לחדוה בר יש בעיה עם בחירת הדירקטורים בלאומי ודיסקונט

המפקחת על הבנקים הגיבה בדבריה למכתב ששלחה אליה ח"כ איילת נחמיאס ורבין ■ חברת הכנסת ביקשה להפוך את תהליך בחירת הדירקטורים בבנקים לשקוף יותר

חגי עמית
חגי עמית
חדוה בר, המפקחת על הבנקים
חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: מגד גוזני

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, סבורה כי יש לשפר את הליך בחירת הדירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה - לאומי ודיסקונט. את הדברים מסרה בר לח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) בעקבות פנייה של האחרונה.

נחמיאס ורבין פנתה לבר לאחר מינויו של השופט לשעבר משה גל לתפקיד יו"ר הוועדה לבחירת דירקטורים לבנקים ללא גרעין שליטה. חברת הכנסת ביקשה במכתבה לנצל את ההזדמנות לטפל במה שהיא הגדירה בעיית שורש בממשל התאגידי בבנקים בישראל. לדבריה, הבעיה נעוצה בעובדה שלבנקים בישראל - עם שליטה ובלי שליטה - לא מוגדר מבנה רצוי של הדירקטוריון, והרכב תפקידים המתאים לכל אחד מהם על פי גודלו, סך האשראי שהוא מעניק, סוג העסקים מולם הוא עובד ומגזרים ייחודיים שלהם ניתן האשראי.

כתוצאה מכך, לפי נחמיאס ורבין, מתכנסות ועדות לבחירת הדירקטורים בלי שיש בידיהן מפרט בעלי תפקידים או בעלי מקצוע שנדרשים סביב שולחן הדירקטוריון. "מדובר באבסורד לא קטן, שכן דירקטוריון של כל חברה, ודאי זה של בנק, אמור להיות מסוגל ליהנות מסוגי כישורים מגוונים ורלוונטיים לעבודה הבנקאית, אבל כיצד הוועדה יכולה לבחור, אם דירקטוריון הבנק עצמו לא הבהיר מה חסר לו סביב השולחן", כתבה ורבין במכתבה.

איילת נחמיאס ורבין
איילת נחמיאס ורביןצילום: אמיל סלמן

היא מציעה שתי צורות בהן יכול לשפר בנק ישראל את המצב: הגדרה שיבצע הפיקוח על הבנקים למבנה רצוי של דירקטוריון על פי מאפיינים כמו גודל הבנק ומבנה השליטה שלו; או הנחיה מבנק ישראל שלפיה הדירקטוריון עצמו יקבע את מבנה ה"שולחן".

"אני יוצאת מנקודת הנחה שלבנק ישראל ודאי אין מה להסתיר, ולוועדה הממונה על ידך ופועלת מכוחו של הבנק גם כן. ככל שיש ניגודי עניינים הם יצופו, ולפיכך ראוי ורצוי שדיוניה יהיו שקופים, ודאי בחירה בדירקטור כזה או אחר, כדי להגביר את אמון הציבור במערכת", הוסיפה נחמיאס ורבין.

המפקחת על הבנקים השיבה למכתב כי אלה סוגיות חשובות, וכי היא מפרטת את דרך בחירת הדירקטורים בבנקים. בר גם השיבה כי בכל הנוגע לתאגידים בנקאיים ללא גרעין שליטה, נדרשת חשיבה מה ניתן לעשות על מנת לשפר את יכולת הוועדה להציע מועמדים העומדים בדרישות הספציפיות הנחוצות של הדירקטוריון בתאגידים אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker