד, המושכר כיום למשרד ממשלתי.

על פי דיווחה של יורו טרייד לבורסה, באסיפה סקר ביאל את מצבה של החברה, ולאחר מכן "צחי מרקור ציין את תהליך בדיקת הנאותות שהוא ערך ועודנו עורך לצורך קיום עקרונות מתווה הסדר החוב, אך ציין כי להבנתו יש מקום להתאמת הנתונים הכספיים שפורטו בהצעת המתווה לאור בעיות אצל שוכרי המלונות בגרמניה והערכות שווי חדשות של הנכסים". על פי הדיווח ביקש מרקור ארכה של שבועיים לצורך "הצגת הנתונים הסופיים בפני מחזיקי איגרות החוב".

למעשה, באסיפה סיפר מרקור לבעלי האג"ח כי בבדיקות הנאותות התברר כי שווי הנכסים נמוך בהרבה מכפי שחשב, וכי בכוונתו לפתוח את המשא ומתן עם החברה כך שהסכום שישלם, ובהתאם לכך הסכום שיקבלו בעלי האג"ח, יקטן. הוא גם סיפר על בעיות בבתי מלון בגרמניה ועל שוכר שאינו משלם.

על פי דו"חותיה של יורו טרייד, לחברה נכסים בשווי 440 מיליון שקל. לפי מתווה ההסדר עם מרקור, מחזיקי האג"ח ביורו טרייד יקבלו 16 מיליון שקל, אג"ח סחירות ב-20 מיליון שקל, 20% מהחברה ואופציות.

ב-2010 רשמה יורו טרייד הפסד של 41 מיליון שקל, שנבע בעיקר מירידת שווי הוגן של נדל"ן להשקעה. זו הביאה לגירעון של 51 מיליון שקל בהון העצמי המיוחס לבעלי המניות ולגירעון של 268 מיליון שקל בהון החוזר. ב-2011 אמורה היתה החברה לפרוע התחייבויות של 26 מיליון שקל לבעלי האג"ח, והחברה לא עמדה בהתחייבויותיה לבנקים. כל אלה גרמו לרואי החשבון של החברה להצמיד הערת עסק חי לדו"חותיה.

השוכר בגרמניה מסרב להתפנות

במחצית 2008 הודיעה יורו טרייד חגיגית על חתימת הסכם שיתוף פעולה עם רשת המלונות גולדן טוליפ, שלפיו תשכיר הרשת נכסי מלונות שתרכוש יורו טרייד. עבור המלון הראשון שנרכש לצורך כך, בעיר הנופש Bad Reichenhall שבדרום-מזרח גרמניה, שילמה יורוטרייד כ-4.2 מיליון יורו, וגולדן טוליפ חתמה על הסכם תפעול למשך 15 שנה עם אופציית הארכה לעשר שנים.

שלוש שנים חלפו, והמציאות כבר נראית ורודה פחות: גולדן טוליפ עזבו, ואת מקומם תפס מפעיל מקומי תחת המותג "מרקור", ומזה כמה חודשים שהשוכר אינו משלם את שכר הדירה ומסרב להתפנות. החברה הודיעה באסיפה כי בכוונתה לפנות אותו מבית המלון ולמצוא שוכר חדש, אך מכיוון ששכר הדירה אינו משולם, כך גם תשלומי המשכנתא לבנק.

בביאור 11 לדו"ח השנתי כותבת החברה כי "עקב פיגורים חוזרים ונשנים מצד השוכר בשלושה בתי מלון בגרמניה, הודיעה לו החברה על הפסקת השכירות ב-1 באפריל. החברה תפעל למציאת מפעיל חלופי".

לידי TheMarker הגיע מכתב מ-LBB LandesBank Berlin, הבנק המממן את המלון, המודיע כי המשכנתא על הנכס עומדת לפירעון מיידי בשל אי העמידה המתמשכת בהתחייבויות - החברה לא פרעה תשלומי קרן וריבית לבנק במשך קרוב לשנתיים - וכי עליה לשלם מיד את מלוא חובה על סך 3.75 מיליון יורו, הכולל קנס והוצאות בסך 342 אלף יורו וריבית פיגורים נוספת אשר תתווסף לסכום זה.

המכתב שנשלח אל החברה ב-4 בפברואר, לפני פרסום הדו"חות השנתיים, אינו מוזכר בהם. עם זאת, בדו"חות החברה ניתן למצוא כמה אזכורים ליחסים הבעייתיים עם הבנקים באופן כללי, ולפיהם: "מאחר והחברה לא עמדה בהתחייבויותיה למספר תאגידים בנקאיים, ועומדת להם הזכות בהתאם לתנאי הסכמי ההלוואות להעמיד את מלוא יתרת ההלוואות לפרעון מיידי, התחייבויות המיוחסות לתאגידים אלו הוצגו כהתחייבויות שוטפות".

בדו"חות החברה מופיעה שורה לקונית וקצרה אודות הנכס העוסקת במצב היחסים עם הבנק. "החברה אינה פורעת כסדרם קרן וריבית לבנק המממן", נכתב שם, כתשובה לסעיף קטן באחת מטבלאות השווי של המלון.

באחרונה החלה יורו טרייד לסייג את חובותיה לבנקים כ"התחייבויות לזמן קצר". התחייבויותיה השוטפות של יורו טרייד לתאגידים בנקאיים הסתכמו ב-235.5 מיליון שקל ב-2010, וההלוואות לזמן ארוך ב-79 מיליון שקל.

גורמים ביורוטרייד הסבירו כי הבנק הגרמני לא דרש את הכסף עד היום, כי הוא מכיר את הבעיה עם השוכר וממתין, וכי משקיעי החברה יכולים לקבל את כל המידע מדו"חותיה של החברה. בנוגע למרקור, אמרו הגורמים כי "פתיחת המחיר במשא ומתן היא שכיחה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#