מיכאלי לכחלון :"התערב בוועדת המינוי למפקח על הביטוח - כך שיהיה ייצוג הוגן לנשים"

הרכב הוועדה עדיין לא התגבש סופית, אבל בין המועמדים אין אף אשה ■ "לא ניתן לוותר על חובת הייצוג של נשים משיקולים כמו נוחות, יעילות או רצון במועמדים מסוימים"

אסא ששון
מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: אמיל סלמן
אסא ששון

חזית חדשה נפתחה מול הוועדה לאיתור הממונה על הביטוח ושוק ההון. הרכב הוועדה, בראשות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, עדיין לא התגבש סופית - אבל בין חבריה ומי שמועמד להיות ביניהם - אין אף אשה. מי שהיתה אמורה להיות חברת הוועדה, המשנה לנגידת בנק ישראל נדין בודו-טרכטנברג, פרשה עוד לפני שמונתה. לפיכך שלחה ח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני) מכתב לשר האוצר משה כחלון, ובו דרישה כי הוועדה תכלול גם אשה, כפי שמתחייב.

"בימים אלה מתגבשת ועדת האיתור לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שתיתן את המלצתה בדבר המועמד המתאים למשרה; ועדת איתור שהוקמה בעקבות דרישה של היועץ המשפטי לממשלה, שעל פי הפרסומים נבעה מחשש של היועץ מהתערבות פוליטית למינוי וברשות", כתבה מיכאלי במכתבה. "הקמת הוועדה מלווה בפרסומים מטרידים ביותר בדבר ניסיון להחליש את הרשות ואת הממונה הבא, ניסיון אשר נבלם בחלקו; או בדבר ניסיון למנות חברי ועדה אשר תומכים מראש במועמד או מועמדת מסוימת, ולוותר על החובה למינוי שתי נשים לפחות לוועדת האיתור.

"מחובתי לציין בפני אדוני כי לא ניתן לוותר על חובת הייצוג של נשים משיקולים כמו נוחות, יעילות או רצון במועמדים מסוימים דווקא. למעשה, חובת הייצוג לנשים נועדה בדיוק כדי להתמודד עם מצבים כאלה. היא נועדה לוודא שהמערכות השונות יעשו את המאמץ הראוי והמתבקש על מנת לוודא שמחצית מהאוכלוסייה מיוצגת כנדרש. במקרה שלפנינו, אפילו לא נדרש מאמץ גדול: יש נשים רבות המצויות בתחום וניתן בנקל לאתר נשים מתאימות למינוי שכזה. כל ההתנהלות סביב מינוי הממונה מעוררת אי נוחות רבה. אבקש את התערבותו של אדוני על מנת לוודא כי וועדת המינוי תוקם באופן ראוי, לרבות דרישת הייצוג המתחייבת".

דורית סלינגר, הממונה הנוכחית, מסיימת את תפקידה בעוד כשבועיים. בנציבות המדינה הוחלט כי עד שייבחר מחליף ימונה ממלא מקום שלא יגיע משורות רשות שוק ההון - אלא עובד מדינה בכיר הקשור לתחום מאחד ממשרדי הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ