האם בנק ישראל יקח מאריסון את היתר השליטה בבנק הפועלים?

גורמים בתחום המשפט והבנקאות טוענים שבנק ישראל עוקב מקרוב אחר החקירות של שיכון ובינוי ועשוי לשלול משרי אריסון את היתר השליטה בבנק הגדול בישראל ■ אולם אותם גורמים טוענים שכל עוד אין החלטה להגיש כתב אישום, בנק ישראל לא יתערב

מיכאל רוכוורגר
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: ניר קידר
מיכאל רוכוורגר

בנק ישראל עוקב אחר ההתפתחויות בקבוצת אריסון, ועלול לבקש הבהרות בכל הקשור להיתר השליטה של שרי אריסון, בעלת השליטה ב בנק הפועלים (כ-20%). זאת לאחר שאריסון - שעד לפני שבוע הייתה בעלת השליטה בחברת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי - ואפרת פלד, המנכ"לית והיו"רית של אריסון השקעות, נחקרו אתמול תחת אזהרה במשרדי להב 433.  

בבנק ישראל סרבו בתוקף להתייחס לנושא. בינתיים גורמים בתחום המשפט והבנקאות טוענים כי כל עוד לא הוחלט על ידי הגורמים הרלוונטיים להגיש כתב אישום נגד אריסון ו/או פלד, לבנק ישראל לא תהיה יכולת לבקש לשלול מאריסון את היתר השליטה בבנק הגדול במדינה.

אריסון מנסה מזה תקופה ארוכה לצמצם את החזקתה בהפועלים או לצאת מהשקעה זו לגמרי. בשנה שעברה היא כבר היתה קרובה להשלים משימה זו, לאחר שחתמה עם קבוצת משקיעים מארה"ב על עסקה למכירת 49% מאריסון החזקות. אולם בשל הדרישה של המשקיעים האמריקאיים לקבל הנחה על המחיר, נוכח חשיפת הפועלים לחקירת מס בארה"ב וכן בשל סוגיות נוספות, הצדדים לא הגיעו לידי הבנות. כעת אריסון מנסה למצוא משקיעים אחרים בכדי למכור את החזקתה, ששווי השוק שלה עומד על כ-6.7 מיליארד שקל, כשלא מן הנמנע כי בסוף היא תממש החזקה זו באמצעות מכירת המניות לציבור בבורסה כפי שעשתה בעבר קבוצת ברונפמן-שראן בבנק דיסקונט.

אריסון ופלד נחקרו ביחידת להב 433 בקשר לחשד למעורבותן בחקירה חובקת עולם המתנהלת נגד שיכון ובינוי בחשד למתן שוחד שיטתי בחו"ל. זאת על מנת לזכות בפרויקטים גדולים בתחום התשתיות והבניה ברחבי העולם, בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ