נועם בר

שבוע לפני יצאתו לדרך של המכרז לבחירת קרנות ברירת המחדל בפנסיה, חברות הביטוח עתרו היום (ג') לבג"ץ נגד הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, בדרישה לעצור מיידית את המכרז ולבטל אותו. בחברות הביטוח טוענים כי המכרז אינו תקין ואינו הוגן וכל מטרתו הוא לחלק מחדש את ענף הפנסיה ולחזק את עסקי הפנסיה של בתי ההשקעות על חשבון קרנות הפנסיה הגדולות.

השבוע בניתוח שערך The Marker לתנאי המכרז התברר כי הם מובילים לכך שדמי הניהול של קרנות ברירת המחדל יתייקרו דרמטית, וכי מי שצפויות לזכות במכרז הן כל ארבע קרנות הפנסיה של בתי ההשקעות, אף שהן צפויות להציע דמי ניהול גבוהים משמעותית מאלה שחברות הביטוח צפויות להציע.

הטענה העיקרית של חברות הביטוח היא שתנאי המכרז בנויים כך שאינם מותירים להן סיכוי אמיתי לזכות במכרז. על פי תנאי המכרז, כל ארבעת בתי ההשקעות יכולים לזכות בו גם אם יציעו דמי ניהול גבוהים במאות אחוזים מאלה שיציעו חברות הביטוח.

לטענת חברות הביטוח, אף שהמכרז מתיימר להגן על ציבור החוסכים במטרה להוריד את דמי הניהול שהם משלמים על החיסכון לפנסיה, בפועל הוא משמש כדי לחזק את קרנות הפנסיה הקטנות שמנהלים בתי השקעות גם אם זה על חשבון החוסכים. בשיחותינו עם רשות שוק ההון לא הסתירו זאת - והדגישו שמטרה מרכזית של המכרז היא גם להחליש את הריכוזיות בענף הפנסיה, שבו 95% מהנכסים מנוהלים בחמש קרנות הפנסיה השייכות לחברות הביטוח.

תנאי המכרז לבחירת קרנות ברירת המחדל בפנסיה נותנים פקטור שלילי לחברות הביטוח שמרחיק אותן מזכייה במכרז, גם אם ההצעות שלהן יהיו משמעותית נמוכות יותר מאלה שיגישו בתי ההשקעות. בנוסף, תנאי המכרז קובעים דמי ניהול מינימליים של 1% מההפקדות ו-0.05% מהצבירה שלא ניתן להציע במכרז מתחת להם. במצב כזה, אין סיכוי לחברות הביטוח, גם אם ירצו בכך, להתחרות באגרסיביות מול ההצעות של בתי ההשקעות.

קביעת המינימום בשילוב עם הפקטור השלילי שנקבע לחברות הביטוח, ותחת ההחלטה לאפשר ארבע זוכות במכרז - כמספר קרנות הפנסיה הקטנות ולא פחות מכך כפי שהיה במכרז הקודם - הרי שאין שום סיכוי לתחרות אמיתית במכרז והתוצאות בו הן די מוכתבות מראש.

בשל הפקטור השלילי שקיבלו חברות הביטוח, דמי הניהול הצפויים עומדים הרבה מעל דמי הניהול המינימליים שנקבעו. כפי שנחשף השבוע ב-The Marker, יש שמונה קומבינציות של דמי ניהול עבור בתי ההשקעות כדי לזכות במכרז. למשל ניתן לזכות בוודאות במכרז באמצעות הצעה הכוללת דמי ניהול מהפקדות בשיעור גבוה של 2.49% ו-0.05% מצבירה. כמו כן, ניתן לזכות בוודאות במכרז בהצעה הכוללת דמי ניהול של 1.49% מהפקדות ו-0.1% מצבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker