ההסכם של הפועלים עם המפקחת: לא יחלק דיווידנד ולא יבצע הפרשה בגין חקירת המס בארה"ב

הפועלים נמנע מלבצע בינתיים הפרשות נוספות - והציג גידול של 13.3% ברווח הנקי ברבעון השני ל-920 מיליון שקל - הגבוה במערכת הבנקאות

מיכאל רוכוורגר
אריק פינטו
אריק פינטוצילום: מוטי מילרוד

גידול בהיקף הפעילות, תרומה של האינפלציה להכנסות מימון, מימוש איגרות חוב והשפעות מט"ח - כל אלו סייעו לבנק הפועלים להציג ברבעון השני של 2018 גידול של 13.3% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל - ל-920 מיליון שקל. מדובר ברווח הרבעוני הגבוה במערכת הבנקאות. 

עם זאת הפועלים, בניהולו של אריק פינטו, מבשר למשקיעים גם חדשות רעות: בתיאום עם המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הבנק החליט לא לחלק דיווידנד לבעלי המניות, זאת בשל חקירת המס המתנהלת נגדו בארה"ב בגין חשד לסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמת מס. הפועלים הפריש בדו"חותיו עד כה 365 מיליון דולר בגין חקירת משרד המשפטים וכעת, בכדי לא לבצע בשלב זה הפרשות נוספות, הגיע להסכמות עם מפקחת על הבנקים שלא לחלק 368 מיליון שקל כדיווידנד.

הרווח הנקי ברבעון השני מגלם תשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) של 10.52% לעומת 9.51% ברבעון המקביל. בניכוי סעיפים חד-פעמיים, התשואה מוערכת ב-9.5%. הרווח הנקי של הפועלים במחצית הראשונה של 2018 הסתכם ב-1.55 מיליארד שקל בדומה לתקופה המקבילה.

נוכח התקדמות תהליכי ההיפרדות של הבנק מהחזקותיו בקבוצת ישראכרט, סווגה פעילות קבוצת ישראכרט החל מהדו"חות הכספיים לרבעון זה כ"פעילות מופסקת". לפיכך, הדו"חות הוצגו מחדש כך שיתרות מאזניות של נכסים והתחייבויות ותוצאות המיוחסות לפעילות מופסקת - מוצגות בנפרד מהפעילות הנמשכת. הרווח הנקי מפעילות נמשכת הסתכם ברבעון ב-827 מיליון שקל.

תיק האשראי של הבנק גדל ב-2.5% והסתכם בכ-272.5 מיליארד שקל, בהשוואה ל-265.9 מיליארד שקל  בסוף שנת 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker