האנליסטים של אפסילון: "זה הזמן לחזק את תיק ההשקעות במניות של בנקים"

בבית ההשקעות מעריכים שהמשך הצמיחה בארה"ב ועליית הריבית המקומית יטיבו עם ביצועי הבנקים; המלצות נוספות: מניות גז ונחושת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> מחלקות המחקר של בתי ההשקעות נחלקות לשני סוגים. הסוג הראשון הוא מחלקת הסייל סייד (Sell Side). אלה האנליסטים שמתפקידם לכתוב המלצות קנייה ומכירה שמטרתן היא להצביע על אטרקטיביות ההשקעה - ולהפיץ אותן בין לקוחות מוסדיים. מחלקה זו פועלת תחת מחלקת המסחר (ברוקראז') בבית ההשקעות. מאחר שההמלצות מופצות בחינם לגופים המוסדיים, התמורה בגינן היא ביצוע המסחר דרך בית ההשקעות שניפק את ההמלצה. המלצות אלו גם מופצות לציבור הרחב דרך העיתונות ואמצעי פרסום.

הסוג השני הוא מחלקת הביי סייד (Buy Side). אלה האנליסטים שמפיצים את המלצות ההשקעה שלהם רק למנהלי ההשקעות של בית ההשקעות שבו הם עובדים. על פי המלצותיהם מתקבלות החלטות ההשקעה של בית ההשקעות. האנליסטים נמדדים על פי איכות ההמלצות שלהם, כלומר כמה הרוויחו תיקי ההשקעות שהתבססו עליהן. ההמלצות שלהם לא מתפרסמות בעיתונים מסיבה רגולטורית כדי לשמור על הפרדה מהסל סייד.

מחלקת המחקר של בית ההשקעות אפסילון, שבשליטת כור תעשיות מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, שייכת לסוג השני - מחלקת הביי סייד. רוב האנליסטים במחלקה, שמונה שבעה אנשים, הם רואי חשבון בהשכלתם שעבדו בתחום במשך תקופה מסוימת, והלקוחות שהם מכוונים אליהם אינם רק הלקוחות הישירים של בית ההשקעות אלה גם היועצים בסניפי הבנקים.

"היועץ בסניף הוא הלקוח, ואנחנו צריכים להביא לו את הניתוח הטוב ביותר של כל חברה", מסביר עידן אזולאי, מנכ"ל חברת ניהול הקרנות ומנהל ההשקעות הראשי באפסילון. "אין פה חברה שנרכשת מבלי שבוצעה עבודה מסודרת על כל חברה. אנחנו משתמשים בכל הכלים המקצועיים כדי לעמוד שווי של חברה. אם אנחנו בוחנים, למשל, חברת נדל"ן, נבדוק את תזרים המזומנים המתקבל מכל נכס כדי לדעת אם הערכת השווי שהחברה הציגה הוא הגיוני", הוא מסביר.

המרוויחות מההפיכה במצרים: רציו ואבנר

מודל קבלת ההחלטות באפסילון בנוי בשיטה של "מלמעלה למטה" (Top Down), כלומר תחילה מזהים ומנתחים את המגמות המקרו כלכליות במשק ואת אפיקי ההשקעה המובילים, לאחר מכן בוחנים אילו מגזרים ייהנו ממגמות אלו, ולבסוף אילו מהחברות השייכות למגזרים הן החברות המומלצות. הגישה השנייה, Bottom Up, גורסת כי יש לעקוב אחר החברות הספציפיות המרכיבות את התיק בלי קשר למגזר שאליו הן שייכות.

האנליסטים של אפסילון מעריכים שזה הזמן לצרף לתיק ההשקעות כמה מניות של בנקים ישראליים וזרים. לדברי רון אלקון אנליסט בנקים, נדל"ן ואנרגיה: " הנתונים המקרו כלכליים שזורמים מארה"ב מעידים על המשך השיפור בכלכלה שם. המשך הצמיחה בארה"ב תוביל לשיפור בביצועי הבנקים, שנפגעו מאוד במשבר האחרון. בנוסף, הבנקים צפויים ליהנות מסביבת ריבית עולה, שתוביל לעליית מרווחי האשראי. כיום בנקים רבים בארה"ב נסחרים ברמות מחירים אטרקטיביות, ואנו חשופים לסקטור באמצעות אחזקה במניות וולס פרגו, ברקליס, סיטי וג'י.פי מורגן".

גם הבנקים בישראל זוכים לחוות דעת חיובית מאלקון: "הבנקים צפויים ליהנות מתהליך העלאת הריבית במשק, בזכות הגידול במרווחי האשראי שלהם. במקביל, המצב הכלכלי הטוב של המשק הישראלי יאפשר לבנקים לשמור על רמה נמוכה של הפרשות לחובות מסופקים. הבנק המומלץ הוא בנק לאומי, שנהנה מתיק אשראי איכותי מהממוצע ומתיק אטרקטיבי של השקעות ריאליות, שצפוי להניב תשואה דו-ספרתית על ההון. בנוסף, לבנק שיעור הלימות ההון הגבוה במערכת, מצב שיאפשר לו לצמוח במקביל לחלוקת דיווידנד בהיקף שנתי של כ-5%".

על תחום האנרגיה הוסיף אלקון: "ענף חיפושי הנפט והגז הישראלי הוא אחד המרוויחים הגדולים מההפיכה במצרים - בהיעדר האלטרנטיבה המצרית, החברות יוכלו למכור את המאגרים שלהן בקצב מואץ ובמחירים גבוהים יותר. יחידות ההשתתפות המומלצות לטעמנו הן רציו ואבנר.

"בנוסף, אנו מעריכים כי חברות העוסקות בקידוחי נפט תת-ימיים צפויות לצמוח בשיעור חד על רקע הידלדלות המאגרים היבשתיים הזמינים והזולים להפקה. המניות בתחום מאופיינות במבנה מאזן חזק, תזרים מזומנים יציב ושיעורי רווחיות גבוהים מאוד. החשיפה שלנו לענף היא באמצעות המניות אתווד אושיאניק, ונובל, שנסחרות במכפיל רווח עתידי של פחות מ-11".

סקטור נוסף הוא סקטור הקמעונות מסבירה דפנה יגור, אנליסטית סקטור הקמעונות: "הצרכן הישראלי חשוף לצמיחה המקומית החזקה, והדרך ליהנות מכך היא כמה מניות יתר, בהן צים שיווק, נטו אחזקות ופוקס. בחודשים האחרונים נהנו המניות האלה מעליות של עשרות אחוזים, אך עדיין יש להן פוטנציאל לעלות על רקע המשך הצמיחה הכלכלית החזקה במשק הישראלי בשנים הקרובות ורמות תמחור נוחות".

אילו חברות מועדפות עליכם בחו"ל?

"פורד (סימול: F), ענקית הרכב האמריקאית, השלימה תהליך התייעלות נרחב, שכלל שדרוג של מפעלי ההרכבה, שיפור בצי המכוניות והורדה מהותית של היקף החוב. במקביל להתאוששות בשוק הרכב בארה"ב, החברה נהנית מגידול בביקושים בשווקים המתפתחים והיא אף צפויה לפתוח מפעלים בסין, בהודו ובתאילנד.

"FCX היא החברה הציבורית הגדולה בעולם בתחום הכרייה, הפקה ומכירה בינלאומית של נחושת. נחושת היא רכיב עיקרי ובלעדי בתעשיות ובתשתיות רבות, ונוכח תהליכי העיור והמודרניזציה במדינות המתפתחות נראה כי בשנים הקרובות הביקוש לה עתיד להיות חזק, במיוחד לצד התדלדלות המכרות הקיימים".

אתם מרבים לדבר על השקעה ארוכת טווח. למרות זאת בקרנות נאמנות המשקיעים הם לטווח קצר בלבד - איך מגשרים על הפער?

אזולאי: "המשקיעים הבינו עם הזמן שאי אפשר לתזמן את השוק. בקרנות שלנו מתחילים לראות שיש יותר סבלנות והפדיונות לא מגיעים מיד. הציבור הרבה יותר רגוע. זה תלוי במוניטין שצברת ובביטחון שאתה משדר ליועצי ההשקעות".

השקעה בנדל"ן נחשבת השקעה לטווח בינוני-ארוך. באילו חברות אתם מתמקדים?

אלקון: "אנו מתמקדים בחברות נדל"ן מניב בארץ בעלות פוטנציאל צמיחה והשבחה לצד רמות תמחור נמוכות. בארץ אנו חשופים לענף באמצעות מליסרון, שהשלימה לאחרונה את רכישת השליטה בחברת בריטיש ישראל. מעבר לערך הסינרגטי הגלום בעסקה, מדובר במהלך אסטרטגי שעתיד להפוך את מליסרון לאחת משתי השחקניות המובילות בארץ בשוק הקניונים לצד עזריאלי".

ומה לגבי חו"ל?

אלקון: "בחו"ל אנו חשופים לכמה חברות, בהן Agree Realty ,ADC, קרן REIT אמריקאית המתמחה בהשכרה וניהול של נכסים מסחריים. המניה סבלה בחודשים האחרונים מלחץ שלילי שנבע מקשיים תזרימים של אחת מלקוחותיה העיקריים, רשת הספרים Borders. אנו סבורים כי אם Borders תפנה את הנכסים, החברה תצליח להשכירם מחדש ולכן לא צופים פגיעה בטווח הארוך".

אזולאי: "אין פה חברה שנרכשת מבלי שיש עליה עבודה כלכלית. אנחנו נעזרים בכמה כלים לצורך זה, ולפעמים גם מבצעים מהלכים אגרסיביים".

מה למשל?

אזולאי: "כולם חשבו שאליעזר פישמן יהיה לבייב הבא, ובלי הסדר הוא לא יוכל לצאת מהמצב. אנחנו לא נבהלנו, פירקנו לגורמים את כל הנכסים עד הבניין הבודד, בדקנו כמה הוצאות יש בכל מקום וראינו שבחברות שלו, כמו כלכלית ירושלים ומבני תעשייה, לא תהיה פשיטת רגל, ולכן קנינו את האג"ח שלהן והרווחנו לא רע".

ומה לגבי דלק נדל"ן - היא בדרך להסדר חוב?

אזולאי: "יצחק תשובה מבין שעליו לעשות את מרב המאמצים להימנע מהגעה להסדר חוב. הגופים המוסדיים לא יקבלו בהבנה הסדר חוב במצב שבו יש לו מרבצי גז כה גדולים הצפויים להניב לו רווחים נאים".

מה דעתכם על מצבה של אפריקה ישראל כיום?

אזולאי: "לבייב הוא בסופו של דבר יזם. בעוד שחברים אחרים בתחום הנדל"ן חילקו לעצמם בונוסים בלי לחשוב פעמיים, לבייב לא עשה את זה. אנחנו לא מחזיקים היום במניה של אפריקה כי היא עדיין מסוכנת מאוד, אבל מדובר בחברה שיש לה אופק.

"האג"ח הארוכה של אפריקה, לעומת זאת (סדרה כ"ו בהיקף של כ-3.6 מיליארד שקל), מעניינת יותר, בזכות הקניון - Mall of Russia זאת בהנחה שבאמת יניב דמי שכירות שנתיים (NOI) של 120 מיליון דולר. אם מהוונים אותו בשיעור היוון סביר של 10%, מגיעים לשווי של כ-1.2 מיליארד דולר, ורק ממימוש של הנכס הזה אפשר לפרוע את כל האג"ח. אבל לאפריקה נותרו נכסים טובים נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker