פז בוחנת הקמת תחנת כוח בהספק של 600-450 מגה-וואט באשדוד

בעקבות הרפורמה בחברת החשמל, החברה שואפת לנצל את התשתיות הקיימות בבית הזיקוק שלה באשדוד, כמו חיבור לגז טבעי, ואת העובדה שתוכנית בניין העיר של אשדוד מתירה להקים תחנת כוח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי הזיקוק באשדודצילום: אילן אסייג
יורם גביזון

פז בוחנת הרחבה של פעילותה בייצור חשמל, בעיקר באתר של בית הזיקוק שלה באשדוד. החברה בוחנת בימים אלה הקמה של תחנת כוח בהספק של 450-600 מגה-וואט ובהשקעה של 600-450 מיליון דולר.

פז, המנוהלת על ידי יונה פוגל, מקווה לנצל את התשתיות הקיימות ממילא באתר, כמו חיבור לגז טבעי, ואת העובדה שתוכנית בניין העיר של האתר מתירה להקים תחנת כוח. בחינת האפשרות של הקמת תחנת כוח נעשית כחלק מתוכניות כניסה לתחומי פעילות נוספים, המשלימים לפעילות החברה - ובעיקר לפעילות בית הזיקוק באשדוד. כמו כן, הבחינה נעשית כחלק מההערכות לרפורמה הצפויה במשק החשמל, שצפויה להקטין את חלקה של חברת החשמל בייצור החשמל מ-81% ל-40% וכן בעקבות התחזיות למחסור בחשמל במשק.

הדו"ח השנתי של רשות החשמל על מצב משק החשמל ל-2017 שפורסם ביוני 2018 צפה כי הביקוש לחשמל יגדל בקצב שנתי של 2.7% עד 2030 ונתח השוק של היצרנים הפרטיים צפוי לגדול מ-19% ב-2017 ל-60%, בעקבות החלטות הממשלה על מכירת תחנות חברת החשמל והקמה של תחנות פרטיות נוספות .

מנכ"ל פז, יונה פוגלצילום: גלי אמויל

פז מפעילה כיום שתי תחנות כוח בהספק מצטבר של 109 מגה-וואט, לאחר שהחברה השלימה את ההקמה של תחנת כוח בהספק של 60 מגה וואט בטכנולוגיה של קוגנרציה (שיטה המשלבת בין ייצור חשמל והפקת חום, כדי להגביר את הנצילות של הגז, באמצעות שימוש בחום שנפלט משריפת גז בטורבינות לייצור חשמל, במטרה לייצר קיטור שמניע טורבינה נוספת לייצור חשמל). פז תיכננה בעבר להקים תחנת כוח נוספת בשיטת הקוגנרציה, בהספק של 70 מגה-וואט, אבל ויתרה עליה בתחילת 2017, אף שקיבלה את כל האישורים.

שתי תחנות הכוח שפז מפעילה כיום מייצרות 20 מגה-וואט לצריכה עצמית של בית הזיקוק ואת היתר מוכרת ללקוחות פרטיים. בעקבות הפעילות שלה בתחום מעריכה פז שיש לה יתרון יחסי בהקמת תחנת כוח נוספת באתר בית הזיקוק וידע רגולטורי, תכנוני תפעולי ומסחרי בתחום.

פז בוחנת לא רק הקמת תחנת כוח נוספת, אלא גם התמודדות על חמש תחנות הכוח שחברת החשמל תחויב למכור כחלק מהרפורמה במשק החשמל ותחנות כוח אחרות שבעליהן עשויים להעמידן למכירה. ניצול האתר באשדוד להקמת תחנת כוח נוספת עשוי לשפר את התשואה של פז מהשקעתה בבית הזיקוק באשדוד, שנרכש בספטמבר 2006 תמורת 3.25 מיליארד שקל ומאז הושקע בו סכום נוסף של 2 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker