אחד העם: ת"א 25 ות"א 100 השלימו ירידה שבועית של 2.8% ו-2.9%

מדד הבנקים ירד ב-1.7% והשלים ירידה שבועית של כ-3.4%

שלי אפלברג
שלי אפלברג

שבוע מסחר קשה עבר על המשקיעים בתל אביב. המגמה החיובית של יום רביעי לא שרדה יותר מיום אחד והמדדים חזרו להיסחר במגמה שלילית אשר ליוותה את המסחר במהלך רוב השבוע. בסוף היום המדדים הושפעו מהחוזים העתידיים על המדדים בארה"ב שהצביעו על ירידה.

המסחר באחד העם נפתח היום במגמה חיובית אך המגמה התהפכה בהמשך.  מדד ת"א 25 שנפתח על 1,292 נקודות ירד ב1.1% ונסגר על 1277.24 הנקודות ובכך השלים ירידה שבועית של 2.8%.  מדד ת"א 100  שנפתח על  רמת 1,174 נקודות נסגר בירידה של 1.1% כ-1160.25 הנקודות המגלם ירידה שבועית של 2.9% . מדד נדל"ן 15אשר פתח  את היום בעלייה של 0.5% סגר את יום המסחר בירידה של 1.5% אשר העמידה אותו על 342.64 הנקודות - ירידה שבועית של 3.3%. מדד הבנקים שנפתח על 1,329 השיל מערכו כ-1.7% ונסגר ברמת ה-1306.1 נקודות - ירידה שבועית של 3.4%.

ביום האחרון למסחר הודיע פישר כי הוא מרחיב מלחמתו בספקולנטים ומטיל חובת דיווח על עסקות אופציות במט"ח ועל רכישת אג"ח קצרות ומק"מ חובת הדיווח החדשה, אשר תיכנס לתוקפה ב-1 ביולי, תחול על עסקות בסכומים של 10 מיליון דולר ומעלה שבוצעו ביום אחד. במסגרת הדיווח ייכללו פרטי העסקות האמורות, כולל היקף ושער קובע, וכן החזקותיהם של מבצעי העסקות בנכסים מסוג אלה ובאופציות שקל-דולר. עליהם לדווח על פרטי העסקות האמורות ועל החזקותיהם בנכסים אלה.

לדברי שלמה מאיר, מנהל השקעות ראשי ב-DBM, "השוק חזר למגמה שלילית שנעצרה אתמול לרגע. הדבר קורה לאור הסיפור במדינות ערב והאיחוד בן הפת"ח לחמס אשר גורם לחשש בקרב המשקיעים הזרים. סיפור המשכנתאות יחד עם מגמת עליית הריבית לא נותן הרבה נחת למשקיעים במניות הבנקים אשר חוששים לירידה ברווחים של אותם הגופים. אנו רואים שהשוק הישראלי מתנתק מהמגמה העולה השוררת בעולם. בשבועיים האחרונים בחו"ל ראינו מגמת עלייה בעוד שהשוק הישראלי נמצא במגמת ירידה".

זיו פניני , מנהל חדר עסקות של מגדל שוקי הון, אמר כי "אמנם השוק נסחר בירידה אך בסך הכל אנו רואים כי המחזורים מאוד נמוכים. סוחרי היום והמעו"ף מנצלים הזדמנויות. מי מהם שחושבים שהמחירים אטרקטיבים קונים סחורה ומי מהם שחושבים שהשוק ימשיך לתקן מטה משחררים סחורה לשוק. אבל אין אנו רואים שינויי פוזיציות חריף מצד השחקנים הגדולים . גם הדולר לא עשה מהלך יותר מדי משמעותי היום הוא מתחזק טיפה לאזור ה-3.4 ונתקע שם".

מניות בולטות במסחר

בסיכום שבעת ימי המסחר האחרונים עלתה מניית טבע ב2.8% . המניה הודיעה במהלך השבוע על שתי עסקאות הגדולה מבינהם היא עסקת ספלון המשקיעים במניה מתחלקים לשתי קבוצות הראשונה הרואה במחירה הנוכחי כמחיר והשניה הגורסת כי טבע משחקת משחק מסוכן כאשר היא ממשיכה לקנות חברות במחיר יקר מבלי להתמודד עם הבעיה המרכזית שמעיקה על מניית החברה בשנים האחרונות והיא תלותה בקופקסון.

מניית בזק השילה בשבעה ימי מסחר כ8.6% בפורום ליזמות של MIT יובן קנין סגן הנדסה בבזק הודיעה כי החברה תשיק בסוף השנה פילוט לחבילת גלישה של 200 מגה ביט. לאור הדוחות הצפויים להתפרסם בשבוע הבא יצאה IBI בהמלצת קניה על למניית החברה אורי ליכט מIBI הסביר בסקירתו כי : "תהליכי התייעלות שהחברה מבצעת והקמת רשת ה- NGN ורשת ה- GSM יעזרו לבזק לשמור על מעמדה בתחום הקווי ולהיות החברה שפחות נפגעת בתחום הסלולר. בזק צפויה להמשיך לחלק דיבידנדים של מעל ל- 3 מיליארד שקל בשלוש שנים הקרובות ולאחר מכן תוכל להמשיך לחלק באופן שוטף 2-2.4 מיליארד שקל כל שנה." על אף הסקירה החיובית המניה סגרה את יום המסחר האחרון לשבוע בירידה של 2.83% .

מכתשים אגן נסחרה בעליות על רקע קבלת האישור Ministry of Commerce of China על ידי כמצ'ינה וסגרה את יום המסחר ב2.89% . כמצ'יינה חתמה בדצמבר 2010 על עסקה לרכישת השליטה ‏(60%‏) במכתשים אגן לפי שווי חברה של 2.4 מיליארד דולר. כמצ'יינה קיבלה אישור לרכוש את כל אחזקות הציבור ‏(53%‏) במכתשים אגן לפי שווי של 5.5 דולרים למניה ו–7% ממניות מכתשים שמוחזקות בידי כור לפי אותו שווי. כמצ'יינה התחייבה לסייע לכור לקבל הלוואה של 960 מיליון דולר ל–7 שנים, נושאת ריבית דולרית משתנה שקשורה לריבית הליבור ושגובהה בעת החתימה על העסקה יהיה 6%. בשבעת ימי המסחר האחרונים עלתה המניה ב1.6% .

אפי פיתוח בשליטת אפריקה ישראל הבהירה לבקשת רשות ניירות ערך כי הקניון הגדול במוסקבה אשר נפתח חלקית באמצע מארס, הספיק עד סוף אפריל להריץ את פתיחת 151 חנויות המהוות כ42% משטח הקניון. האירוע החגיגי של פתיחת הקניות נקבעה לסוף חודש מאי והחברה מעריכה כי עד אז יופעלו כ-61% מהשטחים להשכרה בקניון . 

החברה הספיקה לחתום על הסכמי שכירות ל-78% מהשטחים להשכרה בקניות ומעריכה כי לא צפוי שינוי בשיעור זה עד ליום הפתיחה הרשמי. הסכמי השכירות משקפים הכנסה צפויה של 88 מיליון דולר שחלקה של אפי פיתוח בהם הינו 75%. לאור הסדרים זמניים של הנחות ופטור מתשלום עם חלק מהשוכרים החברה לא תציג את ההכנסות המדוברות לפחות עד סוף נומבר2011 ולכן סך דמי השכירות האמורים להתקבל הינם כ-60 מיליון דולר, מתוכם חלקה של אפי הינו 75%. מנית אפריקה עולה בכ-1.1% לאור ההודעה על אף שפתיחת הקניות כבר גולמה בתוך מחיר המניה בעבר.

כמו כן הודיעה החברה על משא ומתן של מגדל השעון בניו יורק לטומי הילפיגר ב-170 מיליון דולר.

גיוון אימג'ינג פירסמה את תוצאותיה לרבעון הראשון המגלמות עלייה של 12% בשיעור הרווח התפעולי על בסיס non-GAAP, הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2011 גדלו ב-25% ל-40 מיליון דולר. המניה סגרה את המסחר בירידה של 1.8% .

מניית חברת נייס  אשר פירסמה אמש (ד') את דו"חותיה לרבעון הראשון של 2011 דיווח כי היכתה את תחזיות האנליסטים ואת תחזיותיה. נייס העלתה בכ-1% את תחזיותיה להמשך השנה, כמו גם ברבעון הקודם. הכנסות נייס ברבעון הראשון של 2011 עלו ב-16% ל-185.3 מיליון דולר - לעומת הרבעון המקביל, והרווח התפעולי צמח ב-37% ל-8.4 מיליון דולר. בשורה התחתונה, רשמה נייס עלייה של 33% ברווח הנקי הרבעוני שהסתכם ב-8.1 מיליון דולר או רווח למניה בדילול מלא של 0.13 דולר. החברה סגרה את המסחר בארה"ב בעליה של 4.22% . בכלל פיננסים ברוקראז' העלו את מחיר יעד לנייס ל41 דולר המשקף "תשואת יתר" ."בשעה שסקטור הבנקאות העולמי, ובמיוחד זה האמריקאי, ממשיך להראות שיפור, נייס צפויה להמשיך ליהנות מגידול הביקוש לפתרונות שהיא מספקת למגזר הפיננסי". המניה סגרה את היום האחרון למסחר ב 0.4% עליה.

מניית חברת נס סגרה בירידה של 3.69%  על רקע פרסום דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2011. הכנסות החברה ברבעון הראשון עמדו על 137.3 מיליון דולר - גידול של 3% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי של החברה על ל-6.91 מיליון דולר בהשוואה ל-2.41 מיליון דולר ברבעון המקביל - עלייה של 186%. הרווח הנקי של החברה עלה ל-4.2 מיליון דולר בהשוואה ל-698 אלף דולר ברבעון המקביל, עלייה של כ-500%. בהשוואה לרבעון המקביל החברה שיפרה את הרווחיות שלה, הנמדדת ביחס בין הרווח התפעולי להכנסות, מ-1.8% ב-2010 ל-5% ברבעון הראשון ב-2011. החברה סגרה את המסחר בארה"ב בירידה של 4.53%.

כלכלני מריל לינץ' אשר סקרו את דו"חות הרבעון הראשון של פריגו קבעו כי התוצאות היציבות ברבעון הושגו "בסיוע" שיעורי מס נמוכים. האנליסט גרג גילברט העלה את מחיר היעד מ-74 דולר ל-76 דולר המבוסס על מכפיל של 16 ואת הרווח למניה ל-2012 ל-4.62 דולר. החברה סגרה את המסחר בארה"ב בירידה של 1.75%. פריגו סגרה את במסחר בתל אביב בירידה של 2.96%

.בחזית המקרו כלכלית בארה"ב נמצא כי 179 אלף משרות נוספו לחברות במגזר הפרטי בארה"ב בחודש אפריל לאחר תוספת של 207 אלף בחודש הקודם, לפי נתוני חברת ADP. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת של 198 אלף משרות לאחר גידול של 201 אלף משרות שעליו דווח במקור בחודש מארס.

הצמיחה של הפעילות במגזר השירותים בארה"ב רשמה במפתיע האטה בחודש שעבר. מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב נפל באפריל לרמה של 52.8 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט - לעומת 57.3 במארס, מסרה חברת המחקר. ISM כלכלנים צפו עלייה של המדד לרמה של 57.8 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על התרחבות הפעילות במגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף ירידה בפעילות.

ת"א 25
ת"א 100
מדד נדל"ן 15
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker